Saeima konceptuāli atbalsta trīs gadu cietumsodu varmākām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Pretēji Saeimas Juridiskajā komisijā atbalstītajam variantam Saeima ceturtdien, 11. maijā, pirmajā lasījumā tomēr atbalstīja "Jaunās Vienotības" (JV) deputātu piedāvātos grozījumus Krimināllikumā, kas varmākām paredz cietumsodu līdz trim gadiem. Par likumprojektu vēl jālemj divos lasījumos. Priekšlikumi otrajam lasījumam jāiesniedz līdz 16. maijam.

Par likumprojektu nobalsoja 50 deputātu, 10 bija pret, bet 29 atturējās. Līdz ar to vairs nebija balsojami Juridiskajā komisijā deputātu vairākuma atbalstītie grozījumi Krimināllikumā, kas paredzēja cietumsodu līdz vienam gadam. Paredzams gan, ka debates komisijā par sodu stingrību vēl turpināsies.

Saeimas konceptuāli atbalstītais variants paredz ilgākus sodus – līdz trim gadiem cietumā – par draudiem izdarīt slepkavību un nodarīt smagus miesas bojājumus, par vajāšanu un pagaidu aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Pašlaik par šādiem pārkāpumiem smagākais sods ir īslaicīga brīvības atņemšana (līdz trim mēnešiem), var piemērot arī probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.

Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība") paskaidroja, ka šī norma automātiski nenozīmē, ka visiem likuma pārkāpējiem būs trīs gadu cietumsods. 

"Mums skaidri jāpasaka, ka šeit tolerance ir nulle," uzsvēra Judins.

Arī Saeimas deputāts Edgars Zelderis ("Progresīvie") pauda, ka trīs gadu cietumsods ir atbalstāms, taču uz problēmu ir jāskatās kompleksi, jo šādi pārkāpumi notiek sistemātiski. "Ir jāveicina izpratne, ka draudi ir jāsoda un bargi [..] Vitamīni neko nedos, ir vajadzīgas zāles," viņš uzsvēra.

Tāpat Saeimas deputāts Edmunds Zivtiņš ("Latvija pirmajā vietā"), runājot par grozījumu iespējām uzlabot situāciju, norādīja: "Šobrīd sāp zobs, iedodam tabletīti, lai pāriet, bet neskatāmies saknē – tiesībsargājošajām iestādēm trūkst resursu." Viņaprāt, iekšlietu sistēmai ir vajadzīga "pārbūve", attiecīgs finansējums un cilvēkresursi.  "Kamēr to neizdarīsim, neviens likums, prevencija nestrādās, jo nav roku, kas to izdara," paskaidroja politiķis.

Savukārt deputāts Gunārs Kūtris (Zaļo un Zemnieku savienība) aicināja atbalstīt tomēr alternatīvo likumprojektu, kas paredz viena gada cietumsodu varmākām. Viņš akcentēja, ka arī atbildīgo iestāžu vadītāji Juridiskās komisijas sēdē šo variantu atzinuši par labāku. "Pagaidu aizsardzības noteikumu pārkāpumu nevar salīdzināt ar spīdzināšanu, par ko arī ir cietumsods līdz trim gadiem," uz absurdo situāciju norādīja Kūtris.

KONTEKSTS:

Jautājums par bargākiem sodiem varmākām aktualizējās pēc traģēdijas Jēkabpilī, kad Leons Rusiņš ilgstošas vajāšanas rezultātā noslepkavoja bijušo sievu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti