Panorāma

Krištopans pievienojas Orbāna un Lepēnas domubiedriem

Panorāma

Panorāma

Saistībā ar Kariņa lidojumiem Citskovski pazemina amatā

Kariņa specreisi: Valsts kancelejas vadītāju Citskovski pazemina amatā

Valdība otrdien, 9. jūlijā, slēgtā sēdē nolēma pazemināt amatā Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski saistībā ar pārkāpumiem bijušā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") speciālo avioreisu lietā. Par to pēc valdības sēdes paziņoja premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība"). Citskovskim piedāvāts Valsts kancelejas Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja amats.

Iepriekš, šā gada maija vidū, premjerministre saistībā ar šo lietu izdeva rīkojumu ierosināt disciplinārlietu. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz dienesta pārbaudes komisijas 2024. gada 7. maija starpziņojumā konstatētajiem apstākļiem un tiesību normu pārkāpumiem. 

Starpziņojumā secināts, ka Citskovskis, iespējams, nekvalitatīvi pildot likumu normas, ir izdarījis disciplinārpārkāpumu, proti, amata pienākumu nepamatotu nepildīšanu vai nolaidīgu un nekvalitatīvu pienākumu pildīšanu, tostarp neatbilstoši rīkojoties ar finanšu līdzekļiem, kā rezultātā valstij nodarīts būtisks mantisks zaudējums vai radīts valsts interesēm būtisks kaitējums. 

Siliņa otrdien pēc valdības sēdes sacīja, ka disciplinārlietas izmeklēšanas komisija konstatējusi pārkāpumus Citskovska darbībā un rosināts viņu pazemināt amatā.

Komisija konstatējusi, ka Citskovska darbībā ir saskatāmi Publisko iepirkumu likuma pārkāpumi, uz ko norādījusi arī Valsts kontrole.

"Vadītājs ir atbildīgs par to, lai iepirkumu procedūra notiktu atbilstoši prasībām," teica premjere, norādot, ka valdības lēmums stāsies spēkā neatkarīgi no tā, vai tiks pārsūdzēts.

Siliņa skaidroja, ka disciplinārlietu komisija noteikusi pilnvarojumus, kurus neiesaka uzticēt Citskovskim, piemērojot disciplinārsodu. Komisija neiesaka tādus atbildības amatus, kuros jāorganizē tādi vadības līmeņa jautājumi, par kuriem konstatēti pārkāpumi. Pazemināšana amatā piemērota uz trim gadiem.

Citskovskim piedāvāts ieņemt vakanto Valsts kancelejas Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja amatu.

"Te ir vairāki faktori. Gan tas, ka šobrīd nav vakantas vienkārši citas vietas. Un, protams, arī tas, ka mēs esam ierobežoti šajā izvēlē, ko mums iesaka disciplinārlietu komisija. Mēs nevaram pazemināt vienkārši uz vietnieku," piedāvāto amatu skaidroja Siliņa

Tikmēr Citskovskis sacīja, ka "pazemojošus piedāvājumus" nepieņems, līdz ar ko atteiksies arī no piedāvātā amata un pārsūdzēs valdības nolemto.

"Runājot par to amatu, kurā mani pārceļ, - amats neatbilst ne manai izglītībai, ne kvalifikācijai, ne zināšanām. Tas ir būtiski zemāks amats – saimnieciskās nodaļas vadītājs –, kas nodrošina ēkas uzturēšanu un kura padotībā ir trīs fiziska darba veicēji un vēl divi eksperti. Tā ir tāda ņirgāšanās par cilvēku, kas 27 gadus ir pavadījis valsts pārvaldē," LTV sacīja Citskovskis.

Lietā par Kariņa lidojumiem konstatēta vēl vairāku citu Valsts kancelejas ierēdņu atbildība, taču, kā skaidroja Siliņa, par viņiem piemērojamo sodu būs jālemj Valsts kancelejas direktora pienākumu izpildītājai.

Runājot par jauna Valsts kancelejas vadītāja izraudzīšanos, premjerministres Siliņas ieskatā, tam jābūt kādam no "augstākās valsts pārvaldes".

"Jaunajam vadītājam ir jābūt tādam, kas saprot valsts pārvaldi, kurš saprot, kā veidojas ministriju budžeti, kurš saprot, kā tiek organizēts ministriju darbs, Valsts kancelejas darbs. Tāpēc es domāju, ka tam būtu jābūt kādam no šā brīža augstākās ierēdniecības, jo Valsts kancelejas vadītājam ir jābūt arī vadītājam pārējiem valsts sekretāriem," skaidroja premjere.

KONTEKSTS:

Krišjānis Kariņš savā četrus gadus ilgajā premjerēšanas laikā 36 reizes ārvalstu vizītēs devās ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājis vairāk nekā 1,2 miljonus eiro. Vairākos gadījumos dārgie lidojumi izmantoti, lai Kariņš Latvijā varētu atgriezties piektdienas vakarā, pirms brīvdienām.

Kariņš to pamatojis ar nepieciešamību pārstāvēt Latviju un lietderīgu laika plānošanu, jo premjeram paralēli ārpolitiskajiem jautājumiem jārisina arī iekšpolitikas problēmas.

Tikmēr pārbaudi sāka Ģenerālprokuratūra un arī Valsts kontrole, kura secinājusi, ka nelikumīgi no valsts budžeta izlietoti vismaz 221 566 eiro, bet vēl vismaz 323 688 eiro no Eiropas Savienības (ES) Padomes līdzekļiem izlietoti neekonomiski.

Kariņa lidojumi izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā, un šī gada martā Kariņš paziņoja par atkāpšanos no ārlietu ministra amata. 

Premjere ierosināja dienesta pārbaudi pret Valsts kancelejas direktoru Citskovski saistībā ar bijušā premjera speciālo lidojumu organizēšanu. Citskovski uz dienesta pārbaudes laiku arī atstādināja no amata.

Valsts kanceleja uzskata, ka atbildība par bijušā premjera Kariņa lidojumiem ir jāuzņemas premjera birojam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti