Pētījumu veica SKDS pēc Latvijas Tiesnešu mācību centra pasūtījuma. 2023. gada martā notikusī tiesnešu, tiesu darbinieku aptauja liecina par dažādu pieredzi un zināšanu līmeni saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir garīga vai funkcionāla rakstura traucējumi.
Iegūtie dati uzrāda, ka no respondentiem, kuriem ir bijusi saskarsme ar cilvēkiem ar kustību traucējumiem, 62% norādīja, ka ir informēti par to, kā komunicēt ar šādiem cilvēkiem. 47% respondentu, kuriem ir bijusi saskarsme ar cilvēkiem ar redzes traucējumiem, bija informēti, kā ar viņiem komunicēt, bet 51% nebija informēti. No respondentiem, kuriem ir bijusi saskarsme ar cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, 43% bija informēti, kā ar tiem komunicēt.
Savukārt no respondentiem, kuri bija saskārušies ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, 35% zināja, kā ar tiem komunicēt.
Pētījums esot apliecinājis augstu ieinteresētības līmeni apmeklēt mācības par invaliditāti, tās aspektiem un komunikāciju ar cilvēkiem ar invaliditāti.
Lai tiesu darbinieki zinātu, kas jādara un kā jākomunicē ar cilvēkiem ar invaliditāti, plāno izveidot tam paredzētās vadlīnijas, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pastāstīja Latvijas Tiesnešu mācību centra vadītāja Solvita Kalniņa-Caune.
"Apeirona" vadītājs Ivars Balodis uzsvēra attieksmes jautājumus – pašlaik sistēma neesot draudzīga cilvēkiem ar invaliditāti.