Panorāma

327 dienas Krievijas gūstā - Ukrainas "Azov" pulka karotājas stāsts

Panorāma

Panorāma

Veidos slēgta tipa iestādi bērniem likumpārkāpējiem

Terapeitiskās mājas izveidei bērniem, kas pārkāpuši likumu, plāno būvēt jaunu ēku – sākotnēji vajadzīgi 10,5 miljoni eiro

Latvijā plānots izveidot slēgta tipa iestādi bērniem, kas pārkāpuši likumu. Terapeitiskā māja aizstātu pirms diviem gadiem likvidēto korekcijas iestādi Naukšēnos. Šīm iestādēm gan nebūšot nekā kopīga. Jaunu ēku būvēt būtu lētāk, nekā kāda nama pielāgošana. Aplēses liecina – būvniecībai un uzturēšanai pirmajā gadā vajadzīgi 10,5 miljoni eiro.

Bez slēgta tipa iestādēm neiztiek arī citās valstīs. Tajās, kuru pieredzi Latvija vēlas pārņemt, bērni netiek vienkārši ieslodzīti. Prioritāte ir terapija. Un pirmais solis ir izveidot attiecības ar uzticēšanos.

Tāpēc topošo iestādi plānots saukt par Terapeitisko māju, nevis par ieslodzījuma vietu. Tās vīzija izveidota, apkopojot Igaunijas, Somijas, Zviedrijas un Lielbritānijas pieredzi. Ēkas ir mājīgas, pietuvinātas ģimeniskai videi. Un tomēr tā ir sava veida ieslodzījuma vieta, kur nokļūst pēc viena vai vairāku likumpārkāpumu izdarīšanas.

Latvijā plānots, ka Terapeitiskajā mājā nepilngadīgais likumpārkāpējs nokļūs tikai tad, ja visas pārējās iespējas pusaudzi pāraudzināt būs cietušas neveiksmi.

Sākotnēji tajā nonāks bērni, kuriem tiesa noteikusi probācijas novērošanu, bet bērni to nepilda.

"Tad tie bērni, līdz kuriem mēs pakalpojumu nogādāt nevaram, jo tie bērni nav atrodami, noķerami, vai ir tiešām ļoti augsts viņu problēmu, grūtību līmenis vai ļoti kompleksas un daudzas šīs problēmas," skaidroja Valsts probācijas dienesta Probācijas programmu nodaļas vadītāja Krista Skara. 

"Tikai redzot, ka nevar ar bērnu sadarboties, ka viņš iet bojā, ka viņš ir bīstams pats sev vai viņš ir ļoti bīstams apkārtējiem," piebilda Tieslietu ministrijas Valststiesību departamenta vecākā juriste Natālija Laveniece-Straupmane.

Galvenais uzsvars būs uz bērna rehabilitāciju. Speciālisti kā ārkārtīgi nozīmīgus min arī drošības apsvērumus gan bērniem, gan personālam.

"Saliekot bērnus ar augstu risku veikt dažādus pārkāpumus, ar augsti riskantu uzvedību kopā un vienkārši cerot, ka viņi tagad mācīsies, jutīsies brīvi nodoties rehabilitācijas pakalpojumiem, – tā tas nenotiek. Ir ļoti rūpīgi jāizsver arī šie drošības jautājumi, kuri, manuprāt, līdz šim iestādēs ir bijuši ļoti, ļoti vāji aktualizēti," atzina Skara.

Aprēķināts, ka jaunas ēkas izbūve izmaksu ziņā būtu par vairāk nekā miljonu lētāka nekā esošas ēkas pielāgošana. Jauna ēka izmaksātu 7,8 miljonus eiro (7 825 723 eiro), bet uzturēšanas izmaksas gadā, iekļaujot pakalpojumus, maksātu vairāk nekā 2,5 miljonus eiro (2 592 404). Kopumā sākotnēji vajadzētu 10,5 miljonus eiro.

"Mūsu vēlme ir to [Terapeitisko māju] novietot sasniedzamā attālumā no Rīgas, lai eksperti, kuru Latvijā nav ļoti daudz, varētu izbraukāt," piebilda Laveniece-Straupmane.

Vienlaikus ar bērna rehabilitāciju plānots strādāt ar vidi, kurā viņam jāatgriežas. Pretējā gadījumā ieguvums no terapijas būs īslaicīgs. Terapeitiskās mājas veidošanai plānots prasīt līdzekļus sākot no 2025. gada budžeta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti