Rīta Panorāma

Intervija ar LU profesori Žanetu Ozoliņu

Rīta Panorāma

EP vēlēšanās piedalījies 51 procents ES iedzīvotāju

Intervija ar Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieku Valdi Dombrovski

Dombrovskis: EP vēlēšanu rezultāti dod politisko un demokrātisko leģitimitāti manis atkārtotai virzīšanai uz eirokomisāra amatu

Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti dod politisko un demokrātisko leģitimitāti tikt atkārtoti virzītam uz eirokomisāra amatu, tomēr praktiskie soļi ir premjerministres Evikas Siliņas ("Jaunā Vienotība") rokās, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība"), kurš saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) provizoriskajiem rezultātiem ir pārvēlēts darbā Eiropas Parlamentā.

Dombrovskis atgādināja, ka viņš ir paudis gatavību turpināt darbu Eiropas Komisijā (EK), tomēr šobrīd šis jautājums ir Siliņas rokās, un viņa esot norādījusi, ka jau tuvākajā laikā lemšot par viņa izvirzīšanu eirokomisāra amatam. Ja Dombrovskis turpinās darbu EK, viņa vietā par Eiroparlamenta deputāti kļūtu Inese Vaidere, kura vēlēšanās palika trešā no "Jaunās Vienotības" saraksta.

Runājot par Eiroparlamenta vēlēšanu rezultātiem, Dombrovskis pauda viedokli, ka "arī nākamais sasaukums spēs sekmīgi strādāt un risināt izaicinājumus, kas Eiropai ir priekšā".

Viņš prognozēja, ka esošās Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas pārvēlēšanas izredzes ir labas, jo Eiropas Tautas partijas grupa joprojām būs lielākā Eiropas Parlamentā, un jau tuvākajā laikā Eiropas Savienības līderi sāks diskutēt par Eiropas Komisijas priekšsēdētāja kandidātu nomināciju.

Komentējot vēlēšanu iznākumu Latvijā, kurā lielāko vēlētāju atbalstu guvusi "Jaunā Vienotība", Dombrovskis norādīja, ka uzvara bijusi partiju apvienības uzstādījums Eiroparlamenta vēlēšanās. CVK provizoriskie rezultāti liecina, ka "Jaunā Vienotība" ieguvusi 25,07 % balsstiesīgo atbalstu. No partiju apvienības Eiroparlamentā ievēlēti Dombrovskis un Sandra Kalniete.

"Ja runājam par reitingiem pirms vēlēšanām, tā kļuvusi par sava veida tradīciju. Jau trešo reizi pēc kārtas "Jaunā Vienotība" uzvar Eiropas Parlamenta vēlēšanās, un trešo reizi pēc kārtas reitingi to nerāda. Jāpaskatās, kas tur īsti ir par vainu," sprieda Dombrovskis. Kā zināms, reitingi pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām liecināja, ka lielāku atbalstu vēlēšanās saņems Nacionālā apvienība. Galu galā Nacionālā apvienība palika otrajā vietā, saņemot  22,08% vēlētāju atbalstu.

Fakts, ka no Latvijas ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti potenciāli pārstāvēs dažādas politiskās grupas, nav traucēklis visiem kopā sadarboties Latvijas interesēs, pauda Dombrovskis, norādot, ka Latvijas deputāti no proeiropeiskām un patriotiskām partijām ir sadarbojušies arī iepriekšējos sasaukumos un šāda sadarbība būtu jāturpina arī turpmāk.

"Ja ir kādi Latvijai svarīgi jautājumi, tad bieži ir tā, ka deputāti balso no dažādām politiskajām grupām, un tas ļauj meklēt sabiedrotos katrā politiskajā grupā un ļauj šos Latvijai būtiskos jautājumus izrunāt," vērtēja Dombrovskis.

Valdis Dombrovskis

Jaunā VIENOTĪBA

  • 92095
  • 2256
Deputāta profils
Roberts Zīle

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

  • 68288
  • 3930
Deputāta profils
Sandra Kalniete

Jaunā VIENOTĪBA

  • 55326
  • 8193
Deputāta profils
Rihards Kols

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

  • 39524
  • 6091
Deputāta profils
Ivars Ijabs

"Latvijas attīstībai"

  • 27363
  • 1898
Deputāta profils
Reinis Pozņaks

"APVIENOTAIS SARAKSTS - Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija"

  • 20744
  • 2283
Deputāta profils
Nils Ušakovs

"Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

  • 24265
  • 1080
Deputāta profils
Mārtiņš Staķis

"PROGRESĪVIE"

  • 21943
  • 2207
Deputāta profils
Vilis Krištopans

LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ

  • 15491
  • 867
Deputāta profils

KONTEKSTS:

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) paziņotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka no Latvijas Eiropas Parlamentā iekļuvuši 7 partiju pārstāvji.

Vēlēšanu uzvarētāja "Jaunā Vienotība" ieguvusi 25,07% balsstiesīgo atbalstu. Tālāk seko Nacionālā apvienība ar 22,08% vēlētāju atbalstu, "Latvijas attīstībai" – 9,36%, "Apvienotais saraksts" – 8,18%, "Progresīvie" – 7,42%,  "Saskaņa" – 7,14%, "Latvija pirmajā vietā" – 6,16%.

Eiropas Parlamentā ievēlētie 9 deputāti no Latvijas: Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība"), Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība"), Roberts Zīle (Nacionālā apvienība), Rihards Kols (Nacionālā apvienība), Nils Ušakovs ("Saskaņa"), Ivars Ijabs ("Latvijas attīstībai"), Reinis Pozņaks ("Apvienotais saraksts"), Mārtiņš Staķis ("Progresīvie"), Vilis Krištopans ("Latvija pirmajā vietā").

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā nobalsojuši vismaz 521 325 vēlētāji jeb 33,83% balsstiesīgo, liecina CVK dati. Tā ir tikai nedaudz lielāka aktivitāte nekā EP vēlēšanās 2019. un 2014. gadā.

Jaunievēlētais Eiropas Parlaments uz pirmo sesiju sanāks 16.–19. jūlijā. Pirms tam jūnijā būs Eiropas Savienības dalībvalstu līderu sanāksmes, kurās neoficiāli varētu sadalīt galvenos amatus. Jauno Eiropas Komisiju (EK) apstiprinās tikai rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti