Augustā elektrotraumas guvuši 12 cilvēki, to skaitā divi bērni

Šāgada augustā Latvijā reģistrēts rekordliels elektrotraumu skaits – no tām cietuši 12 cilvēki, to vidū arī 14 gadus veca meitene un piecus gadus vecs zēns, informē AS "Sadales tīkls."

Elektrotraumas gūtas dažādās sadzīves situācijās. Kā informē uzņēmumā, pusaudze traumu guva, mājās pieskaroties bojātam vadam, savukārt piecgadnieks – no baseina tuvumā esoša elektriskā pagarinātāja. Kāda sieviete saņēma elektriskās strāvas triecienu un apdedzināja roku, ar elektrisko zāles pļāvēju uzbraucot zālājā atstātam pagarinātājam. 29 gadus vecs vīrietis savukārt strāvas triecienu saņēma, pie neatslēgtas elektrības padeves mājoklī uzstādot elektriskās plīts virsmu.

"Sadzīvē ir būtiski pievērst uzmanību elektrodrošībai ik uz soļa, jo drošības pamatnoteikumu neievērošana neveiksmīgas apstākļu sakritības rezultātā var maksāt arī dzīvību," atgādina "Sadales tīkls."

Elektrotraumu izcelšanās apstākļi ik gadu saglabājas līdzīgi – elektroierīču lietošana ūdens tuvumā, bojātas elektrotehnikas, vadu vai rozešu izmantošana, remontdarbu veikšana pie neatslēgta sprieguma.

Arī neuzmanīga elektrisko zāles pļāvēju izmantošana vasaras sezonā ir biežs elektrotraumu cēlonis.

"Elektrības lielākā bīstamība slēpjas tajā, ka to nevaram ne saredzēt, ne sasmaržot, ne arī droši sajust tās klātbūtni – ja to jūtam, tad tās jau ir elektrotraumas sekas. Ikdienā pie elektrības klātesamības esam tik ļoti pieraduši, ka var piezagties mānīga drošības izjūta," teic "Sadales tīkla" Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats. Piemēram, lielā nelaimē var rezultēties nolietojusies elektroierīce, kuru cilvēki turpina lietot, vai bojāta rozete, kuras salabošanai nekādi neizdodas atrast laiku, vai ūdens avotam par tuvu novietota spriegumam pieslēgta elektroierīce.

12 elektrotraumas vienā mēnesī Šmats sauc par satraucošu rādītāju.

 "Lai šī drūmā statistika neturpinātos, aicinu ikvienu ģimeni Latvijā būt vērīgiem pret elektrodrošību mājoklī un drošas uzvedības paradumus un zināšanas nodot arī bērniem," viņš norāda.

Sākoties jaunajam mācību gadam, "Sadales tīkls" aicina arī skolotājus atgādināt par elektrodrošību skolēniem, piemēram, 10 minūtes no mācību stundas atvēlot uzņēmuma sagatavotajai elektrodrošības mācību īsfilmai, kas brīvi pieejama uzņēmuma specializētajā interneta vietnē "arelektribuneriske.lv". Gan pedagogi, gan arī vecāki šajā vietnē var atrast izglītojošus materiālus par elektrodrošību dažāda vecuma bērniem.

"Sadales tīkls" arī informē, kā rīkoties, redzot elektrotraumu. Vispirms nekavējoties jāpārtrauc elektrības padeve, atslēdzot elektrības drošības slēdžus ("korķus") vai atvienojot bojāto elektroierīci no kontaktligzdas. Neatslēdzot elektriskās strāvas padevi un metoties glābt cietušo, traumu gūs arī glābējs. Kad tas izdarīts, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz numuru 113. Cilvēks pats ne vienmēr spēj novērtēt gūtās elektrotraumas nopietnību, tāpēc, ja ir saņemts elektriskās strāvas trieciens, jāvēršas pie mediķiem. Ja cietušais ir bez samaņas, pirms mediķu ierašanās iespēju robežās jāsniedz pirmā palīdzība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti