5. augustā VP Latgales reģiona pārvaldes Dienvidlatgales iecirkņa amatpersonas saņēma informāciju, ka Augšdaugavas novadā kādai 1979. gadā dzimušai sievietei piezvanījis nezināms vīrietis, kurš dēvējis sevi par Valsts policijas darbinieku. Vīrietis sarunas laikā ieguvis sievietes uzticību un izkrāpis personas un internetbankas datus. Likumpārkāpējs no cietušās sievietes bankas konta noņēmis 14 000 eiro.
Savukārt 9. augustā saņemta informācija, ka Daugavpilī no kādas 1982. gadā dzimušas sievietes laika posmā no šī gada 27. maija līdz 8. augustam nezināmas personas ar viltu izkrāpušas 26 631 eiro. Sākotnējā informācija liecina, ka, iemantojot sievietes uzticību, nezināmas personas uz cietušās vārda ir noformējušas ātros aizdevuma kredītus.
Abos gadījumos saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess par krāpšanu, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās (Krimināllikuma 177. panta 2. daļa). Par šādu noziegumu pienākas sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
VP aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un rūpīgi sargāt savu personīgo informāciju un banku kontu piekļuves datus. VP atgādina, ka ne banku, ne valsts pārvaldes iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu kredītkaršu numurus, PIN kodus, Smart-ID piekļuves kodus, CVC kodus.
Arī Iekšlietu ministrija (IeM) aicinājusi iedzīvotājus uzmanīties no telefonkrāpniekiem, kas pēdējā laikā ir aktivizējušies un uzdodas par ministrijas darbiniekiem, cenšoties izkrāpt naudu. "Ja saņemat zvanus no cilvēkiem, kas apgalvo, ka pārstāv ministrijas darbiniekus un mēģina iegūt jūsu personīgos datus, esiet uzmanīgi. Iekšlietu ministrijas darbinieki nekad nezvanīs, lai pārbaudītu jūsu personas datus. Tāpat ministrijas un citu valsts pārvaldes iestāžu nodarbinātie nekad neaicinās divpusējai komunikācijai izmantot "WhatsApp" vai "Signal" aplikācijas," atgādināja IeM.
Tāpat IeM atgādināja, ka, lai gan krāpšanas visbiežāk tiek organizētas un izdarītas no ārvalstīm, krāpnieki ļoti bieži ar numuru viltošanas tehnoloģijām atdarina Latvijas numurus, un ienākošais zvans no Latvijas numura nebūt nenozīmē, ka zvana no Latvijas.
Gadījumā, ja ir izkrāpti finanšu līdzekļi, VP aicina pēc iespējas ātrāk par to ziņot bankai un pēc tam – vērsties ar iesniegumu tuvākajā VP iecirknī.