Uz galda Rīgas dzīvoklī – zemenes un šokolāde. Neiedomājami gardumi pirms 40 gadiem, kad igauniete Lagle un latviete Lidija dalīja vienu kumosu ieslodzījumā Mordovijā. "No bleķa bļodiņām, no alumīnija bļodiņām, dalījām to, ko mums deva," atminējās Doroņina-Lasmane.
Savukārt Igaunijas aktīviste, disidente Lagle Pareka piebilda, ka tas bija 1984. gads.
Doroņina-Lasmane pauda: "Mums visām bija viens noziegums. Mēs mīlējām savu dzimteni."
Tagad Krievijā atkal var saņemt 15 gadus cietumā, ja karu nosauc par karu. "Tas ir šausmīgi! Tik daudzus atkal arestē. Un nekas Krievijas domāšanā nav mainījies," atzina Pareka.
Bet Doroņina-Lasmane uzskata, ka krievu tauta var to apturēt.
"Demonstrācijas Krievijā nav tik vērienīgas, kādām tām būtu jābūt. Tautai pašai jāsaprot, kas notiek," piebilda Pareka.
Viņas abas parakstījušas aicinājumu Krievijas mātēm neklusēt. Bijušās politieslodzītās raksta, ka raud par nogalinātajiem kareivjiem. Viņiem nekad nebūs iespējas izveidot ģimeni. Krievijas sievietes nekad neredzēs mazbērnus, jo viņi nepiedzims.
"Tas ir neticami šausmīgi, un es visu laiku domāju, kad tas karš beigsies... cik daudz sagrautu pilsētu un nogalinātu cilvēku. Cik ievainoto. Cik – bez pajumtes un darba," sacīja igauniete.
Bet Doroņina-Lasmane norādīja: "Man jau tūlīt būs 100 gadu, es piedzimu tajā pasaulē, tagad ir viss izmainījies. Ļaunais un labais ir palicis tas pats. Un tā ziņa, ka pret ļauno jācīnās, tā vēl manī ir. Un es to daru, cik vien iespējams... Un slava Ukrainai!"
KONTEKSTS:
24. februārī Krievija pēc tās prezidenta Vladimira Putina paziņojuma par "militāro specoperāciju" sāka iebrukumu Ukrainā, kur sākotnēji triecienus raidīja uz militārās infrastruktūras objektiem, bet vēlāk, kad Ukrainas spēku pretošanās izrādījās negaidīti sīva, sāka arvien nežēlīgāk bombardēt Ukrainas pilsētas. Līdz ar to bojā iet arī civiliedzīvotāji. Tāpat tiek ziņots par lūgumiem veidot humānos koridorus, jo vairākās pilsētās cilvēki nevar saņemt pat visnepieciešamākās preces.
Krievijas uzbrukums Ukrainai izraisījis vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.
Kopš karadarbības sākuma jau vairāk nekā divi miljoni cilvēku no Ukrainas devušies bēgļu gaitās, liecina ANO Bēgļu aģentūras dati. Kopumā, pēc ekspertu aplēsēm, krīze Ukrainā varētu atstāt bez pajumtes 12 miljonus cilvēku. Latvija gatavojas uzņemt 10 000 iespējamo Ukrainas bēgļu.