Panorāma

Latvijā kūtri izmanto iespēju pārkreditēt hipotekāro kredītu

Panorāma

Panorāma

"Zeme, kur dzer": kā mazināt alkohola patēriņu sabiedrībā?

«Alkohola lietošanas seku dēļ ik gadu zaudējam vienu Alūksni.» Kā mazināt alkohola patēriņu sabiedrībā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kā mazināt alkohola patēriņu sabiedrībā? Pēc garāka pārtraukuma jau šī mēneša beigās uz šo jautājumu atbildes meklēs Saeimas deputāti. Paredzams, ka konkrētu lēmumu pieņemšana nebūs ātra, jo saņemti 43 priekšlikumi, starp tiem arī nozares iebildumi. Grozījumu mērķis ir panākt, ka iedzīvotāji alkoholu lieto mazāk. Pēdējo gadu laikā alkohola ierobežošanas politikā darīts ļoti maz. Eksperti uzsver – stingri ierobežojumi jāpieņem pēc iespējas ātrāk, jo Latvija kļuvusi par alkohola patēriņa līderi OECD valstu vidū. 

ĪSUMĀ:

  • Alkohola nozare stingri iebilst pret ierobežojumiem; pieļautu alkohola iegādes vecuma sliekšņa grozīšanu un papildu  marķējumu.
  • Iebildumus par ierobežojumiem tirgot alkoholu benzīntankos sadzird arī Degvielas tirgotāju asociācijā.
  • Citas nozares politiķiem pārmet vāji pamatotus piedāvātos aizliegumus.
  • Pasaules Veselības organizācija: Alkohola lietošanas seku dēļ katru gadu pazaudējam vienu Alūksni.
  • Eksperti uzskata – būtiskus uzlabojumus alkohola patēriņa samazināšanā Latvijā var panākt ar visiem piedāvātajiem ierobežojumiem.
  • Veselības ministrs apzinās – alkohola aprites ierobežošanai jāmeklē kompromiss ar milzīgu industriju.

“Zeme, kur dzer”: kā mazināt alkohola patēriņu sabiedrībā?
00:00 / 08:39
Lejuplādēt

Saeima gatavojas skatīt virkni priekšlikumu alkohola aprites ierobežošanai

Lielais alkohola patēriņš Latvijā ir satraucošs. Tas ietekmē veselības, ekonomikas jomu, un ir pierādīts, ka alkoholam ir saistība ar biežāku mirstību, norādīja Pasaules Veselības organizācijā. Drīzumā Saeimas deputātiem nāksies izšķirties par to, vai un kādiem būt efektīvākiem paņēmieniem alkohola patēriņa ierobežošanai Latvijā. 25. oktobrī grozījumi Alkohola aprites likumā būs jāskata Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai – otrajā lasījumā. Kopā saņemti vairāk nekā 40 priekšlikumi. 

Atbildīgās Saeimas komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (Zaļo un Zemnieku savienības) stāstīja par priekšlikumiem: "Viens liels bloks ir par to, no cikiem līdz cikiem drīkstēs pārdot, tur ir kādi septiņi, astoņi varianti. Tad vēl viens bloks ir, no kāda vecuma – tur ir 18, 20, 21 gads. Tad vēl viens bloks ir par reklāmu. Diezgan liels bloks. Visa veida reklāmas – tas ir gan televīzijā, gan internetā, gan tamlīdzīgi. Tad ir par aizliegšanu vai daļēju aizliegšanu pārdot internetā."

Un vēl ir daudzi citi priekšlikumi, piemēram, liegt alkoholu pārdot iereibušām personām, aizliegt tirgot degvielas uzpildes stacijās un citi. 

Cik priekšlikumu, tik iebildumu no nozares

Cik daudz priekšlikumu, tik daudz arī iebildumu no nozares puses. 

Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols sacīja: "Esam pret gandrīz visiem deputātu priekšlikumiem, izņemot papildu marķēšanas prasības uz pudelēm par grādīgo dziru kaitīgumu."

Nozare vēl varētu diskutēt par vecuma paaugstināšanu, no kāda atļauts iegādāties alkoholu, lai ierobežotu alkohola tirdzniecību un šī netikuma izplatību gados jaunu cilvēku vidū. Taču visam citam alkohola nozare teiktu – nē.

Pēc Vītola teiktā, cietīs ekonomika, valsts budžets.

"Mēs viennozīmīgi esam pret [aizliegumiem] svētdienām un vakariem. It sevišķi pret svētdienām. Tāpēc, ka svētdienās mēs redzam, ka visvairāk tūristu brauc iegādāties pierobežā alkoholiskos dzērienus. Un svētdienu ierobežojums nozīmē to, ka valsts budžetā būs zaudējumi."

Bet attiecībā uz sabiedrību tikšot panākts pretējs efekts. Jo tas, kas aizliegts, to īpaši kārojas, un tāpēc, rēķinoties ar ierobežojumiem, cilvēki alkoholu sāks pirkt vairāk, uzskata Alkohola nozares asociācijā.

Vītols sacīja: "Ja tu apzinies, ka alkohols paliek nepieejams, tad tu zini, ka tev viņš ir jāiepērk ar rezervi, un tad liela daļa cilvēku to iepirks ar rezervi. To arī rāda mūsu aptauja, ko mēs veicām, jautājot cilvēkiem – kāda būtu šī ietekme? 4% atbildēja, ka viņiem šis patēriņš samazināsies. 70% pateica, ka nekas nemainīsies. 18% teica, ka veidos lielākas rezerves."

Citas nozares politiķiem pārmet vāji pamatotus piedāvātos aizliegumus 

Pret liegumu alkoholu tirgot degvielas uzpildes stacijās iebilst Ojārs Karčevskis, kas vada Degvielas tirgotāju asociāciju. Benzīntankus Karčevskis salīdzināja ar maziem veikaliem, kuros pircēji var nopirkt preci bez garām rindām, turklāt par dārgāku cenu. Un vēl daudzos lauku reģionos degvielas uzpildes stacija esot vienīgā vieta, kur iegādāties alkoholiskos dzērienus.

"Tas ir pakalpojumu grozs. Vieni pērk degvielu. Vieni pērk saldējumu, vieni pērk alkoholu. Vieni pērk ūdeni, otri pērk ēdienu ātrajā ēdināšanā. Tas ir mazs veikals, kādus mēs redzam arī visur citur Latvijā. Mēs neatbalstām [iecerētos aizliegumus]. Mēs attiecīgi esam informējuši Saeimas Sociālo lietu komisiju. Sanāk tā, ka tā ir sankcionēta tirgus daļas pārdale starp citiem tirgotājiem, kura izraisīs negodīgu konkurenci," pauda Karčevskis.

Tāpat citu nozaru pārstāvji Saeimas deputātiem savās iebildēs norādīja, ka nav pārliecinošu argumentu, kāpēc pieņemt šādus aizliegumus. 

Zeme, kur dzer

Vairāk

Pretējās domās ir Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta pētniece Laura Isajeva.

Isajeva pauda: "Ne jau tāpēc tie priekšlikumi tur ir, jo viņiem tā patīk vai kaut kā gribētos kaitēt alkohola nozarei. Nekādā gadījumā. Visi šie priekšlikumi ir pierādījumos balstīti, ar mērķi uzlabot sabiedrības veselību un mazināt ar alkohola patēriņu saistīto kaitējumu. Tie priekšlikumi, kas tur jau ir iekšā, būtu lieliski, ja visi tie priekšlikumi tiktu atbalstīti. Tas jau nozīmīgi ietekmētu mūsu sabiedrības veselību un ar alkoholu saistītos rādītājus. Tas noteikti mazinātu arī patēriņu. Tas uzlabotu to ainu, kāda tā ir tagad. Bet teorētiski nākotnē vēl ir iespējas, ko labot."

Jāatzīmē, ka pēdējo gandrīz 20 gadu laikā, kopš Latvija iestājusies Eiropas Savienībā, nav sekojuši būtiski ierobežojumi attiecībā uz alkohola pieejamības, tirgošanas un reklāmas ierobežošanu. Proti, minimumu, ko prasa Pasaules Veselības organizācija, Latvija izpilda. Nenoliedzami – vairākus gadus ir celtas alkoholisko dzērienu cenas ar izmaiņām akcīzes nodokļu politikā, kam ir nozīme, bet tas nav nesis būtiskus uzlabojumus. 

Eksperti norādījuši – nostrādās tikai visi iepriekš piedāvātie ierobežojumi kopā.

Pasaules Veselības organizācija: Alkohola seku dēļ katru gadu pazaudējam vienu Alūksni 

Arī Pasaules Veselības organizācija rekomendējusi politiķiem ņemt iepriekš minētos priekšlikumus vērā. 

Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītājs Uldis Mitenbergs skaidroja: "Katrā gadījumā ir būtiski, lai šos grozījumus pieņem. Vismaz tādā veidā, kādi viņi ir šobrīd. Bet katrā ziņā būtu apsveicami arī tas, ja tiktu ņemti vērā priekšlikumi, kas ir vērsti uz vēl lielāku alkohola ierobežošanas pastiprināšanu. 

Gada laikā mēs pazaudējam alkohola lietošanas dēļ aptuveni 6000 iedzīvotāju. Tātad tas ir aptuveni tik, cik liela ir Alūksne. Tātad katru gadu mēs pazaudējam vienu Alūksni alkohola seku dēļ.

Uz to, ka priekšlikumi varētu būt vēl striktāki, norādīja arī pētniece Isajeva. Ja pieņems tikai daļu no tiem, tas, protams, ir labāk nekā nekāda rīcība, taču tā būtu sevis mānīšana un zināma izlikšanās, ka darbs ir padarīts un ar to pietiks, uzskata Isajeva.

"Svarīgi, kas nav šajos priekšlikumos, bet to arī Pasaules Veselības organizācija rekomendē – ierobežot alkoholisko dzērienu iegādes laiku tirdzniecības vietās, kas piedāvā dzērienus patēriņam uz vietas. Tātad bāri, restorāni. Tādas vietas. Mums šāda regulējuma nav, un šajos priekšlikumos viņš arī pagaidām nav iekļauts. Ir pierādīts, ka, pagarinot vai saīsinot šo laiku, kad drīkst iegādāties alkoholu bāros un restorānos naktī, mainās no tā attiecīgi ar alkohola lietošanu saistītais vardarbības gadījumu skaits un ceļu satiksmes negadījumu skaits, un traumu skaits," sacīja Isajeva.

Veselības ministrs apzinās – jāmeklē kompromiss ar milzīgu industriju

Visam iepriekš minētajam piekrīt veselības ministrs Hosams Abi Meri ("Jaunā Vienotība"). Tiesa, arī viņš uzsvēra, ka jautājums par alkohola aprites ierobežošanu ir saskares punkts ar milzīgu industriju, ar lobijiem, ar milzīgu budžetu.

"Vienmēr ir labāk atrast kompromisu. Un vismaz labosim kaut ko, nevis neko. Es ceru, ka Saeima strādās ar šo likumu aktīvāk. Es kā veselības ministrs noteikti būšu ļoti ciešā kontaktā ar Saeimu un ar Sociālo un darba lietu komisiju. Es domāju, ka ir diezgan daudz laika tam jāvelta Saeimā un arī diskusijām, bet šie jautājumi nebūs šogad. Nākamgad vairāk strādās ar to likumu. Pēc tam būs nepieciešams laiks, lai uzņēmēji pielāgotos izmaiņām, kas nepieciešamas," sacīja veselības ministrs. 

To, ka sarunas būs garas un nopietnas, prognozēja arī Saeimas atbildīgās komisijas priekšsēdis Bērziņš: "Katrā gadījumā tas, ka alkoholu daudz mēs lietojam, tas viennozīmīgi ir ļoti slikti. Kaut kas ir obligāti jādara, lai to samazinātu. Saruna būs nopietna."

Par vecuma slieksni, no kura nopērkams alkohols un papildu marķējumu izvietošanu uz pudelēm, ir vismazāk iebildumu, izriet no intervēto atbildēm. Bet ir vēl pārējie, būtiskie priekšlikumi par tirdzniecības laika un vietu ierobežojumiem, par kuriem vēl pamatīgi lauzīs šķēpus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti