Atbrīvojumus no eksāmeniem līdz šim varēja saņemt salīdzinoši viegli. Pietika ar ģimenes ārsta izsniegtu zīmi. Pagājušajā gadā tādā veidā pie atbrīvojumiem bija tikuši aptuveni 10% vidusskolu beidzēji. Taču atsevišķās skolās viņu īpatsvars bija tik liels, ka amatpersonas sāka vērtēt atbrīvojumu izsniegšanas pamatotību.
Starp tām, piemēram, Rīgas Anniņmuižas vidusskola, kur pagājušajā gadā pat trešā daļa 12. klašu beidzēju bija atbrīvoti no matemātikas un latviešu valodas eksāmeniem. Kopumā 19 skolēni. Vairāku šādu piemēru dēļ šogad kārtība, kādā skolēns var tikt atbrīvots no eksāmeniem, mainīta. Valsts izglītības satura centrā (VISC) sacīja – bija bažas par godprātību.
"Ja iepriekš šos atbrīvojumus varēja izsniegt ģimenes ārsti, tad no šā gada šie atbrīvojumi var tikt izsniegti no psihiatriem, neirologiem, hematoonkologiem vai ārstu konsīlija.
Un attiecīgi šiem atzinumiem bija jābūt iesniegtiem līdz 1. martam izglītības iestādēs. Mēs prognozējam, ka šis skaits vai proporcija pret kopējo kārtotāju skaitu būs mazāka," teica VISC Vērtēšanas un analītikas departamenta direktors Normunds Rečs.
To jau novēro direktori un izglītības pārvaldes. Arī Anniņmuižas skolā, kur pirms gada Veselības inspekcija atzina, ka vairāki skolēni saņēmuši nepamatotus atbrīvojumus no eksāmeniem, šogad no eksāmeniem atbrīvoto skaits ir daudz mazāks. Atgādinājums – pērn Anniņmuižas skolā eksāmenus matemātikā un latviešu valodā nekārtoja 19 no 12. klašu skolēniem.
Jautāta, vai līdz ar jauno kārtību atbrīvojumu tagad ir mazāk, Rīgas Anniņmuižas vidusskolas direktore Tatjana Pulle atzina: "Protams. Tagad mums ir četri skolēni vidusskolā un deviņi pamatskolā. Šobrīd mums ir jauni Ministru kabineta noteikumi, un mēs zinām, ka tikai neirologs vai komisija, vai psihiatrs dod izziņu. Ne visi varbūt paspēs saņemt šo izziņu, tāpēc ka ir ļoti gara rinda, un mēs nezinām pagaidām gala rezultātu."
Lai arī skaitļus visā Rīgā vēl apzina, jo skolu ir daudz un katra sniedz informāciju vien par saviem skolēniem, tendence ir saskatāma.
"Viennozīmīgi, – mēs ar skolu direktoriem runājam, šādu bērnu skaits ir samazinājies," piebilda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa.
Mazliet atslogoti arī ģimenes ārsti, kuri šo jautājumu ik gadu risināja, tuvojoties skolas beigām.
"Ja ir vajadzīga šī izziņa, pie speciālista vajag norīkojumu. Ne pie visiem. Ja ir diagnoze, protams, piemēram, pie psihiatra vai onkologa, tur iet pa taisno. Bet, piemēram, pie neirologa ir vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums. Pacientam tad būtu vispirms jāiet pie ģimenes ārsta. Ģimenes ārstam tāpat tas prasa laiku, iedziļināšanos un arī pārrunas," skaidroja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.
Paredzēts, ka atbrīvojumus drīkst sniegt arī līdz eksāmenu sesijas sākumam – iepriekš neparedzamu traumu, infekciju vai saslimšanu gadījumā. Tad vajadzīga vien ārstējošā ārsta zīme.