Prokuratūra nav saskatījusi pamatu ierosināt kriminālprocesu par notikumiem slēgtā sēdē, kad valdība izšķīrās kā vienīgo bankas "Citadele" akciju pircēju atstāt ASV kompāniju "Ripplewood". Premjeres Laimdotas Straujumas ("Vienotība") rīcībā saskatīts formāls pārkāpums, par ko viņu nesodīs.
- Straujuma sevi atstata no lemšanas
- Piekrīt sarunām tikai ar "Ripplewood"
- Aizdomas rada montētais ieraksts
- Atzīst vien formālu pārkāpumu
Straujuma sevi atstata no lemšanas
Pēc Saeimā izveidotās parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētāja Gunāra Kūtra ("No sirds Latvijai") iesnieguma prokuratūrai lūdza pārbaudīt notikušo 2014.gada 29.jūlija sēdē.
Tobrīd bankas potenciālo pircēju loks bija sašaurināts līdz trijiem – "Latvijas balzams" īpašnieka Jurija Šeflera "SPI" grupa, Grigorija Guseļņikova "Norvik banka" un Tima Kolinsa dibinātais "Ripplewood". Uz to brīdi amerikāņi jau bija devuši mājienus, ka ar valdību vēlas ekskluzīvas sarunas.
"Bija viedoklis, ka amerikāņu investors tūlīt apvainosies un izstāsies no procesa. Mans viedoklis bija, ka šī ir spēle uz nerviem: viens pircējs vēlas ar šādu šantāžu sev panākt ekskluzivitātes statusu. Tad par cenu nevarētu būt runa," saka par "Citadeles" pārdošanu atbildīgais bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.
Viņš uz valdību nesa priekšlikumu turpināt sarunas ar visiem trijiem, ko daži iesaistītie traktēja kā atbalstu Šefleram.
Valdības slēgtajā sēdē premjere Straujuma sevi atstatīja no lemšanas, jo viņas dēls strādā vienā no pircējiem - "Norvik bankā". Pēc premjeres lūguma jautājuma izskatīšanu uzņēmās ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība").
Prombūtnes un citu iemeslu dēļ lēmuma pieņemšanā nepiedalījās arī citi kabineta locekļi.
Piekrīt sarunām tikai ar "Ripplewood"
Notika balsojums. Publiski nepieejamajā sēdes protokolā fiksēts, ka četri bija "par", četri "atturas". Ekonomikas ministrijas priekšlikums turpināt sarunas ar trijiem netika atbalstīts.
Izsludināja 15 minūšu pārtraukumu. Sēde atsākās. Lai nodrošinātos pret nesankcionētu informācijas noplūdi, vairākiem klātesošajiem lika iziet. Zālē palika gandrīz tikai ministri. Pēc nepilnām 10 minūtēm viņi vienojās.
Trīs ministri – bijušais finanšu ministrs Andris Vilks ("Vienotība"), iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kas pirms tam bija atbildīgā ekonomikas ministra Dombrovska pusē, piekrita turpināt sarunas tikai ar "Ripplewood", kas piedāvāja viszemāko cenu.
Dūklavs sēdes pārtraukumā kādam zvanījis. "Es ar vairākiem varbūt runāju. Vai es atceros konkrēti? Kāpēc neprasiet, ar ko es vakar runāju?" Dūklavs atbild uz "De facto" jautājumu, kam zvanījis. Bet tad viņš uzsver - tas bijis ar "Citadeles" jautājumu "absolūti nesaistīts zvans". Par ASV kompāniju viņš izšķīries, jo viņi solījuši kreditēt lauksaimniekus.
"Informācija tika papildināta. Tāpēc kabinets nosliecās par labu gala rezultātam," tā balsojuma maiņu skaidro ministrs Kozlovskis.
Svarus par labu "Ripplewood" esot svērušas drošības iestādes, banku uzraugi un ģeopolitiskais stāvoklis. Bija signāli, ka augstākās cenas solītājs - "Norvik banka" - varētu nesavākt naudu. Ministri arī ņēma vērā, ka otrs "Citadeles" akcionārs - Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka - gatava sadarboties tikai ar "Ripplewood".
Aizdomas rada montētais ieraksts
Parlamentārās izmeklēšanas komisijā radās aizdomas par manipulācijām ar slēgtās sēdēs audioierakstu. Ieraksts bijis ar montējuma vietām. Otrās stundas 28.minūtē ieraksts nogriezts. Tas ir uzreiz pēc tam, kad tiek paziņots balsojuma rezultāts par Ekonomikas ministrijas piedāvājumu, - "par" četri, "atturas" trīs, lēmums pieņemts.
Šāds iznākums ir citāds, nekā vēlāk parādīsies rakstiskajā protokolā. Kāds klātesošais "De facto" kā skaidrojumu min, ka sēdes vadītājs Rinkēvičs it kā neesot noformulējis savu nostāju, kas atskārsts pārtraukumā. Audio turpinājumā ministri pēc pārtraukuma atkal runā par "Citadeles" jautājumu.
Viens no atbildīgajiem Valsts kancelejas darbiniekiem prokuratūrai skaidrojis, ka situācija ar "Citadeli" bijusi unikāla un netipiska, jo parasti pārtraukumus neizsludina jautājuma vidū. Pēc pārtraukuma tika sākts jauns audio ieraksts, ko viņš vēlāk piemontējis klāt pirmajam failam. Izdzēstas vien dažas sekundes – brīdis, kad izsludināta pauze.
Atzīst vien formālu pārkāpumu
Lai izmērītu, cik garš bijis zudušais fragments, prokuratūra apskatījusi video ierakstus no blakus zāles, kuros redzama sēdes dalībnieku ieiešana un iznākšana no telpas, kur skatīja "Citadeles" pārdošanu. Sarēķināts, ka audioierakstā iztrūkst nepilnas divas minūtes, kas, prokuratūras ieskatā, esot niecīga atšķirība – iespējams, brīdis, kamēr klātesošie ieņēmuši vietas zālē.
Prokurore Ilga Paegle neredzēja pamatu kriminālprocesa ierosināšanai ne par audio montēšanu, ne protokola rakstīšanu. Premjeres Straujumas rīcībā saskatīts vien formāls pārkāpums par faktu, ka viņa ir tikai mutiski, nevis rakstiski informējusi kanceleju, kādēļ 29.jūlija sēdē nav balsojusi.
"Nekādus pārkāpumus, lai pret mani ko ierosinātu, viņi nav atraduši. Formālais par rakstisko, jā, tas ir formālais, bet mans interešu konflikts varēja būt ar citu investoru, kurš nefigurē šobrīd," par prokuratūras slēdzienu saka Straujuma.
"Jāsaka, ka mēs Latvijā ļoti daudz formālus administratīvā likuma pārkāpumus varam izdarīt, un tad laikam sodīt nevajag. Es saprotu, ka deputātus soda arī par formāliem pārkāpumiem," pauž parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājs Kūtris.
Deputāts uzskata, ka arī pēc prokuratūras pārbaudes pār pārdošanas procesu "tāda plīvura ēna saglabājas", jo audioieraksts nav veikts visai sēdei un beidzas brīdī, kad netiek precīzi pateikti balsošanas rezultāti.