Dienas ziņas

Krievijas lidrobots sprādzis Gaigalavas pagastā

Dienas ziņas

Ukrainas atbalstam trīs nedēļu laikā saziedoti 334 733 eiro

Latvijā realizēs NATO digitālās savienojamības eksperimentu

Unikālās mācībās Latvijā demonstrēs jaunākos tehnoloģiju sasniegumus aizsardzībā

Latvijā oktobrī notiks unikālas nozīmes NATO digitālās savienojamības eksperiments, kurā demonstrēs jaunākos tehnoloģiju sasniegumus, pētot, kā tos iespējams integrēt reālās vidēs, lai uzlabotu sabiedroto spēku sadarbspēju un efektivitāti. Kā norāda NATO pārstāvji, eksperimentam Latvija izvēlēta tādēļ, ka te jau ir daudznacionāls karavīru sastāvs, kā arī spēcīgs tehnoloģiskais nodrošinājums.

Konkrētās mācības Latvijā notiks trešo reizi. Un salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem šogad piedalīsies vairāk valstu.

Eksperimenta mērķis būs pārbaudīt sadarbību starp visdažādākajām militārajām un nemilitārajām struktūrvienībām.

"Šis eksperiments ir tas, kas ļaus, balstoties uz 5G tehnoloģijām, integrēt kopīgā bildē dažādus elementus. Gan vadības elementus, gan dažādus sensorus un apmainīties, lai nu kur dažādas spēku vienības to izmantotu. Būtībā daudzdomēnu funkcija – tās ir visas dažādās telpas - gaiss, sauszeme, jūra –, bet iekļauj arī kibertelpu, kosmosa telpu kā jaunākās operacionālās vides, kurās mēs arvien vairāk izplešamies," skaidro Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns.

Citās NATO dalībvalstīs tiek veikti līdzīgi eksperimenti, taču tie ir nacionāla līmeņa. Latvijā tiks iesaistītas dažādas valstis, ko ļauj īstenot šeit izvietotā paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa, norādīja projekta vadītājs.

"Šis ir unikāli, jo mums Latvijā ir ļauts piedalīties kā trešajai pusei. Un atvest dažādus artefaktus no dažādām valstīm, lai noskaidrotu, kā tie darbojas kopā. Tas ir izmēģinājuma spēks, kas var mums palīdzēt būt efektīviem jau no pirmās dienas jebkādā situācijā," stāsta NATO Sabiedroto transformācijas pavēlniecības eksperts Vorens Lovs.

Bez valstu karaspēkiem un nemilitārām daļām, piemēram, ātrās palīdzības un citiem dienestiem, mācībās tiek iesaistīti arī dažādi Latvijas un ārvalstu uzņēmumi, tai skaitā "Latvijas mobilais telefons".

"LMT galvenā funkcija ir izveidot atbilstošu radiosakaru vidi, kas ir visdažādākajos frekvenču diapazonos, dažādām tehnoloģijām. Un mūsu uzdevums ir integrēt dažādus pakalpojumus, ko varētu saukt par pakalpojumiem, un dažādas aktivitātes, kas balstās uz šīs vides izmantošanu," atzina "Latvijas mobilais telefons" prezidents Juris Binde.

Mācības notiks oktobra beigās 5G testa vidē militārajā bāzē "Ādaži".

Galvenā uzmanība tajā tiks pievērsta piektās paaudzes mobilo telekomunikāciju un zemās orbītas satelītu izmantošanai, lai atbalstītu tehnoloģiju savietojamību visu veidu – ūdens, zemes, gaisa, kosmosa, kibertelpas – bruņoto spēku militārajos uzdevumos jeb tā sauktajos domēnos, informēja Aizsardzības ministrija.

NATO jau trešo gadu pēc kārtas īstenos nākamās paaudzes tehnoloģiju eksperimentu Latvijā, šogad stratēģiski koncentrējoties uz multidomēnu operācijām un to saskaņošanu ar digitāliem risinājumiem. Latvijas uzlabotā 5G testa vide nodrošina ideālu platformu šādiem eksperimentiem. Ne mazāk svarīga ir NATO, tai skaitā Latvijas, apņemšanās stiprināt savas aizsardzības spējas, kas atbilst NATO stratēģiskajiem mērķiem, saskaroties ar drošības izaicinājumiem, norādīja ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti