Tās bija burtiski dažas minūtes. Latvijas Samariešu apvienības busiņš apstājās invalīdu stāvvietā pie Brīvības pieminekļa. Projekta "Sapņu pavadonis" darbinieki ar nestuvēm līdz piemineklim aizveda Ausmas kundzi, kuras pēdējā vēlme bija nolikt ziedus pie pieminekļa. Tikmēr Rīgas pašvaldības policija aplikācijā jau saņēma ziņojumu, ka invalīdu stāvvietā stāvot auto bez attiecīgās atļaujas logā, un ieradās sodīt. Taču izrādās – šādu atļauju tie, kas katru dienu pārvadā cilvēkus ar invaliditāti, nemaz nevar saņemt.
Projekta brīvprātīgais Kristaps Kuzņecovs norādīja, ka likumdošana atļauju izmantot invalīdu stāvvietas ļauj saņemt tikai privātpersonām: "Ar visu to, ka auto ir pielāgots cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ir nestuves, mēs nevaram saņemt šīs kartes. Bet mēs transportējam dažādus cilvēkus! Un esam ar sasietām rokām."
Incidents pie pieminekļa gan beidzās bez soda.
Un tā esot ikdiena – lūgties, lai neuzliek soda naudu, jo likumiski nav iespējams iegūt šo atļauju. Bet darbs jādara.
"Ir, kad mēs riskējam. Teikšu godīgi. Vai mēģinām nolikt auto parastās stāvvietās. Un tas daudz tālāk. Bet nav citu iespēju," sacīja Kristaps.
Ministrs sola jautājumu risināt
To, ka atļauju juridiskām personām neizsniedz, apstiprināja arī Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD). Šī brīža likumdošana paredz to, ka invalīdu stāvēšanas kartes var piešķirt tikai personām, kam veselības komisija ir piešķīrusi šo invaliditāti.
Satiksmes ministrs Kaspars Briškens ("Progresīvie") solīja šo jautājumu tuvākajā laikā pārrunāt ar invalīdu organizācijām un risināt: "Iespējams, nepieciešamas izmaiņas normatīvajos aktos. Sapratīsim, cik liela ir problēma."
CSDD ieskatā vienkāršākais ceļš ir mainīt normatīvos aktus, sociālo pakalpojumu sniedzējiem dodot tādas pašas tiesības, kā, piemēram, pastniekiem.
Arī viņi uz noteiktu laiku drīkst apstāties tur, kur citiem zīme liedz.
"Mēs saskatām risinājumu – veikt nelielus grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz pasta pārvadātājiem, inkasatoriem un citām institūcijām neievērot likuma punktu par stāvēšanas un apstāšanās aizliegumu un ļaut novietot transporta līdzekli vietās, kur tas nav atļauts, uz laiku līdz 30 minūtēm," skaidroja CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters.
Sods par neatļautu apstāšanos invalīdu stāvvietā ir 55 eiro, un gada laikā par stāvēšanu šajās stāvvietās bez attiecīgās atļaujas tiek sodīti simtiem cilvēku. Bet to, cik sodu piemēroti tieši labdarības organizācijām, gan nevar pateikt.