Nākamajā sūtījumā būs dažāda veida kaujas droni.
Jūlijā Aizsardzības ministrija informēja par uzsāktu pakāpenisku dronu piegādi Ukrainai, informējot par kopskaitā vairāk nekā 2500 dažāda veida bezpilota lidaparātu kaujas sistēmu plānotu piegādi Ukrainai.
Lai nodrošinātu nepārtrauktu Ukrainas atbalstu, ņemot vērā vietējo uzņēmumu ražošanas kapacitāti, piegādes tiek komplektētas un īstenotas regulāri mazāku sūtījumu ietvarā, skaidroja ministrija.
Aizsardzības ministrija līdz gada beigām turpinās iegādāties Latvijā ražotus kaujas dronus, primāri no pirmās personas skatupunkta vadāmus FPV tipa dronus.
Iepirkumu summas tiek sadalītas vairākos iepirkumos, lai nodrošinātu iespēju uzņēmumiem pakāpeniski palielināt ražošanas apjomus, kā arī nodrošinātu iespēju pielāgoties mainīgajām tehniskajām specifikācijām atbilstoši Ukrainas prasībām.
KONTEKSTS:
Latvijas veidotā dronu koalīcija ir starptautiska iniciatīva, kuras mērķis ir atbalstīt Ukrainu, nodrošinot tai nepieciešamos dronus un to rezerves daļas. Šī koalīcija tika izveidota, lai palīdzētu Ukrainai cīnīties pret Krievijas agresiju, un tajā piedalās vairākas valstis, tostarp Ukraina, Nīderlande, Lietuva, Igaunija, Zviedrija, Dānija un Vācija.
Koalīcijas ietvaros valstis apņemas ieguldīt resursus dronu ražošanā, piegādē un testēšanā, kā arī karaspēka apmācībā un citu tehnisko risinājumu ieviešanā. Latvija šim projektam atvēlēs vismaz 10 miljonus eiro gadā.
Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie") uzsvēra, ka dronu tehnoloģijas būtiski izmaina karadarbības stratēģiju un taktiku, un tās ir ļoti nozīmīgas Ukrainas spēju arsenālā. Koalīcijas mērķis ir nodrošināt vienu miljonu dronu Ukrainas vajadzībām1.
Papildus palīdzībai Ukrainai dronu koalīcija ir arī iespēja attīstīt dronu industriju Latvijā. Vietējie uzņēmumi tiek iesaistīti dronu ražošanā un testēšanā, kas stiprina Latvijas aizsardzības spējas un veicina tehnoloģiju attīstību.
Līdz šim dronu koalīcijas dalībvalstis dronu ziedošanai Ukrainai piesaistījušas vairāk nekā 500 miljonus eiro.