Ijabs: Latvijas deputātiem Eiropas Parlamentā savā starpā vairāk jākoordinējas

Deviņi no Latvijas ievēlētie deputāti jaunajā sasaukumā varēs paveikt vairāk Latvijas labā, un arī jaunievēlētie eiroparlamentārieši – Reinis Pozņaks ("Apvienotais saraksts") un Mārtiņš Staķis ("Progresīvie") – būs aktīvi, tomēr Latvijas deputātiem Eiroparlamentā savā starpā būtu vairāk jākoordinējas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" vērtēja deputāts Ivars Ijabs ("Latvijas attīstībai"), kurš pēc provizoriskajiem Centrālās vēlēšanu komisijas datiem ir pārvēlēts Eiropas Parlamentā.

Par partiju "Latvijas attīstībai" Eiroparlamenta vēlēšanās nobalsoja 48 643 jeb 9,36% vēlētāju (2019. gadā – 12,4%). No saraksta Eiroparlamentā iekļuvis pašreizējais Eiroparlamenta deputāts Ijabs. Viņš ieguvis 27 345 "plusiņus" no vēlētājiem, bet 1896 vēlētāji viņu izstrīpojuši.

Ijabs norādīja, ka Eiropas Parlamentā turpinās darbu drošības nozarē. Viņš jau iepriekš strādājis ar aizsardzības iepirkumiem. Tāpat Ijabs turpinās atbalstīt Latvijas zinātniekus un inovatorus, strādājot pie nākamā Eiropas daudzgadu budžeta.

Deputāts vērtēja, ka nākamajā sasaukumā, kurā Latvija ieguvusi par divām deputātu vietām vairāk – deviņas –, deputāti varēs paveikt vairāk Latvijas labā.

"Ir jauki, ka Eiropas Parlamentā nav iekļuvuši toksiski saraksti – "Suverēnā vara" un "Stabilitātei", kas būtu bijuši destruktīvi sadarbībā," viedokli pauda Ijabs. "Domāju, ka jaunie, pirmā mandāta kolēģi, kā Reinis Pozņaks un Mārtiņš Staķis, būs aktīvi un strādās konstruktīvi." Vienlaikus Ijabs sacīja, ka Latvijas deputātiem savā starpā vajadzētu vairāk koordinēties.

Kā zināms, bez Pozņaka un Staķa pirmo reizi Eiropas Parlamentā ievēlēti arī Rihards Kols (Nacionālā apvienība) un Vilis Krištopans ("Latvija pirmajā vietā").

Vērtējot iedzīvotāju aktivitāti, kas šajās Eiroparlamenta vēlēšanās bija tikai nedaudz augstāka kā pirms pieciem gadiem, Ijabs sacīja, ka

ir jāstiprina Eiropas Savienības vieta cilvēku dzīvē un par to ir vairāk jārunā. Viņš aicināja eiroparlamentāriešus visu sasaukuma laiku iet un runāt ar vēlētājiem.

Ijabs prognozēja, ka jaunais Eiroparlamenta sasaukums un arī Latvijas delegācija būs labējāka. "Lielais izaicinājums būs izveidot proeiropeisku un stingri par Ukrainu stāvošu koalīciju un Komisiju Eiropas Parlamentā, jo redzam, ka vairākums ir diezgan švaks," sacīja Ijabs. "Kopumā vērtēju, ka Eiropai nedraud kaut kāds apvērsums no iekšienes."

Valdis Dombrovskis

Jaunā VIENOTĪBA

  • 92095
  • 2256
Deputāta profils
Roberts Zīle

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

  • 68288
  • 3930
Deputāta profils
Sandra Kalniete

Jaunā VIENOTĪBA

  • 55326
  • 8193
Deputāta profils
Rihards Kols

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

  • 39524
  • 6091
Deputāta profils
Ivars Ijabs

"Latvijas attīstībai"

  • 27363
  • 1898
Deputāta profils
Reinis Pozņaks

"APVIENOTAIS SARAKSTS - Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija"

  • 20744
  • 2283
Deputāta profils
Nils Ušakovs

"Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

  • 24265
  • 1080
Deputāta profils
Mārtiņš Staķis

"PROGRESĪVIE"

  • 21943
  • 2207
Deputāta profils
Vilis Krištopans

LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ

  • 15491
  • 867
Deputāta profils

KONTEKSTS:

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) paziņotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka no Latvijas Eiropas Parlamentā iekļuvuši 7 partiju pārstāvji.

Vēlēšanu uzvarētāja "Jaunā Vienotība" ieguvusi 25,07 % balsstiesīgo atbalstu. Tālāk seko Nacionālā apvienība ar 22,08% vēlētāju atbalstu, "Latvijas attīstībai" – 9,36%, "Apvienotais saraksts" – 8,18%, "Progresīvie" – 7,42%,  "Saskaņa" – 7,14%, "Latvija pirmajā vietā" – 6,16%.

Eiropas Parlamentā ievēlētie 9 deputāti no Latvijas: Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība"), Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība"), Roberts Zīle (Nacionālā apvienība), Rihards Kols (Nacionālā apvienība), Nils Ušakovs ("Saskaņa"), Ivars Ijabs ("Latvijas attīstībai"), Reinis Pozņaks ("Apvienotais saraksts"), Mārtiņš Staķis ("Progresīvie"), Vilis Krištopans ("Latvija pirmajā vietā").

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 521 226 jeb 33,82% balsstiesīgo, liecina CVK dati. Tā ir tikai nedaudz lielāka aktivitāte nekā EP vēlēšanās 2019. un 2014. gadā.

Jaunievēlētais Eiropas Parlaments uz pirmo sesiju sanāks 16.–19. jūlijā. Pirms tam jūnijā būs Eiropas Savienības dalībvalstu līderu sanāksmes, kurās neoficiāli varētu sadalīt galvenos amatus. Jauno Eiropas Komisiju (EK) apstiprinās tikai rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti