ĪSUMĀ:
- Trīs gadu laikā vīruss prasījis vismaz 6632 cilvēku dzīvību, un nekas nav beidzies.
- Cilvēki ar kovidu slimo un mirst, tiesa, īpašās nodaļas slimnīcās gandrīz vairs nav.
- PSKUS mediķe: Slimība vairs nav tik postoša un nāvējoša kā pirms trim gadiem.
- Perevoščikovs: Kovida paveidi joprojām mainās, galvenais – vīrusa uzraudzība.
- Tagad salīdzinoši brīvi varam dzīvot tādēļ, ka sabiedrībā izveidojusies imunitāte.
- Visticamāk, senioriem turpmāk ieteiks pret kovidu vakcinēties katru gadu.
Aprēķini liecina, ka šo gadu laikā vīruss prasījis vismaz 6632 cilvēku dzīvību. Un nekas nav beidzies. Cilvēki ar kovidu slimo un mirst. Tiesa, tā dēvētās netīrās zonas jeb īpašās nodaļas slimnīcās gandrīz vairs nav. Tā vietā tagad pacientus ārstē nodaļās, izolējot no pārējiem. Aizsargtērpus aizstājuši priekšauti un respiratori, ļaujot mediķiem brīvāk kustēties un elpot.
Emocionāli smags laiks
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Plaušu ķirurģijas centrs bija viena no vietām, kur atradās slūžas jeb zilais aizkars, kas sedza ieeju kovida nodaļā. Tagad tas ir noņemts, bet tas nenozīmē, ka kovida vairs nav.
Kādreizējā Kovida nodaļas vadītāja Dace Žentiņa stāstīja, ka šodien viņas vadītajā centrā ir 50 pacienti, 14 no viņiem – ar kovidu. Pārsvarā tā ir blakus atradne – cilvēks ievests ar pneimoniju un izrādījies kovidpozitīvs. Jautāta, vai tagad situācija saistībā ar kovida slimniekiem ir mierīgāka, Žentiņa sacīja: "Absolūti".
Kovida uzliesmojumā Žentiņas pārraudzībā bija trīs kovida nodaļas ar 120 gultām. Mirstība liela. Emocionāli – bezgala smags laiks.
"Pacienti bija ļoti smagi. Nekur nevarēja aiziet. Bija darbs, mājas un nebeidzama tumsa. Toreiz mums bija pilna nodaļa tikai ar kovida pacientiem, tai skaitā [gados] jauni. Šobrīd slimo vai nu nevakcinēti vai sen vakcinēti, vai imūnsupresēti. Izolējam visās nodaļās, atsevišķās palātās, bet tā vairs nav, kā toreiz strādājām. Pati slimība vairs nav tik postoša un nāvējoša kā pirms trim gadiem," atzina mediķe.
Kovids mainās, būtiska uzraudzība
Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs uzsvēra, ka šobrīd galvenais ir vīrusa uzraudzība, jo kovida paveidi joprojām mainās. "Katru mēnesi redzam, ka ir jauni paveidi. Labi, ka tie ir tikpat nenozīmīgi kā omikrons. Tāpēc uzraudzība ir galvenais."
Viņš uzsvēra, ka tagad salīdzinoši brīvi varam dzīvot tādēļ, ka sabiedrībā izveidojusies imunitāte. "Tagad veidojas hibrīdimunitāte, kas sastāv no vakcinācijas un daudzi pārslimoja viegli, jo bija vakcinēti, bet ir tagad aizsargslānis sabiedrībā. Un slimība ir ierobežota. Pandēmija var turpināties ilgi, bet smagums – nenozīmīgs. Nekas nemainīsies. Sezonāla infekcija."
"Tas nebeigsies! Tas nebūs mēnesis!" Tā pirms trim gadiem brīdināja infektologs Uga Dumpis. Un arī šodien paliek pie tā paša – kovids ir uz palikšanu.
"Ir problēma ar šo vīrusu joprojām. Bet jāatceras, ka kovids izraisa arī infarktus un insultus. Tie ir pamatpacienti, kurus mums sagādā kovids. Un pneimonijas. Tiem, kas vecāki par 70, 75 gadiem. Kuri nav saņēmuši vakcīnas pēdējo devu," stāstīja PSKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis.
Visticamāk, senioriem turpmāk ieteiks vakcinēties pret kovidu katru gadu.
"Tas ir atkarīgs no tās vakcīnzinātnes. Pagaidām izskatās, ka senioriem [pret kovidu] vajadzēs vakcinēties katru gadu, līdzīgi kā ar gripu, katru rudeni vakcinēties no jauna. Bet, ja būs jauna tipa vakcīnas, aerosola vai intranazālās, kas nākošgad noteikti nebūs, tad varētu aizsargāties uz ilgāku laiku. Principā šis vīruss ir ar mums uz kādu laiku," sprieda Dumpis.
Pārsteidz arī veselības budžets
Pandēmijas laikā viņu pārsteigusi cilvēku neticība vakcīnām un medicīnai. Šobrīd Dumpi pārsteidz valsts budžets, kurā nav iekļauts viss medicīnai solītais.
"Jā, budžeta kontekstā – to es absolūti nespēju izprast.
Jo mēs pārliecinājāmies, ka tikai valstis ar spēcīgām veselības aprūpes sistēmām, tieši valsts apmaksātām, tika galā ar pandēmiju. Tagad mēs rīkojamies absolūti pretēji.
Un to es nespēju saprast," atzina PSKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs.
Patlaban slimnīcās ir neliels kovida pacientu pieaugums. Saslimšana varētu mazināties aprīlī.