Pierobežas Ludzas novadā pagaidām paliatīvā aprūpe, kaut šis termins te netiek lietots, tiek nodrošināta gan slimnieka mājās, gan arī Ludzas medicīnas centra Aprūpes nodaļā, kur smagi slimie cilvēki saņem medicīnisko un sociālo aprūpi. Kā atzīmēja Ludzas medicīnas centra valdes loceklis Juris Atstupens, smagi slimo cilvēku skaits nodaļā mēnesī svārstās līdz 30 cilvēku.
"Šo pakalpojumu līdz šim mēs sniedzām paši gan stacionārā, gan mājas aprūpē, kad darbinieks gāja pie slimnieka uz mājām un izdarīja vajadzīgās manipulācijas. Vajadzības gadījumā cilvēku var likt slimnīcas Aprūpes nodaļā, kur notiek lielākas manipulācijas – katetru nomaiņa, stomu revīzija. Saucas Aprūpes nodaļa, bet domāta medicīniskā aprūpe. Mēs ilgus gadus prasījām piešķirt finansējumu paliatīvajām gultām. Sauc, kā gribi, bet mēs pakalpojumu sniedzam aprūpes gultās. No 25 līdz 30 gultām. Cik ilgi varam turēt? Finansējuma modelis atļauj turēt tik, cik vajag, ja pacientam vajag vairāk par divām nedēļām, uz to mēs neskatāmies," stāstīja Atstupens.
Pēc Ludzas novada Sociālā dienesta vadītājas Lilitas Gorbunovas-Kozlovas teiktā, novadā 2023. gadā aprūpe mājās tika nodrošināta 212 pilngadīgām personām, bet ilgstošās sociālā aprūpe pērn tika nodrošināta 183 pilngadīgām personām. Pagaidām dienestam nav informācijas par to, vai kāds novada iedzīvotājs ir pieteicies hospisa pakalpojumu saņemšanai mājās.
"Cilvēku aprūpes spējas tiek vērtētas pēc četriem aprūpes līmeņiem un tiem, kam ir ļoti smagi funkcionālie traucējumi – cilvēks ir gulošs vai nav spējīgs dzīvot savā ierastajā vidē un nav arī atbalsta personu, parasti radinieku, kuri nodrošina 24 stundu uzraudzību, ko ar aprūpi mājās nevar nodrošināt, tad cilvēkam tiek piedāvāta ilgstošā sociālā aprūpe institūcijā," pauda Gorbunova-Kozlova.
Lai gan pieaugušie pacienti hospisa aprūpi šobrīd var saņemt gan stacionāri, gan ambulatori, šo pakalpojumu apjoms tieši viņu dzīvesvietā nav pietiekams, pie tāda secinājuma nonāca Veselības ministrija pēc vairāku pilotprojektu īstenošanas šajā jomā. Tāpēc no šī gada tiek nodrošināts valsts finansēts paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojums pacienta dzīvesvietā. Latgalē to sniedz centrs "Rūre". Tā valdes priekšsēdētājs Kristiāns Dāvis skaidroja, ka mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā saņemšanai nepieciešams konsīlija lēmums, nosakot diagnozi un turpmāko ārstēšanas taktiku, kā arī prognozējamo ierobežoto dzīvildzi.
"Mēs ar brigādēm apkalpojam šos pacientus un sniedzam gan medicīnisko, gan sociālo aprūpi pacientiem mājās. Šo pakalpojumu var saņemt pacienti, kuriem ir 4. vai 5. līmeņa slimnīcas konsīlija slēdziens, ka cilvēkam ir nepieciešama hospisa aprūpe viņa dzīvesvietā. Mums ir savs koordinators attiecībā uz Latgales reģionu, kurš palīdz šiem cilvēkiem noiet ceļu attiecībā uz šī konsīlija atzinuma saņemšanu. Var zvanīt uz tālruņa numuru 8886, un mūsu koordinators palīdzēs sakārtot šīs lietas un novadīs pa birokrātiskajiem kuluāriem, lai cilvēks var saņemt šo slēdzienu, ja viņš šiem kritērijiem atbilst," stāstīja Dāvis.
Tāpat hospisa pakalpojums ietver pacienta transportēšanu uz ārstniecības iestādi un atpakaļ uz mājām, tehniskos palīglīdzekļus, psihosociālo rehabilitāciju pacientam un tuviniekiem, kas dzīvo kopā ar pacientu, un sociālo aprūpi.
Kopējais pieejamais finansējums paliatīvo pakalpojumu nodrošināšanai šogad ir 16,2 miljoni eiro.
KONTEKSTS:
Sākotnēji bija plānots, ka mobilajai paliatīvās aprūpes komandai, kas nodrošinās vairākus veselības aprūpes pakalpojumus, darbs bija jāsāk 2023. gada 1. oktobrī.
Taču konkursa pārsūdzības dēļ pakalpojumu ieviešana aizkavējās. Rezultātā – pakalpojums pieejams no 2024. gada sākuma. Tas pieejams, ja pakalpojumu par nepieciešamu atzinis ārstu konsilijs, uzskatot, ka aprūpējamā cilvēka prognozējamais atlikušā mūža ilgums ir līdz sešiem mēnešiem. Ne nedziedināmi slimajiem pacientiem, ne viņu tuviniekiem par pakalpojumu no savas kabatas nav jāpiemaksā, jo izdevumus sedz valsts.