ĪSUMĀ:
- Saeima pieņēma partnerības regulējumu, 34 deputāti lūdza prezidentu to neizsludināt.
- Drīz CVK un pašvaldībām jāsāk parakstu vākšana, lai ierosinātu par to referendumu.
- Referenduma ierosināšanai mēneša laikā jāsavāc 154 121 paraksts.
- Smiltēns (AS): Lai kāds būtu iznākums, ir jāiesaista sabiedrība.
- Grasbergs (NA): Varēs pārbaudīt, kāds ir sabiedrības viedoklis.
- Zivtiņš (LPV): Nākamajā Saeimā konservatīvie politiķi varēs partnerības likumus atcelt.
- Parakstu vākšana referenduma ierosināšanai varētu izmaksāt līdz 1 miljonam eiro.
Saeimas vairākums šonedēļ apstiprināja likumprojektus par partnerības ieviešanu Latvijā no nākamā gada jūlija. Tas ļaus divām pilngadīgām personām juridiski nostiprināt savas attiecības, vēršoties pie notāra. Tas attieksies arī uz viendzimuma pāriem, pret ko iebilst Saeimas opozīcija.
Uzreiz pēc balsojumiem Saeimā 34 opozīcijas deputāti no trīs frakcijām vērsās pie Valsts prezidenta, lai apturētu likumprojektu izsludināšanu uz diviem mēnešiem.
Kad Valsts prezidents par šo lēmumu būs informējis Centrālo vēlēšanu komisiju, tai un visām pašvaldībām būs jāorganizē parakstu vākšana un jāinformē, kur varēs parakstīties. Parakstu vākšana ilgs mēnesi un notiks tikai klātienē.
Saeimas deputāts Edvards Smiltēns no "Apvienotā saraksta" uzskata - lai arī kāds būtu parakstu vākšanas un potenciāli referenduma iznākums, šī jautājuma izlemšanā jāiesaista sabiedrība, jo regulējums Saeimā virzījās steidzamībā un bez izvērtēšanas ministrijās.
"Faktiski tiek izveidots paralēls institūts laulības institūtam, kas ir tiesību, pienākumu un garantiju apjoms, kas izriet no civiltiesiskā akta – laulības. Tiek izveidota tam līdzvērtīga iespēja. Līdz ar to sabiedrībai jādod izteikties. Kāds būs sabiedrības verdikts vai lēmums šajā jautājumā, izrietēs jau no sabiedrības aktivitātes, vai vispār būs referendums un balsojums par vai pret šo regulējumu.
Ja referendums notiks, man nebūs problēmu ne ar vienu no risinājumiem," sacīja Smiltēns.
Lai ierosinātu referendumu par partnerattiecību regulējumu, jāsavāc 154 121 paraksts. Ja tas izdodas, tad likumu var atcelt, ja referendumā piedalās vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un vairākums balso par likuma atcelšanu. Tad referendumā jāpiedalās 458 184 vēlētājiem.
Vai savākt tik daudz parakstu referenduma ierosināšanai ir reāli paveicami? Deputāti atzīst, ka slieksnis referenduma ierosināšanai ir pārāk augsts. Taču turpmākajās nedēļās visu noteiks paši balsstiesīgie, norādīja deputāts Jānis Grasbergs no Nacionālās apvienības.
"Pēc šīs nedēļas es teiktu, ka tam vajadzētu notikt. Sajūta ir, ka tas notiks pāris dienās, bet to mēs redzēsim. Man liekas pareizi, ka mēs iesaistām cilvēkus. Pajautāt sabiedrībai vajag un šo divu mēnešu laikā
būs viens mēnesis, kurā varēsim pārbaudīt, vai tā ir maza, bet skaļa sabiedrības daļa vai plašāks viedoklis," sacīja Grasbergs.
Parakstu vākšanu iniciēja "Latvija pirmajā vietā" frakcija. Tās pārstāvis Edmunds Zivtiņš pauda, ka Latvijā iespējas nonākt līdz referendumam un tādējādi kaut ko mainīt pašlaik ir tuvu nullei. Tāpēc, ja ne ātrāk, nākamajās Saeimas vēlēšanās sabiedrība varēs skaidri paust savu izvēli par tautas priekšstāvjiem un šonedēļ Saeimā atbalstītajiem likumiem.
"Es domāju, ka lielais zemūdens akmens bija, lai tautai nebūtu iespēju neko izdarīt referendumā. Savākt 155 000 parakstu tik īsā laikā ir faktiski neiespējami. Otra lieta ir tāda - ja mums neizdosies divos mēnešos savākt šos parakstus, šobrīd vienlaikus sākusies parakstu vākšana par Saeimas atsaukšanu, kas ilgs visu nākamo gadu. Tā mūsu nostāja ir tāda - ja tas neizdosies, tad pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām Saeimā atkal būs vairākums konservatīvi domājošu politiķu un visi šie likumi tiks atsaukti," prognozēja Zivtiņš.
Parakstu vākšanu referenduma ierosināšanai par partnerības regulējumu paredzēts sākt tuvākajās nedēļās. Tā varētu izmaksāt līdz 1 miljonam eiro.
KONTEKSTS:
Saeima galīgajā lasījumā 9. novembrī pieņēma grozījumus astoņos likumos, kas paredz Latvijā ieviest partnerības institūtu – jaunu veidu, kā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu personu, tajā skaitā viendzimuma pāru, attiecības un paredzēt tām sociālo un ekonomisko aizsardzību.
Paredzēts, ka likumu grozījumi stāsies spēkā 2024. gada 1. jūlijā, bet opozīcija jau lūgusi prezidentam neizsludināt grozījumus vienā no 8 likumiem, kas paredz partnerības reģistrāciju pie notāra, lai varētu sākt parakstu vākšanu referenduma ierosināšanai.