Ārvalstu studenti Daugavpili izvēlas, lai mācītos arī krievu valodu

Pieprasītākā un iecienītākā ārvalstu studētgribētāju vidū Latvijā ir Rīgas Stradiņa universitāte ar medicīnas jomas profesijas apguvi, bet pārējām augstskolām jārod citi unikāli piedāvājumi un mācību programmas, ar ko piesaistīt studentus no ārzemēm. Daugavpils Universitātē tā ir krievu valodas apguve – šī augstskola ir vienīgā valstī, kas Humanitāro un sociālo zinību fakultātē piedāvā krievu valodas filoloģiju un viena semestra garu valodas apmācību Eiropas savienības "Erasmus+" programmas studentiem. Interese liela, tāpat kā topošajiem doktorantiem, kuriem studiju maksa Daugavpilī ir pa kabatai un ir iespēja apgūt tieši to nozari, kas interesē un būs noderīga, atgriežoties savā dzimtenē.

Ārvalstu studenti Daugavpili izvēlas, lai mācītos arī krievu valodu
00:00 / 04:41
Lejuplādēt

Šī gada sākumā apmaiņas studijās un praksē Daugavpils Universitātē bija ieradušies 47 studenti no 12 Eiropas Savienības un citām pasaules valstīm. Šajā mācību semestrī to skaits vēl pieaudzis, pastāstīja Starptautisko un sabiedrisko attiecību daļas Projektu vadītāja ārvalstu studentu piesaistes jautājumos Velta Trūle:

"Daugavpils Universitātē kopumā pašlaik studē 62 ārvalstu studenti. Viņi ir no Nigērijas, Jamaikas, Kirgiztānas, Filipīnām, Indijas, Bangladešas, Pakistānas, Ķīnas. Saraksts ir diezgan garš."

Daugavpils Universitātei ir savi nišas produkti, ar ko tā spēj ieinteresēt studentus no ārvalstīm. Piemēram, Drufa atbraucis no Indijas un studē Daugavpils Universitātē maģistratūras programmā Viedā ekonomika un inovācijas. Drufa aktīvi izmanto iespējas Daugavpils Universitātē arī padziļināti apgūt krievu valodu.

Viņš mācās un cenšas runāt krievu valodā, jo apkārt daudzi cilvēki runā krieviski un visbiežāk praksē valodu pielieto veikalos.

Šīs valodas zināšanas students no Indijas vēlas vairāk izmantot tieši privātajā saziņā.

Daudziem studentiem jau ir priekšzināšanas

Daudziem ārvalstu studentiem, kas ierodas studēt Daugavpilī, jau ir labas krievu valodas zināšanas, sacīja Trūle: 

"Piemēram, ķīniešu studenti – liels procents no viņiem ir apguvuši savu iepriekšējo izglītību Baltkrievijā, kas arī notika daļēji angliski un daļēji krieviski. Iespējams, tas arī viņus motivēja tālāk studēt tieši Daugavpilī, zinot, ka te ir daudz krievu valodā runājošo."

Liels pluss šiem studentiem no Ķīnas ir arī studiju maksa – doktorantūrā Daugavpilī tā ir 3000 līdz 5000 eiro apmērā, kamēr Ķīnā par šo pašu grādu būtu jāšķiras no 20 000 eiro.

Daugavpils Universitāte piedāvā arī īpašu krievu valodas apmācības programmu, kas ir pieprasīta, situāciju analizēja universitātes rektora vietnieks Attīstības jautājumos Jānis Kudiņš:

"Mūsu Humanitāro un sociālo zinību fakultātē šis humanitārais bloks vēsturiski piedāvā iespējas apgūt krievu valodu, un šo valodu pie mums brauc mācīties no visas pasaules. Lielākais mūsu sadarbības partneris šajā jomā ir ASV. Pasniedzēji, kuri strādā šajā jomā universitātē, ir augsta līmeņa un augstas raudzes pasniedzēji, un šī sadarbība notiek ilggadēji. Mēs arī redzam, ka šī interese par šo valodu tikai pieaug."

Programmas Austrumeiropas kultūras sakari un integrācijas procesi direktore, profesore Anna Stankeviča norādīja, ka šis Daugavpils Universitātes piedāvājums un atbilstošā licence arī rod interesi ārvalstu studentos:

"Mūsu programma ir licencēta Eiropas līmenī, tāpēc pie mums ir ļoti daudz Amerikas, Somijas, Japānas studentu, kuriem ir vajadzīga tieši krievu valoda. Arī reģionālistika – Latvija, Lietuva, Polija. Mums ir tāda programma, kur ir 5 valstis – Latvija, Lietuva, Polija, Baltkrievija un Krievija reģionālajā jomā. Tāpēc ka amerikāņus un citus studentus interesē tieši krievu valoda un reģionālistika, tāpēc pie mums arī ir šie studenti."

Kāda ir studentu motivācija?

Uz jautājumu, kā studenti pamato nepieciešamību zināt krievu valodu, Stankeviča atbildēja: "Ko darīt, tie ir mūsu kaimiņi. Mēs varam tos mīlēt vai nemīlēt, bet tie ir kaimiņi, un mums jādzīvo kaut kādā veidā kopā. Ceru, ka nebūs kara un tā briesmīgā režīma Krievijā un ka dzīvosim normāli, un tāpēc studēsim visas valodas."

Meviozs ir atbraucis no Turcijas "Erasmus+" programmas ietvaros.

Daugavpili kā studiju vietu izvēlējies mērķtiecīgi, jo te ir daudz krievvalodīgo cilvēku. Krievu valoda viņam nepieciešama turpmākajai profesionālajai karjerai.

"Pēc studijām Daugavpilī es atgriezīšos Turcijā, lai tur pabeigtu savu universitāti. Kļūšu par tulku, lai nākotnē varētu strādāt par diplomātu," sacīja students.

Savukārt Mikajs ir no Vācijas un krievu valodu mācās, lai kļūtu par skolotāju. Vācu valodas un krievu kā otras valodas, lai, piemēram, kā pats stāsta, varētu savā valstī mācīt studentus no Ukrainas.

Tikmēr Matilde Daugavpils Universitātē, lai mācītos krievu valodu, ieradusies no Zviedrijas galvaspilsētas Stokholmas uz gadu. "Daugavpils ir skaista pilsēta, Latvijā līdz šim es neesmu bijusi, un mana vēlme ir praktizēt un runāt krievu valodā. Pie mums ģimnāzijā bija krievu valodas apguves kursi, un nodomāju, kāpēc gan neturpināt valodas apguvi, turklāt es arī daudz klausos krievu mūziku," sacīja studente. "Daugavpilī ir ļoti labvēlīga vide, lai apgūtu krievu valodu. 

Te daudz cilvēku runā krievu valodā un arī universitātē ir krievu valodas kursi. Krievu valodā runā ļoti daudzi cilvēku, tāpēc valodu zināt ir lietderīgi."

Šobrīd Daugavpils Universitātē vēl turpinās studentu uzņemšana, tāpēc ārvalstu studentu skaits vēl varētu pieaugt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti