Osipovu atkārtoti virza uz reiz neiegūto Augstākās tiesas tiesneses amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Senāta Civillietu departaments atkārtoti izvirzījis apstiprināšanai Augstākās tiesas tiesneses amatā bijušo Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāju Sanitu Osipovu, kuru Saeima pērn jau šim amatam noraidīja, deputātu vairākumam galvenokārt savu lēmumu pamatojot ar Osipovas liberālajiem uzskatiem.

Latvijas Universitātes profesore, bijusī ST tiesnese un priekšsēdētāja Sanita Osipova Senāta Civillietu departamenta kopsapulcē atkārtoti atzīta par piemērotu senatores amatam,

tādējādi Osipovas kandidatūra tiek atkārtoti virzīta Saeimā apstiprināšanai Augstākās tiesas tiesneses amatā.

Uz vakanto senatora amatu Sanita Osipova pretendē kā bijusī ST tiesnese atbilstoši likuma "Par tiesu varu" 54. panta trešajai daļai, kas dod iespēju uz Augstākās tiesas tiesneša amatu pretendēt personai, kura ir bijusi Satversmes tiesas tiesneša, starptautiskas tiesas tiesneša vai pārnacionālas tiesas tiesneša amatā un kura saņēmusi pozitīvu Augstākās tiesas departamenta tiesnešu kopsapulces atzinumu.

Pēc Saeimas balsojuma izskan aicinājumi respektēt tiesiskumu

Osipova uz senatores amatu kandidē atkārtoti, jo 2022. gada sākumā Saeima viņas kandidatūru neapstiprināja, lai gan tāpat kā šobrīd bija rasts Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulces pozitīvs atzinums par kandidātes profesionālo atbilstību amatam.

Saeimas debatēs izvērtās diskusijas par lēmumiem, kas tika pieņemti ST laikā, kad Osipova to vadīja, konkrēti par to, ka pēc tiesas lēmuma likumdevējam tika uzdots izstrādāt regulējumu, lai aizstāvētu visas ģimenes Latvijā, arī viendzimuma pāru veidotās.

Pēc šī Saeimas lēmuma Augstākās tiesas plēnums pieņēma lēmumu, kurā aicināja likumdevēju respektēt varas dalīšanas un tiesiskuma principu – argumentēt tiesu varas priekšlikuma noraidīšanu ar saprotamiem un tiesiskiem apsvērumiem.

Augstākās tiesas plēnums norādīja, ka likumdevējs, pamatojot Augstākās tiesas virzītā kandidāta neapstiprināšanu, konkrētajā gadījumā tiesiskus apsvērumus nebija norādījis.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs uzsvēra, ka Augstākā tiesa senatoru kandidātu profesionālās atlases procesā bauda plašu rīcības brīvību, līdzīgi kā to bauda likumdevējs tiesnešu apstiprināšanas amatā procesā Saeimā. Taču šī rīcības brīvība mūsdienās nav absolūta: gan Augstākās tiesas, gan Saeimas rīcības brīvību ierobežo Satversme un tajā nostiprinātie tiesiskuma un tiesas neatkarības principi.

"Tāpēc tiesnešu apstiprināšanas Saeimā procesu nosaka profesionāli un tiesiski, nevis politiski vai populistiski apsvērumi. Līdz ar to sabiedrības interesēs ir nodrošināt atbilstošus aizsardzības pasākumus pret tiesu neatkarību apdraudošu politisko ietekmi Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanas procesā", norādīja Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Uz tiesiskuma apdraudējumu šajā situācijā ir norādījusi arī Eiropas Komisija 2022. gada Ziņojumā par tiesiskumu. Ziņojumā norādīts, ka

Latvijai, ņemot vērā Eiropas standartus tiesnešu iecelšanai amatā, jānodrošina atbilstoši aizsardzības pasākumi pret nepamatotu politisko ietekmi Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanas procesā.

KONTEKSTS:

Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departamentā radās vakanta tiesneša amata vieta, uz ko pretendēja Sanita Osipova, kura pērn februārī noslēdza darbu Satversmes tiesā. Viņa tika uzklausīta Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulcē, kas nolēma kandidāti virzīt tālākai apstiprināšanai senatores amatā.

Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneses amatā virzīja Saeimas Juridiskajā komisijā, taču parlamenta balsojumā deputāti lēma neapstiprināt Osipovu amatā. Deputāti debatēs norādīja uz Osipovas liberālajiem uzskatiem un darbu ST, kas bija lēmusi, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Saeimas lēmums raisīja plašu kritiku gan no tiesnešiem, gan ekspertiem. AT priekšsēdētājs norādīja uz tiesnešu neatkarības problēmām valstī, un prezidents uzsvēra tiesu varas neatkarību no politiķiem. Virkne ekspertu kritizēja deputātus par neprofesionalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti