LSM aptauja: Sievietes vairāk atbalsta publisku runāšanu par seksuālo uzmākšanos nekā vīrieši

Vairākums Latvijas sabiedrības atbalsta to, ka par seksuālo uzmākšanos vai vardarbību ir jārunā publiski, liecina pētījumu centra "Norstat" sadarbībā ar LSM.lv veiktā sabiedriskās domas aptauja. 

Aicina neklusēt!

Seksuālās uzmākšanas problēmu izgaismoja LTV raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušās septiņu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju rīcību, kas uzjundīja diskusijas par seksuālās uzmākšanas problēmu akadēmiskajā vidē un ne tikai.

Latvijas Televīzija aicināja neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem. Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju – ja jums vai jūsu bērniem ir nācies piedzīvot ko šādu skolā, sporta treniņos, studiju laikā – LTV aicināja rakstīt.

"Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim par to, ka cilvēki, kuriem ir zināma vara pār skolēnu vai studentu, to šādi izmanto. Rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333," aicināja LTV.

Vairākums atbalsta publiski runāt par seksuālo uzmākšanos un vardarbību

UZZIŅA:

Aptauja notika marta vidū, izvaicājot 1011 respondentu. Šie dati ir reprezentatīvi Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kas vismaz reizi nedēļā lieto internetu.


Aptauja, kas notika jau pēc tam, kad publiski tika runāts par iespējamo seksuālo uzmākšanos Mūzikas akadēmijā, liecina, ka vairākums atbalsta šīs problēmas izgaismošanu publisku.

Uz jautājumu, "vai atbalstāt, ka par seksuālo uzmākšanos vai vardarbību jārunā publiski", 38% respondentu atbildēja "noteikti jā", un 37% – "drīzāk jā". 10% atbildēja "drīzāk nē, bet 4% pauda – "noteikti nē". Bet 12% bija grūti atbildēt uz šo jautājumu.

Par to, ka par šīm problēmām, jārunā publiski, sievietes bija vairāk pārliecinātas nekā vīrieši. 44% sieviešu atbildēja "noteikti jā", un 36% – "drīzāk jā". Tikmēr atbildi "noteikti jā" sniedza 32% vīriešu, un 37% vīriešu atbildēja "drīzāk jā".

Jaunieši vairāk atbalsta publisku runāšanu par šīm problēmām nekā vecākā paaudze

Jaunieši biežāk atbalstīja nepieciešamību publiski runāt par seksuālo uzmākšanos vai vardarbību nekā cilvēki virs 60 gadiem.

Vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem publisku runāšanu noteikti atbalstīja 48% un drīzāk atbalstīja 37%, bet vecuma grupā no 30 līdz 39 – noteikti atbalstīja 46% un drīzāk atbalstīja 32%.

Savukārt vecuma grupā no 60 līdz 75 gadiem publisku runāšanu par seksuālo uzmākšanos vai vardarbību noteikti atbalstīja 30%, drīzāk atbalstīja 37%, drīzāk neatbalstīja 15%, bet noteikti neatbalstīja 5%.



KONTEKSTS:

Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju. Latvijas Televīzija aicina neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem!

Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim – rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333. Klusēšana iedrošina varmākas!

Kopš Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju rīcību, līdz šim par iespējamu seksuālu uzmākšanos studentēm atstādināti divi LMA pasniedzēji.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā saistībā ar raidījumā izskanējušo informāciju, arī Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

Policija 11. martā ir saņēmusi iesniegumu un sākusi resorisko pārbaudi, bet dažas dienas vēlāk tika sākts kriminālprocess.

JVLMA padome 11. martā izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata. Padome aicinājusi akadēmijas Senātu sasaukt sēdi par Prānim izteikto neuzticību. 

Sūdzības par seksuālu uzmācību saņemtas arī Mākslas akadēmijā.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") rosina paredzēt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos, tā ļaujot vardarbības upuriem saņemt nepieciešamo atbalstu un aizsardzību. Tikmēr Mūzikas akadēmijai, Mākslas akadēmijai un Kultūras akadēmijai piedāvā veidot kopīgu ombudu – uzticības personu studentiem un pasniedzējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti