Panorāma

Valdībā atbalstīti stingrāki ierobežojumi azartspēlēm

Panorāma

Panorāma

Onkoloģijas pacienti spiesti lūgt ziedojumus

Vienam zāles apmaksā, citam – ne. Onkoloģijas pacienti spiesti lūgt ziedojumus

Dzīvības cena var izrādīties ietilpināma zāļu paciņā, bet naudu medikamentiem valsts atsaka. Ar vienu un to pašu diagnozi, bet atšķirīgām vēža lokācijām, saņemot atteikumu, pacienti pēc palīdzības spiesti vērsties pie ziedotājiem. Atbildīgais ministrs norāda, ka pie situācijas vainojams finanšu trūkums. Tikmēr pacientu vienīgā cerība ir līdzcilvēku atbalsts.

Pirms dažām dienām pie sabiedrības vērsās kāda Latvijas Radio producentes Evijas Unāmas radiniece. Ārstu konsīlijs Evijai ir nozīmējis turpmāku ārstēšanu ar medikamentu, kas ir valsts apmaksāts olnīcu vēža pacientēm, bet krūts vēža gadījumos valsts to neapmaksā. Arī individuālo kompensāciju valsts viņai ir atteikusi. Ik mēnesi Evijai nepieciešami vairāk nekā 4000 eiro, bet gadu ilgam kursam – 56 000 eiro. Evijas gadījumā sabiedrības atsaucība bijusi ātra.

Labdarības organizācijas "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta pastāstīja, ka pērn onkoloģisko slimību ārstēšanai palīdzību lūguši 83 pacienti, bet šogad 95. Dimanta novērojusi – no vienas puses, situācija uzlabojas un arvien vairāk zāļu tiek kompensētas, no otras puses – joprojām valda liela netaisnība.

"Ir pacienti, kuriem apmaksā, un ir, kuriem ne. Pat guļot vienā palātā pacientēm ar krūts vēzi – vienai  apmaksā, otrai ne, jo ir dažādas mutācijas.

Tā ir iekšējā netaisnība, kas man nav saprotama, un valstij tā ir jānovērš," pauda Dimanta.

Ministrija katru gadu plāno naudu zālēm palielināt

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" vadītāja Gunita Berķe sacīja, ka ar fizioterapiju vēzi neizārstēsi. Ir vajadzīgi medikamenti, un situācija, salīdzinot ar citām valstīm, esot drūma.

"Tas nav normāli. Ja ārstu konsīlijs pasaka, ka šis medikaments palīdz, tad kā ierēdņi var izrēķināt, kas ir lielāks ieguvums – cilvēks, kas dzīvo un tic savai valstij, vai naudas izdevumi, kas tik un tā tiks iztērēti?" neizpratni pauda Berķe.

Par naudas piešķiršanu pacientu ārstēšanai lemj Nacionālais veselības dienests (NVD). Par to, kā tiek izlemts, kam piešķirt naudu, eksperte laika trūkuma dēļ Latvijas Televīzijai intervijā pastāstīt nevarēja. Rakstiskā atbildē eksperte, kura savu vārdu nav atklājusi, norādīja, ka viss atduras pret finanšu trūkumu:

"Jauno inovatīvo medikamentu pieejamības uzlabošana onkoloģijā ir viena no prioritātēm. Taču esošais zāļu iegādes kompensācijas sistēmas budžets nav pietiekošs pieaugošā pacientu skaita nodrošināšanai ar kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautajām zālēm, kā arī lai segtu visas zāļu iegādes kompensācijas sistēmas vajadzības."

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") uzsvēra – šogad kompensējamiem medikamentiem paredzēti 15 miljoni eiro un katru gadu naudu zālēm plānots palielināt:

"Es cenšos politiski neietekmēt jautājumu, kas ir saistīts ar atbalstu konkrētam pacientam un viņam nepieciešamajiem medikamentiem, jo tur ir kritēriji. NVD komisija ar ražotāju izvērtē katru diagnozi."

Gatavojot nākamā gada budžeta projektu, ministrija lūgšot papildu finansējumu kompensējamiem medikamentiem.

Tikmēr Dimanta novērojusi, ka pacientus, kuri, uzzinot diagnozi, jau tā nonākuši izmisumā, vēl lielākā neziņā iedzen ierēdņu neskaidri uzrakstītie atteikumi.

"Tad, kad cilvēks ir slims, viņš saņem ierēdnieciski rakstītu vēstuli uz divām, trim lapām par to, ka, no vienas puses, jāpalīdz, bet no otras – nav. Lasot tu īsti nesaproti, vai tu kā cilvēks esi svarīgs. Tās vēstules ir tik samudžinātas un bezpersoniskas... Bieži vien cilvēki atnāk un saka – palīdziet mums izlasīt, mēs nesaprotam."

Prezidents: jāvērtē katrs gadījums, ne tikai no "excel" tabulas viedokļa

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs trešdien, 14.augustā, medijiem atzina, ka tas ka  vienas un tās pašas zāles vienam pacientam apmaksā, bet otram – neapmaksā, nav labi un nav pareizi, un šis jautājums būtu risināms.

Prezidents arī norādīja, ka onkoloģisko saslimšanas gadījumu skaits pieaug, un slimo arī jauni cilvēki, "varbūt tā ir mūsu modernās sabiedrības blakne".

Tāpēc ārstēšanas kompensācijas mehānisms ir pilnveidojams un uzlabojams, "ja mediķi un konsīlijs saka, ka tās vai citas zāles ir apmaksājamas, tas ir jārisina un finansējums jāpiešķir", pauda prezidents, atzīstot, ka tai pašā laikā vienmēr būs jautājumi un diskusijas, kur ir tās robežas, jo dažreiz ārstēšana var izmaksāt pat ne desmitiem, bet simtiem tūkstošu eiro.

Tomēr primāri, kad redzam, ka ārstu konsīlijs uzskata, ka nozīmējams konkrēts preparāts vai ārstēšana, bet tas maksā ārpus rāmjiem, ir jābūt mehānismam, kā to risināt, ne tikai vadoties no "excel" tabulām, bet izskatot katru gadījumu individuāli,"  uzskata prezidents.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti