Dienas ziņas

Valmieras novadā visvairāk trūkst STEM skolotāju

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Zinātnieki turpina mērīt Jaunpiebalgas iedzīvotājus

Zinātnieki turpina mērīt Jaunpiebalgas iedzīvotājus – 4 piedalījušies arī 1936. gada pētījumā

Piebaldzēni aktīvi turpina piedalīties īpašā antropoloģiskā pētījumā. Lai noskaidrotu cilvēku fiziskās uzbūves attīstību un izmaiņas, šonedēļ zinātnieki ieradušies Jaunpiebalgā, kur brīvprātīgajiem mēra roku, kāju, galvas apmērus, kā arī piefiksē citus parametrus, lai salīdzinātu ar datiem, kas bija iegūti teju pirms 100 gadiem.

Pētnieki cer, ka šajās dienās ieradīsies kopumā vismaz 500 cilvēku, un lielākais prieks, ka ierodas cilvēki, kuri piedalījušies arī iepriekšējā pētījumā.   

Jaunpiebalgas Kultūras centrā uz mērīšanu ieradās arī Marija Elga Zārdiņa, kura tūlīt svinēs 99. dzimšanas dienu. Izrādās, ka viņa 1936. gadā piedalījās pirmajā piebaldzēnu mērīšanas procesā.

"Neskaidri vienu bildi no tā laika atceros. Stādīja priekšā visu ģimeni. Mūs bildēja. Uztraucāmies, jo nezinājām, kas notiek un kas nenotiek," atcerējās Jaunpiebalgas iedzīvotāja Marija Elga Zārdiņa. 

Jaunpiebalgas iedzīvotāja Zārdiņa Marija Elga.
Jaunpiebalgas iedzīvotāja Zārdiņa Marija Elga.

Šajās dienās pētījumā piedalījušies pat četri cilvēki, kuri līdzīgos mērījumos piedalījās pirms 90 gadiem.

Arī citi, kuri ieradās pie pētniekiem, atzina – šādu ekskluzīvu iespēju nedrīkst laist garām.

"Man ir ļoti liela interese, kā viss notiks, un saprotu, ka arī mani senči ir mērījušies. Mēs Piebalgā dzīvojam daudzās paaudzēs," stāstīja Jaunpiebalgas iedzīvotāja Egita.

"Ja tu esi Piebalgā, tas vienkārši ir jāizdara. Tā kā man saknes arī nāk no šejienes, citu variantu nebija," sacīja Jaunpiebalgas iedzīvotāja Evita.

Pētījuma veicēji stāstīja, ka jūlijā Vecpiebalgā uz mērīšanu bija atnākuši vairāk nekā 300 cilvēku, un ir ļoti pateicīgi un priecīgi par lielo interesi.

Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta profesors Jānis Vētra stāstīja, ka cilvēkiem "ir laba izpratne par saviem ciltskokiem, un viņi daudzi zina, ka viņu senči ir piedalījušies iepriekšējā antropoloģiskā pētījumā, un viņi ir interesējušies par to, kādi dati toreiz bija".

Jaunpiebalga iedzīvotāju mērīšana.
Jaunpiebalga iedzīvotāju mērīšana.

Studenti, kuri arī piedalās šajā pētījumā, atzina, ka tā ir unikāla iespēja, darbojoties praktiski un iegūstot dažādas zināšanas.

"Kad cilvēkus mēra, viņu augums ir gandrīz tas pats, kas ir izplestas rokas pilnā platumā (roku izvērsums), tad šiem izmēriem vajadzētu būt vienādiem, bet piebaldzēniem, rokas izplešot – metros, milimetros un centimetros šis garums ir lielāks. Tas liecina, ka varbūt viņi ir strādīgi, darbīgi ļaudis," sprieda medicīnas studente Māra Jaunzeme.

Datus arī ar 3D tehnoloģijām Piebalgā vāks līdz 11. augustam, cerot sagaidīt  kopā 500 dalībniekus. Tad datus ievadīs, analizēs, un plāni ir lieli. 

"Tagad ir digitalizētas četri reģioni – Piebalga, Vidzemes jūrmala, Bauskas apriņķis un Kurzemē viens reģions. Tātad pirmais būtu, ka šos četrus reģionus arī atkārtotu. Mums parādītos iespēja ne tikai salīdzināt šīs gandrīz gadsimta pārmaiņas, 90 gadu vai pat vairāk gadu griezumā, bet arī parādītos iespējas analizēt pārmaiņas starp dažādiem Latvijas reģioniem," skaidroja Jānis Vētra.

Kad būs gaidāmi pirmie zinātniskie secinājumi, nav vēl zināms.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti