Panorāma

Baltkrievijā reģistrēti auto Latvijā uzturēties vairs nevarēs

Panorāma

Panorāma

Četrgadnieks ar difteriju jau nedēļu kritiskā stāvoklī

Bērnu slimnīcā 4 gadus vecs zēns ar difteriju – jau nedēļu kritiskā stāvoklī

Jau nedēļu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti cīnās par četrus gadus veca puisēna dzīvību – viņa ģimenē uzliesmojusi nāvējošā difterija, un slimnīcā ārstējas trīs šīs ģimenes nevakcinētie bērni, arī puisēna māsas. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apzinājis visas šīs ģimenes kontaktpersonas – nodotās analīzes liecina, ka pagaidām nāvējošā slimība nav pārnesta. Taču, pat redzot saslimušo bērnu ciešanas, ģimene viedokli par vakcinēšanos nav mainījusi. 

Zēnam attīstījušās komplikācijas

Četrus gadus vecais zēns no Vidzemes ir intensīvajā terapijā. Divi citi šīs ģimenes bērni ārstējas nodaļā. Zēna stāvoklis jau septīto dienu ir kritisks. 

BKUS bērnu infektoloģe Inga Ziemele stāstīja: "Noteikti viņa stāvokli var vērtēt kā kritisku, ārsti cīnās par viņa dzīvību, un viņš arī pašreiz ir intensīvajā terapijā."

Svarīgi!

  • Vakcinācija pret difteriju ir valsts apmaksāta ikvienam iedzīvotājam jebkurā vecumā.  
  • To var saņemt pie sava ģimenes ārsta.
  • Lai pārliecinātos par vakcinācijas statusu, jāpārbauda ieraksti Vakcinācijas pasē un jāsazinās ar sava ģimenes ārsta praksi.   

Zēnam attīstījušās komplikācijas - nav zināms, kuras no tām paliks uz mūžu. Sirds, nieres – cietuši visi iekšējie orgāni.
BKUS bērnu infektoloģe un pediatre Dace Zavadska norādīja: "Sirds muskuļu iekaisums, ritma traucējumi. Tās problēmas būs uz mūžu. Nieru darbības traucējumi. Notiek dialīze."

SPKC speciālisti apzinājuši visas šīs ģimenes kontaktpersonas. Visiem – gan bērniem, gan pieaugušajiem – veikts izmeklējums. Neviens cits saslimušais nav atklāts.

Ģimene nemaina domas par vakcinācijas nepieciešamību

Tikmēr ģimene savu attieksmi pret vakcīnām nav mainījusi. 

Infektoloģe Ziemele stāstīja: "Viņi nav gatavi uzsākt vakcināciju. Ģimenē ir vēl viens bērns, viņi nav gatavi viņu vakcinēt. Tas ir absurds, kam šī ģimene tic."

Savukārt pediatre Zavadska pauda: "Tur kombinējas dažādas muļķības. Sākot ar to, ka vakcīnas tiek ražotas no zaļajiem pērtiķiem un ka vakcinētie maina infekciju būtību. Diemžēl šos lēmumus pieņem pieaugušie, kuri paši ir vakcinēti un aizsargāti, bet cieš bērni."

Latvijas bērnu vidū vakcinācijas aptvere pret difteriju ir laba, taču revakcinācija jāatkārto katrus desmit gadus. Uzzinot par šīs ģimenes bērnu saslimšanu, kontaktpersonas vēlējās saņemt atkārtotu vakcīnu. 

Zavadska norādīja: "Es izmantošu šo iespēju un atgādināšu ikvienam Latvijas iedzīvotājam – ja balstvakcinācija ir piemirsusies jebkāda iemesla dēļ un ir pagājuši šie 10 gadi, vienalga, 10 vai 20, ir jāsaņem tikai viena deva. Un dzīvojam mierīgi nākamos 10 gadus."

Infektoloģijas centrā audzis cilvēku skaits, kuri revakcinējas pret difteriju

Arī Latvijas Infektoloģijas centrā pieaudzis to cilvēku skaits, kuri revakcinējas pret difteriju. 

"Katru dienu ir vismaz ap 30 cilvēkiem - tas tā nebija, kas nāk uz revakcināciju. Un kādā brīdī pat izveidojas rindiņa," atzīmēja Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Infektoloģe Ziemele skaidroja, ka ar difteriju var inficēties gaisa pilienu ceļā: "Visbiežāk no inficēta cilvēka, kam nav simptomi. Bet difterijas nūjiņa var būt ūdenī, uz pārtikas produktiem. Tas, ka bērnu populācija ir labi vakcinēta un mēs gadiem neredzam šīs infekcijas, tas nenozīmē, ka viņas mums apkārt nav."

Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie nomira.

KONTEKSTS:

Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonākuši četri bērni ar šo slimību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti