LTV: Par cilvēktirdzniecību Rīgā lūdz apsūdzēt indiešu restorāna vadību

Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors tiesai nodevis krimināllietu, kurā apsūdzētas trīs personas par cilvēku tirdzniecību, kas izdarīta organizētā grupā. Viens no apsūdzētajiem ir Indijas pilsonis.

Latvijas Televīzijai zināms, ka apsūdzētie ir SIA "AMAR SINGH" īpašniece un bijusī valdes locekle Tatjana Čertova, uzņēmuma juriste, grāmatvede Natālija Marčevska un Indijas pilsonis Amars Singhs. Uzņēmumam pieder restorāns "Namaste" Spulgas ielā, Rīgā. Uzņēmumam nav aktuālu amatpersonu kopš šā gada 14. maija.

Marčevska bija arī uzņēmuma "AMAR SINGH" dibinātāja, īpašniece un valdes locekle no 2022. gada aprīļa līdz 2023. gada oktobrim, bet Čertova ir īpašniece šobrīd.

Savervēja ar viltus solījumiem

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai apsūdzētais Indijas pilsonis bija organizētās grupas izveidotājs un vadītājs. Viņš organizēja divu Indijas pilsoņu vervēšanu piespiedu darbam Latvijā. Apsūdzētais cietušajiem piedāvāja strādāt par pavāriem kādā Indiešu restorānā Latvijā.

Zinot cietušo grūtos materiālos apstākļus un izmantojot viltu – apsūdzētais viņiem piedāvāja labas peļņas iespējas, solīja labus bezmaksas dzīves apstākļus un bezmaksas pārtiku, kā arī piedāvāja palīdzību vīzas nokārtošanā –, viņš pieprasīja no cietušajiem samaksāt viņam 10 000 eiro. Apsūdzētais arī organizēja uzņēmuma un indiešu restorāna Latvijā atvēršanu, kur veikt savervēto personu darba ekspluatāciju.

Apsūdzētais Indijas pilsonis uzrunāja sev pazīstamu sievieti pievienoties organizētajai grupai, piedāvājot viņai reģistrēt uzņēmumu un atvērt restorānu, kur savervētās personas pēc ierašanās Latvijā tiktu pakļautas darba ekspluatācijai, kam viņa piekrita un kļuva par organizētās grupas dalībnieci.

Pēc laika organizētajai grupai pievienojās vēl viena sieviete, kura bija atbildīga par uzņēmuma juridiskajiem jautājumiem un grāmatvedību.

Apsūdzētie kārtoja visus nepieciešamos dokumentus un veica savervēto Indijas pilsoņu nokļūšanu no Indijas uz Latviju.

Kad savervētās personas ieradās Latvijā, apsūdzētie atņēma viņām visus personu apliecinošos dokumentus un lika strādāt restorānā par pavāriem, kā arī lika uzkopt restorāna telpas.

Savervētās personas strādāja bez brīvdienām ne mazāk kā 16 stundas dienā, nesaņēma solīto darba algu un dzīvoja restorāna telpās, bez iespējas ievērot minimālās higiēnas prasības.

Apsūdzētie draudēja, ka nepakļaušanās gadījumā viņi tiks aizsūtīti atpakaļ uz Indiju, draudēja ar fizisku izrēķināšanos, draudēja nogalināt, kā arī pakļāva viņus fiziskai ietekmēšanai grūstot un raustot.

Vairāku institūciju sadarbības rezultāts

Prokuratūra norāda, ka, pateicoties veiksmīgai un ciešai savstarpējai sadarbībai ar vairākām institūcijām, kriminālprocess rezultējies ar minēto personu saukšanu pie kriminālatbildības, pirmstiesas kriminālprocesa pabeigšanu un krimināllietas nodošanu tiesai. Iesaistītās institūcijas bija Valsts darba inspekcija, kas veica pārbaudi restorānā un konstatēja rupjus pārkāpumus, biedrība "Patvērums "Drošā māja"", kas ilgstoši sniedza palīdzību cietušajiem Indijas pilsoņiem, jo viņi nezināja nevienu svešvalodu, viņiem nebija iztikas līdzekļu un nebija, kur dzīvot, kā arī Valsts policija, kas sekmīgi veica procesuālās darbības.

Tā kā izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka pakļautā cilvēku tirdzniecība izdarīta juridiskas personas interesēs, tika uzsākts arī process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai. 

Lieta izskatīšanai nosūtīta Rīgas pilsētas tiesai vispārējā kārtībā gan pret apsūdzētajām personām, gan piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai juridiskajai personai.

Cilvēku tirdzniecība – smags pārkāpums

Prokuratūra norāda, ka cilvēku tirdzniecība ir smags cilvēktiesību pārkāpums – mūsdienu verdzības forma, kas tiek panākta, noziedzīgi izmantojot personu psiholoģisko, ekonomisko vai sociālo ievainojamību vai bezpalīdzību. Šis noziegums iznīcina cilvēku dzīves, atņemot viņiem cieņu, brīvību un pamattiesības, līdz ar ko valsts un sabiedrības pienākums ir spēt savlaicīgi identificēt un ziņot par iespējamu cilvēku tirdzniecības gadījumu, izmeklēt to un attiecīgi vērsties pret vainīgajām personām, piemērojot Krimināllikumā noteikto atbildību.

Cilvēku tirdzniecība pasaulē tiek uzskatīta par otru ienesīgāko kriminālo biznesu pēc narkotiku tirdzniecības.

Cilvēku tirdzniecībai un cilvēku ievilināšanai ekspluatācijā tiek izmantotas darbā iekārtošanas firmas, sludinājumi internetā un sociālie tīkli. Darba piedāvājumi ar labu atalgojumu ir viens no visbiežāk izmantotajiem vervēšanas veidiem. Cilvēkiem tiek piedāvāta iespēja ļoti īsā laikā doties uz ārvalstīm un uzsākt darba attiecības.

Arī laulības ir viens no mērķtiecīgas vervēšanas veidiem, kad vervētājs, visbiežāk sociālajos tīklos, uzrunā noteiktu personu, izmantojot tās sociālo neaizsargātību.

Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu cilvēku tirdzniecības upuriem nodrošina divas organizācijas – biedrība "Centrs MARTA" un biedrība "Patvērums "Drošā māja"". Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu var saņemt personas, kas kriminālprocesā atzītas par cietušajiem, un personas, ko nevalstisko organizāciju komisija ir atzinusi par cilvēku tirdzniecības upuri.

Tāpat prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr viņas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti