Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Terapijas, mentorings, nometnes. Kas paveikts par pērn akcijā «Dod pieci!» saziedoto riska jauniešu atbalstam

Pērn sabiedrisko mediju akcijas "Dod pieci!" laikā riskam pakļauto jauniešu atbalstam tika saziedots vairāk nekā 451 000 eiro. Kur šī nauda izlietota, un kā ir mainījusies pusaudžu dzīve? Vai mērķis sasniegts, un ko nepieciešams darīt turpmāk, lai uzlabotu to pusaudžu dzīves, kuri nonākuši riska zonā?

Atskats uz akcijas «Dod pieci» sasniegto, kad līdzekļi tika vākti riskam pakļauto jauniešu atbalstam
00:00 / 08:11
Lejuplādēt

Ziedojumus vāca riska jauniešiem

Pagājušajā gadā akcija notika jau 10. reizi. Tās temats bija atbalsts jauniešiem, kuri atrodas soļa attālumā no riska, piemēram, nokļūt uz ielas vai izdarīt noziegumu, taču nav saņēmuši pienācīgu atbalstu, lai atgrieztos uz pareizā ceļa.

Kā ik gadu, arī pērn "Dod pieci!" risinājās stikla studijā Doma laukumā. To vadīja dīdžejs Toms Grēviņš, pie kura viesojās dažādi cilvēki, viņu vidū arī Valsts kontroles padomes locekle Maija Āboliņa, kura labdarības akcijas būtību raksturoja tā:

"Mēs īsti nemākam audzināt tos bērnus. Varbūt ne tik daudz vajadzētu paskatīties katram uz sevi individuāli, bet uz sabiedrību kopumā. Mēs bērnus sodām, mēs neredzam, kāpēc viņi tā rīkojas, kur tā problēma rodas. Mēs viņus labāk izolējam, kad tās problēmas ir samilzušas, un

tāpēc tas darbs, kas mums visiem ir priekšā, ir radīt jaunu sistēmu, kurā bērniem mēs palīdzam pēc iespējas agrāk, lai viņi varētu pārvarēt šķēršļus un iekļauties sabiedrībā."

Valsts kontroles viesošanās nebija nejauša, jo revīzijā bija atklājies – Latvijā ir vairāk nekā 10 000 bērnu ar uzvedības problēmām, kuri ilgstoši un bez attaisnojoša iemesla neapmeklē izglītības iestādes, lieto dažādas apreibinošas vielas vai pārkāpuši likumu. Savukārt vairāk nekā 36 000 bērnu jeb katram septītajam bērnam Latvijā ir uzvedības problēmu iestāšanās risks.

Akcijas laikā izgaismojās ļoti daudzi skaudri stāsti, un sabiedrībā zināmi cilvēki dalījās pieredzē par to, kas vai kurš savulaik palīdzējis, lai dzīvē notiktu pozitīvas pārmaiņas. Apmaiņā pret iemīļotām dziesmām cilvēki saziedoja 451 189 eiro. Labdarības maratona noslēgumā rīkotāji arī izplatīja atklātu vēstuli, kurā aicināja bērna tiesības noteikt par vienu no valsts un pašvaldību prioritātēm un piešķirt finansējumu, mainīt sistēmu, nodrošināt agrīnu palīdzību, mentoru un atbalsta personālu.

Palīdzību saņēmuši 1000 jaunieši

Par sasniegto pastāstīja "Dod pieci!" ilggadējās sadarbības partneres – labdarības organizācijas "ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta:

"Esam snieguši palīdzību, sasnieguši 1000 jauniešus, kas ir, manuprāt, ļoti labs rādītājs. To sniedza 16 biedrības un nodibinājumi. Tās lietas, kas par ziedojumiem tika īstenotas, tās ir dažādas terapijas, mākslas terapijas, mentorings, individuālais mentorings, ilgtošais mentors, kas ilgi veido jaunieša uzskatus par dzīvi un palīdz viņam kaut ko mainīt. Tāpat arī atbalsta grupas, kur grupā jaunieši var risināt savas problēmas, nometnes, un arī tāds sociālais atbalsts šeit un tagad, gan pārtika, gan medicīnas apmaksa, gan pajumtes sniegšana."

Atbildot uz jautājumu, vai ir jūtamas izmaiņas saistībā ar šo riska grupas jauniešu "pamanīšanu", Dimanta tik cerīga nebija.

Pateicoties akcijai "Dod pieci!", sasniegti 10% riska grupas jauniešu, taču tā ir pavisam neliela daļa; kopumā valsts un pašvaldību darbībā lielas pārmaiņas nav vērojamas.

Organizācija: Akcija bija ļoti, ļoti veiksmīga

Biedrība "Resiliences centrs" ir viena no organizācijām, kura pēc "Dod pieci!" labdarības maratona saņēma finansiālu atbalstu palīdzībai jauniešiem. Kā norādīja "Resiliences centrs" valdes loceklis Kārlis Mednieks, skaitļi Valsts kontroles revīzijas ziņojumā ir tikai aisberga redzamā daļa, jo ne visi jaunieši nokļūst sociālā dienesta vai policijas redzeslokā. Tā kā riskam pakļautajiem jauniešiem uzmanību pievērš tikai pēdējā laikā, strauji uzlabojumi nav gaidāmi, taču akcija devusi pozitīvu impulsu, sacīja Mednieks:

"Mums ir izdevies palīdzēt  60 jauniešiem, kuri ir saņēmuši mentorstundas, kopumā 830. Ir bijušas 44 grupu nodarbības, kas ir saskarsmes grupas, saskarsmes veicināšanas grupas, lai jauniešiem palīdzētu. Ir bijušas 80 speciālistu konsultācijas, kurās jaunietim pēc nepieciešamības ir dažādi piesaistītie speciālisti. Līdz ar to es teiktu, ka ļoti, ļoti veiksmīgi."

"Dod Pieci" labdarības maratona 5. diena. Kārlis Mednieks.
"Dod Pieci" labdarības maratona 5. diena. Kārlis Mednieks.

Mednieks norādīja, ka, pateicoties sadarbībai ar Izglītības, kultūras un sporta departamentu, Rīgā darbojas Ielu jaunatnes darba programma, kuras laikā efektīvi tiek uzrunāti jaunieši, kuri lielāko savu dienas daļu pavada uz ielas. Lai gan ir paveikts ievērojams darbs, viņš norādīja uz bažām, kas varētu piepildīties, jo ik palaikam sabiedrībā uzvirmo jaunas problēmas, bet vecās tiek aizmirstas.

"Vai tas atkal nebūs projekta tipa pasākums. Šobrīd redzam – viss notiek. Paies divi gadi, un šo jautājumu aizmirsīsim. Lai tas neaiziet šādā veidā.

Diezgan daudzkas tā mums iepriekš ir parādījies un aizgājis. Kad skaļāk par to sāk runāt, visi tam pievērš uzmanību, līdz parādās nākamais jautājums, kas arī ir gana skaļš, kur arī netrūkst, par ko runāt."

Atbalsta saņēmēja Jāņa pieredze

Jānis (vārds mainīts), ir viens no 1000 jauniešiem, kurš varēja iziet mācību mentoringu, pateicoties ziedojumiem pērnā gada akcijai "Dod pieci!". Viņš ir no pārticīgas ģimenes, kur ir gan ēdiens galdā, gan tīra gulta. Tomēr puisim nav bijis kontakta ar vecākiem, un, jo stingrākus ierobežojumus viņi noteikuši, jo lielāka kļuvusi Jāņa vēlme vairāk laika pavadīt uz ielas. Klaiņošana, gulēšana kāpņu telpās vai uz ielas. Saspīlējušās attiecības ģimenē, arī skola palikusi pēdējā plānā. Pienācis brīdis, kad nācies meklēt palīdzību, jo sastrādātie nedarbi bijuši nopietni un arī mācības stipri iekavētas. Tā Jānis nokļuvis "Resiliences centrā":

"Pagājušogad es tā kā jau lēnām gāju uz tām savām pareizajām takām, bet joprojām man lielākā problēma bija ar mācībām. Es tieši šo pakalpojumu visvairāk sajutu uz mācībām, uz mācību mentoringu un tādām lietām.

"Dod pieci!" man ļoti palīdzēja pabeigt 9. klasi, kas bija ļoti vajadzīgs. Ļoti svarīgs bija mans personīgais mentors Dace Blaževiča.

Bez viņas es, visticamāk, nebūtu nekam ticis cauri. Tieši caur šo "Dod pieci!" atbalsta programmu šiem cilvēkiem tiek doda iespēja palīdzēt jauniešiem."

Tagad Jānis ir 18 gadus vecs, turpina mācības vidusskolā un domā studēt jurisprudenci. Arī attiecības ar vecākiem uzlabojušās, un viņš turpina apmeklēt "Resiliences centru".

Ministrija pērn bērnu un jauniešu atbalstam tērējusi 605 tūkstošus eiro

Labklājības ministrija norādīja, ka bērni un pusaudži vienmēr ir bijuši un būs ministrijas prioritāte, un pērn sadarbībā ar Bērnu aizsardzības centru (BAC) strādāts divos virzienos. Viens no tiem bijis preventīvie pasākumi, otrs – darbs ar tiem, kuriem jau ir izteiktas uzvedības grūtības. BAC kopā ar pašvaldībām un izglītības iestādēm izstrādājis algoritmu, kā reaģēt, ja bērnam parādās uzvedības grūtības. Vispirms skola mēģina tikt galā saviem spēkiem, izmantojot atbalsta programmas vai saliedēšanās pasākumus, bet, ja tas neizdodas, tiek iesaistīts sociālais dienests.

Ja bērnam ir smagas uzvedības problēmas, tad piesaista profesionālus speciālistus. Trešajā scenārijā pieslēdzas sociālais dienests, kurš pārņem situācijas risināšanu, izmantojot sociālās rehabilitācijas programmas.

Jaunizveidots pakalpojums ir "Foršā māja". To izmanto, ja nekas no iepriekš uzskaitītā nav iedarbojies, informēja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite:

"Pirms tam mums notika diezgan tāda nopietna sagatavošanās, tieši speciālistu sagatavošanās un mācības, lai mēs atvērtu pakalpojumu bērniem, kuriem ir ļoti smagas uzvedības problēmas un kuri ir bērni no 5 līdz pat 13 gadiem. Šobrīd mums ir jau pakalpojumā pieci bērni, skatīsimies, kā tālāk attīstīsies pakalpojums. Katrā ziņā tas ieguldījums tieši speciālistu zināšanu izpratnē ir ārkārtīgi svarīgs un arī speciālistu noturēšana, jo darbs ir ļoti ļoti grūts."

Kopumā Labklājības ministrija pagājušajā gadā dažādiem bērnu un jauniešu atbalsta pasākumiem tērējusi vairāk nekā 605 tūkstošus eiro.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad pievērsīsies veselības aprūpes trūkumiem Latvijā, izgaismojot finansiālo bezizeju, ar ko saskaras cilvēki ar kritiskām un akūtām veselības problēmām, kuriem nepieciešama tūlītēja palīdzība, bet valsts ārstēšanās izmaksas nesedz. Tie ir gadījumi, kad cilvēkus no dzīvības šķir konkrēta un pašiem nesasniedzama naudas summa.

"Dod pieci!" nedēļas garumā – no 13. līdz 19. decembrim – raidīs no īpašās stikla studijas Doma laukumā Rīgā. Līdz tam iespējams ziedot arī "Dod pieci!" akcijas lapā "Ziedot.lv" mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti