Vai Saeimas lēmums nesīs kādas praktiskas pārmaiņas varakļāniešu dzīvē? Vismaz līdz nākamā gada vēlēšanām nē, prognozē domē. Jau šobrīd savas izglītības pārvaldes te nav, mazajā novadā ir viena skola. Pašvaldības policija izveidota kopā ar Madonas novadu. Pašvaldības administrācijā strādā vien 12 cilvēku.
"Ja tāda stabilitāte vajadzīga ilgtermiņā, tad noteikti kāds darbinieks arī būtu nepieciešams. Mēs, apvienojot amatus, darām lietas, ko ilgtermiņā šādi nevajadzētu. Tāpēc šī izlemšana un konkrēts virziens ir ļoti svarīgs," atzīst Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs ("Latvijas attīstībai").
Līdz gada beigām jāizveido vien ar Madonas novadu kopīga Vēlēšanu komisija. Māris Justs saka, ka par kandidēšanu vēl nav izlēmis, opozīcija saka – neesot vairs vērts.
"Viena līdz trīs balsis būs Varakļāniem Madonas novadā. Ko viņi varēs izdarīt? Ko nolemt? Nezinu. Nekā tur nebūs.
Tagad bija iespēja atsperties un palikt neatkarīgiem, pieņemt lēmumu, gan jau augšā būtu atbalsts uz tādu, bet, ja paši uzskata, ka Madona, tad Madona," pauž Varakļānu novada domes deputāts Aldis Strods (Latvijas Reģionu apvienība/Nacionālā apvienība).
Opozīcijas deputātam Madonā maz darīšanu, biežāk sanāk braukt uz Jēkabpili. Noskaņojums pesimistisks – būs arī nākamā reforma, kuras rezultātā attīstības centrs var izrādīties Valmiera.
Savu neapmierinātību ar Saeimas lēmumu sociālajos tīklos un vēstulēs pauduši atsevišķi latgalieši, kultūras un izglītības darbinieki, to biedrība. Viņuprāt, netiek respektētas Latgales robežas, kas nospraustas 1917. gadā. Režisors Viesturs Kairišs pieļauj, ka būtu jāsasauc ārkārtas Latgales kongress.