Dienas ziņas

Rēzeknē ļaunprātīgi aizdedzina automašīnas

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Speciālisti: Pacienti bieži sūdzas par sāpēm muguras lejasdaļā

Fizioterapeiti: Latvijas iedzīvotāji kustas pārāk maz

Jau 16. gadu pēc kārtas Latvijā atzīmē Pasaules fizioterapijas dienu – tā ir iespēja novērtēt sabiedrības veselības stāvokli un fizioterapeitiem apzināt nepieciešamos uzlabojumus. Šogad īpašs fokuss ir uz muguras lejasdaļas sāpēm un fizioterapijas lomu sāpju mazināšanā un profilaksē. Daudzviet Latvijā šajā nedēļā pacientiem ir pieejamas bezmaksas nodarbības un konsultācijas.

Vidzemes slimnīcas fizioterapeits Emīls Šūmanis visiem sanākušajiem rāda demonstrējumus, kā mazināt sāpes, pareizi izvingrinot muguru, plecus, rokas, kājas un citas ķermeņa daļas. Apmeklētāji atzina, ka šādi padomi ir vajadzīgi. 

Evita: "Man ir muguras problēmas, ir ielauzts krusta kauls. Biju pirms diviem mēnešiem slimnīcā un domāju, ka palēnām jāsāk vingrot, un kur labāk, ja ne fizioterapijā. Ir jūtīga mugura, vēl laikam nav sadzijis, bet turpināšu arī tālāk. Rīt ar savu treneri tiekos."

Fizioterapeits atzina, ka tipiskākā problēma, ar ko cilvēki vēršas, ir muguras lejasdaļas sāpes. Nodarbībā veikti "primitīvi vingrinājumi", kuriem nav nepieciešams papildu inventārs un kurus pacienti ir spējīgi atkārtot arī mājās. 

Atsaucība uz bezmaksas nodarbībām ir pietiekami liela, norādīja Vidzemes slimnīcas pārstāvji, taču vēl dažas brīvas vietas esot gan nodarbībās, gan konsultācijās.

Latvijas Fizioterapeitu asociācijā pastāstīja, ka Latvijas iedzīvotāji kustas pārāk maz – vidēji cilvēkam vajadzētu vingrot vai pastaigāties vismaz 30 minūtes dienā.

"Viens no galvenajiem fizioterapijas mērķiem ir profilakse, lai cilvēks nenonāktu līdz tam, ka viņam sāp, ka viņam ir ierobežotas darbaspējas. Tādēļ fizioterapeits būtu nepieciešams ikvienam – kaut vai konsultēties un saprast, ko ar viņu ikdienā darīt," skaidroja Latvijas Fizioterapijas asociācijas valdes locekle Kristīne Matuka.

Pārsvarā fizioterapijas nodarbības apmeklē cilvēki virs 50 gadiem, taču patīkami priecē arī jauniešu atsaucība.

"Visbiežāk viņi nāk ar citu speciālistu nosūtījumiem, jo viņi, piemēram, nodarbojas ar kādu sporta veidu – gan tīri profilaktiski, gan, lai kādas traumas novērstu. Bet jauni cilvēki nāk. Par laimi, ir arī tā, ka viņi nāk profilaktiski. Piemēram, ikdienas sēdošā darbā jūt saspringumu, tad nāk pie fizioterapeita, lai noskaidrotu, ko var darīt, lai saspringums nepārvērstos sāpēs," atklāja Matuka.

Par bezmaksas fizioterapeita apmeklējumu jāinteresējas konkrētās medicīnas iestādēs. Ikdienā pusstunda pie fizioterapeita izmaksā vidēji ap 20 eiro, grupu nodarbības maksā mazāk, bet atsevišķiem pacientiem fizioterapijas nodarbības atmaksā valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti