Dienas ziņas

Latgalē pierobežu pašvaldībās akūts jautājums par vidusskolām

Dienas ziņas

Iepazīst Eiropas Savienības aizsargātos produktus

Ukru pagastā deklarēti vien 170 iedzīvotāji

Ukru pagastā deklarēti tikai 170 iedzīvotāji; pašvaldībā cer glābt mazo ciematu nākotni

Latvijā dzimstības krituma un citu iemeslu dēļ palielinās tādu pagastu skaits, kuros dzīvo ļoti maz cilvēku. Tāds ir arī Ukru pagasts Zemgalē, kur deklarēti 170 iedzīvotāju, bet ikdienā sastopami daudz mazāk. Vietējā pašvaldībā gan cer, ka vēl ir iespējams glābt mazo ciematu nākotni.

Ukru pagasts atrodas Lietuvas pierobežā, 100 kilometrus no Rīgas, tomēr ciemata mājas ir gandrīz tukšas. Dažas jau sagrauzis laika zobs, bet dažās vēl pa kādam dzīvo. Apbraukājot ciemu dienas vidū, izdodas satikt vienu pensionāru pāri.

"Vienā 12 dzīvokļu mājā vairs tikai viena ģimene dzīvo. Nu grūti tiem cilvēkiem ir! Ja blakus dzīvokļi ir neapdzīvoti, tad tam, kurš apdzīvo, tik un tā ir auksts," pastāstīja Vera un Uldis Anseni.

Pēc statistikas datiem Ukru pagastā kopumā deklarēti 170 cilvēki. Pagasta pārvaldē norāda – pārsvarā tie ir gados vecāki cilvēki, kam nepieciešamības gadījumā tiek sniegta palīdzība. 

"Mazturīgajiem un maznodrošinātajiem cilvēkiem sarūpē attiecīgi gan malku, ja tas ir nepieciešams, apmaksā medicīniskos pakalpojumus un izsniedz garantētā minimālā ienākuma pabalstus," pastāstīja Bēnes un Ukru pagastu apvienības pārvaldes vadītājs Gints Vežuks.

Neatkarīgi no tā, ka pagastā dzīvo maz iedzīvotāju, 

pašvaldībā neuzskata, ka šai apdzīvotai vietai jāliek pāri krusts – nesen atjaunots ceļš, šeit strādā bibliotēka, feldšera punkts un veikals.

Tomēr problēmas, protams, ir. 

"Pašvaldībā darbojas dzīvokļu komisija, un, protams, ka pašvaldībai arī ir tukši dzīvokļi. Ir, ko var piedāvāt cilvēkiem, ja kāds vēlas savu dzīvokli pārdot vai no viņa atteikties un mainīt dzīvesvietu," norādīja Dobeles novada pašvaldības izpilddirektors Agris Vilks.

Salīdzinājumam: 2019. gadā visā Latvijā bija 1319 blīvi apdzīvotas teritorijas, bet to skaits nemitīgi plok. Visizteiktāk ar šo problēmu saskaras Latgalē un Vidzemē.

Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) uzskata, ka iemesls tam ir pēdējās divas īstenotās valsts reģionālās reformas.

"Ir nepieciešams, lai būtu dati, otrs – ir nepieciešams, lai pašvaldība veidotu ne tikai nozaru budžetu kā pašlaik, bet, ka tas būtu sadalīts arī pa teritorijām," sprieda LPS vecākais padomnieks Māris Pūķis. "Ja mēs gribam skatīties nākotnē, ka pašvaldības ir augošas, attīstošas un rūpējas par saviem iedzīvotājiem, tad, ņemot vērā to, ka dažādu pienākumu un atbildības slogs no valsts puses pašvaldībām tiek uzlikts, ir jānāk līdzi arī tam finansējumam."

Tikmēr par Ukru pagasta nākotni vietējā pašvaldībā vēl pacīnīsies, jo cerību stars esot viena jauna ģimene, kas nesen izlēmusi Ukros dzīvot.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti