Panorāma

Par ko šogad piešķirtas prestižās Nobela balvas?

Panorāma

Panorāma

Pēc skandāla Mūzikas akadēmijā augstskolās veic izmaiņas

Seksuālās uzmākšanās skandāls Mūzikas akadēmijā rosinājis izmaiņas arī citās augstskolās

Seksuālās uzmākšanās skandāls, kas pirms pusgada pāršalca Latviju saistībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA), ir viesis izmaiņas lielā daļā Latvijas augstskolu. Daudzviet pārskatīts un mainīts gan ētikas kodekss, gan uzlabota ziņošanas sistēma. Aptaujājot studentus, atklāti arī citi nozīmīgi aspekti, kas ietekmē mācību procesu un ko nevar atstāt bez ievērības.

Mūzikas akadēmijas studenšu liecības par pasniedzēju seksuālu uzmākšanos un nepieņemamu rīcību radīja rezonansi krietni ārpus vienas mācību iestādes robežām. Visas Latvijas Televīzijas uzrunātās augstākās mācību iestādes norādīja – notikušais mūzikas akadēmijā lika pārskatīt katram savu ētikas kodeksu, kā arī iespējas ziņot.

Latvijas Universitātē sūdzību par ētikas pārkāpumiem maz

Latvijas Universitātē (LU) vērsa uzmanību uz atšķirībām mācību vides specifikā – atšķirībā no augstskolām, kurās ir vairāk individuāla kontakta starp pasniedzēju un studentu, LU tā nav, tāpēc arī uzmākšanās risku ir mazāk.

"Atsevišķos gadījumos varbūt pienāk signāls, ka kāds kādu joku atkal ir pateicis. Nu tādu, kas ir divdomīgs, ko varbūt nevajadzētu pieļaut. Mēs esam pārrunājuši ar pasniedzēju, lai varbūt padomā pie izteiksmes līdzekļiem," pastāstīja LU studiju prorektore Kristīne Strada-Rozenberga.

LU uzskata, ka

ziņošanas sistēma darbojas un to var izmantot kā pasniedzēji, tā studenti. Piemēram, par draudiem pasniedzējiem un darbiniekiem nesen universitāte izslēgusi kādu studentu.

Ņemot vērā lielo studentu skaitu, kas pārsniedz 10 000, Ētikas komisijā saņemto sūdzību nav daudz. Šogad – 18. Tās lielākoties saistītas ar akadēmisko ētiku vai, piemēram, savstarpējo saskarsmi, ko iesniedzējs uzskatījis par aizskarošu.

Augstskolas uzlabo ētikas kodeksu

Rīgas Stradiņa universitātei (RSU) skandāls, kurā bija ierauta Mūzikas akadēmija, savukārt licis atjaunināt ētikas kodeksu, kas bija novecojis. Pavasarī izskanējušā skandāla dēļ arī izveidots apmācību kurss visiem darbiniekiem un studentiem, piemēram, kā atpazīt vardarbību.

"Ja mēs runājam par tādiem konkrētiem gadījumiem, protams, ka mēs aktivizējam to ziņošanas sistēmu, bet mums nav, par laimi, nav ienācis neviens ziņojums par seksuālu uzmācību. Ir bijuši ziņojumi par verbālo vardarbību vai emocionālo vardarbību, bet ne par seksuālo," stāstīja RSU administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis.

Arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pēc notikumiem Mūzikas akadēmijā pārskatījusi un uzlabojusi savu ētikas kodeksu, kā arī aptaujājusi studentus.

"Neesam atklājuši nevienu seksuālās uzmākšanās gadījumu,

bet, protams, mēs esam identificējuši to, ko mēs jau varbūt arī zinājām par iespējamām dažādām dzimumu nevienlīdzībām.

Attieksme ir nevienlīdzīga, jo mums, kā jūs zināt, inženierzinātnēs ne vienmēr pozitīvi atsevišķās jomās skatās uz sievietēm," norādīja RTU studiju prorektore Elīna Gaile-Sarkane.

Rezultāts – tiek turpināti izglītojoši semināri par to, kā veidot attiecības. Tajā skaitā arī par to, kā strādāt ar dažādām kultūras un nacionālajām grupām. Jo RTU aptuveni 30% studējošo ir ārvalstnieki, kuru kultūra būtiski atšķiras no vietējās.

Mākslas akadēmijā bukleti un izglītojoši pasākumi

Uzlabojumu procesā ir arī Latvijas Mākslas akadēmija (LMA).

"Akadēmijā, es domāju, ka diezgan daudz kas ir mainījies," sprieda LMA prorektore studiju darbā Antra Priede.

Šajā mēnesī akadēmijā plānots laist klajā informatīvu bukletu un līdz ar to ieviest ikgadēju izglītojošu pasākumu gan studējošajiem, gan pasniedzējiem par to, kas pieļaujams mācību procesā un kas nav. Tāpat akadēmijā daudz diskutēts gan par tiesiskā regulējuma pilnveidošanu seksuāli nepieņemamas uzvedības gadījumos, gan arī īpaši domāts par to, kurš drīkstēs darboties akadēmijas jaunajā pārvēlētajā ētikas komisijā.

"Jābūt ļoti spēcīgai studentu balsij, jo studenti ir tie, kas visaktīvāk un vistiešāk spēj komentēt, reflektēt par studiju vides drošību. Tāpat arī šajā komisijā darbojas mūsu kolēģi, kas ir gan juristi, gan darba tiesību jautājumu eksperte," skaidroja Priede.

JVLMA: Šis skandāls mūs ļoti mainīja

Taču, iespējams, vislielākās izmaiņas ir pašā Mūzikas akadēmijā.

"Šis skandāls mūs ļoti mainīja. Bet var teikt, ka arī uz labo pusi, jo tiešām gan pasniedzēji, gan studenti apzinās savu pašcieņu. Šajā vasarā mums bija rekordliels reflektantu skaits, un visas studiju vietas ir aizpildītas," atklāja JVLMA Zinātniskā un radošā darba prorektore, Ētikas komisijas vadītāja Diāna Zandberga.

Viena no būtiskām izmaiņām – mācību gada ievadā jau pirmajā studiju saturā ir ieviesti jautājumi gan par goda apzināšanos, gan par cieņu un ētiku.

Agrāk tādu šeit nebija.

Mūzikas akadēmijā klases durvīs izveidotais logs, kas sākotnēji bija domāts studentu drošībai, tā arī palika vienīgais, jo šī ideja neguva atsaucību ne pasniedzēju, ne studentu vidū.

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija

Drošības uzlabošanai akadēmija cer gaiteņos izvietot videonovērošanas sistēmas. Joprojām turpinās tiesvedības starp akadēmiju un no darba atbrīvotajiem pasniedzējiem, kuri nav mierā ar lēmumu viņus atbrīvot no darba pēc studentu sūdzībām un plaši izskanējušā skandāla. 

Tiesībsargs turpina studentu aptauju

Par to, cik plaša ir seksuāli nevēlama uzvedība Latvijas augstskolās, aptauju pašlaik veic Tiesībsarga birojs, aicinot aizpildīt anketu neatkarīgi no tā, vai šāda pieredze ir bijusi. Mērķis ir iegūt maksimāli pilnvērtīgāku ainu un sniegt vadlīnijas situāciju risināšanai.

"Ir pilnīgi skaidrs, ka neviens no tiem jauniešiem, kas šobrīd sēž skolas solā, nevēlas piedzīvot šādu pieredzi augstskolā un neviens no viņiem tādu nav pelnījis. Un tas ir mūsu visu pienākums šādu situāciju maksimāli novērst. Ja tāda situācija ir notikusi, var vērsties pret šādiem varmākām," pauda Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Anketas aizpildīšanas termiņš pagarināts līdz 14. oktobrim. Secinājumu izdarīšanai nepieciešamas atbildes no aptuveni 2000 studentiem.

KONTEKSTS:

LTV raidījums "Kultūršoks", kura rīcībā bija nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju rīcību, aktualizēja problēmu par uzmākšanos mācību iestādēs.

JVLMA par iespējamu seksuālu uzmākšanos studentēm atstādināti divi pasniedzēji. Viens no viņiem Kronlaks, bet otrs – Senās mūzikas katedras vadītājs Māris Kupčs. JVLMA padome marta vidū izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata, un mēnesi vēlāk Prānis paziņoja par atkāpšanos. Par JVLMA jauno rektori tika ievēlēta Ilona Meija.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā, kas pēc resoriskās pārbaudes sāka kriminālprocesu. Tikmēr Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

LTV rīcībā ir sūdzības arī par Latvijas Mākslas akadēmijas docentu Andreju Ameļkoviču, kurš reiz jau ticis atstādināts no amata. Šī gada pavasarī akadēmijas vadība pārtrauca darba tiesiskās attiecības ar viņu, un arī Ameļkovičs vērsies tiesā, pieprasot atjaunošanu amatā.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") rosina paredzēt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos, tā ļaujot vardarbības upuriem saņemt nepieciešamo atbalstu un aizsardzību. Tikmēr Mūzikas akadēmijai, Mākslas akadēmijai un Kultūras akadēmijai piedāvā veidot kopīgu ombudu – uzticības personu studentiem un pasniedzējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti