Panorāma

Jauns mācību gads sācies arī diasporas skolās

Panorāma

Panorāma

Izmaiņas pensiju līmeņos vēl tiks apspriestas valdībā

Priekšlikumu par izmaiņām 2. pensiju līmenī otrdien skatīs valdība

Pieaug sabiedrības spiediens pret valdību budžetu nelāpīt uz nākotnes pensionāru rēķina. Iedzīvotāju rekordīsā laikā parakstīto iniciatīvu par pensiju otrā līmeņa uzkrājumu nesamazināšanu Saeimā plānots iesniegt pirmdien. Finanšu ministrijā "Panorāmai" apgalvoja, ka par plānotajām izmaiņām valdība nākamnedēļ diskutēs. Taču vismaz pagaidām politiķi no konceptuālās vienošanās nav atkāpušies.

Sākoties sarunām par izmaiņām 2. pensiju līmenī, ekonomisti un banku speciālisti publicējuši savus aprēķinus. Piemēram, "Citadele" norāda, ka šogad septiņos mēnešos 1. pensiju līmenī izmaksāts vairāk nekā iemaksāts. Proti, pašreizējiem pensionāriem izmaksāts par 56 miljoniem eiro vairāk nekā nākotnes pensionāri iemaksājuši. Savukārt "Swedbank" aprēķinājusi, ka, ja tiešām pārnes vienu procentu no otrā līmeņa uz pirmo, tad 1. līmenis iegūtu par 120 līdz 125 miljoniem eiro gadā vairāk.

Kazāks: daudz var iegūt ar citām izmaiņām

Taču tas būtu iedzīvotāju personīgā uzkrājuma zaudējums. Arī Latvijas Banka paudusi, ka pārnest vienu procentu no otrā līmeņa uz pirmo nav pareizs risinājums. Latvijas Banka esot valdībai jau pirms gada piedāvājusi citus risinājumus, piemēram, virspeļņas nodokli bankām un pārskatīt to, kā bankas strādā ar pensiju portfeļiem.

"Viena no problēmām, ka jaunieši sēž ļoti konservatīvos pensiju plānos un līdz ar to nespēj nopelnīt. Šīs kļūdas ir jāmaina, un tas ir labāks virziens nekā samazināt iemaksas otrajā pensiju līmenī," norāda Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Latvijas Banka esot valdībai jau pirms gada piedāvājusi citus ar pārvaldību saistītus risinājumus. ""Swedbank" ieguldījumu pārvaldes sabiedrība" vadītāja Anželika Dobrovoļska norāda, ka procentu iemaksu mētāšana no otrā līmeņa uz pirmo reiz jau diemžēl bijusi, proti, 2008. gadā, ar līdzīgu retoriku.

"Teica, ka tā situācija ir kritiska, budžeta līdzekļu nav. Tas ir tas, kas šobrīd pat netiek skaļi pateikts, un tāpēc otrā līmeņa iemaksas 2008. gadā tika samazinātas līdz 2%, tad bija plāns atgriezties atpakaļ pie 8%, un tad atgriezties pie 10," skaidro Dobrovoļska.

Taču uzkrājuma 2. līmenī virs 6% no iemaksām vairs nav bijis. Un tagad atkal – samazināt iemaksas, lai varētu samaksāt pašreizējiem pensiju saņēmējiem.

"Šobrīd tas izskatās pēc īstermiņa lēmuma budžeta caurumu lāpīšanai," stāsta Dobrovoļska.

Valdība skatīs jaunnedēļ

"Indexo banka" šonedēļ aizsāka parakstu vākšanu, lai Saeimā būtu jālemj par atteikšanos no šāda plāna. Nepieciešamie iedzīvotāju paraksti tika savākti vienas diennakts laikā.

Saistībā ar šo Latvijas Televīzija jautāja komentāru Finanšu ministrijā un saņēma atbildi, ka priekšlikumu otrdien skatīs valdībā.

Ceturtdien raidījumā "Šodienas jautājums" Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (Zaļo un zemnieku savienība) norādīja, ka vēl jau jālemj parlamentam. Uz jautājumu, vai var izvēlēties kādu citu risinājumu, kā finansēt, viņa atbildēja, ka "deputāti neformāli runā par citiem iespējamiem risinājumiem".

Kādi varētu būt citi risinājumi – vai iepriekš izskanējušais piedāvājums par pievienotās vērtības nodokļa celšanu, Saeimas priekšsēdētāja neatbildēja.

KONTEKSTS:

Lai īstenotu nodokļu reformu, koalīcija cita starpā vienojusies par 1% novirzīšanu no otrā pensiju līmeņa uz pirmo. Finanšu ministrija pauž, ka iemaksu pārnese neradīs zaudējumus iedzīvotājiem,  jo šīs pārnestās iemaksas tiks uzskaitītas un aprēķinātas katra iedzīvotāja individuālajā pensiju kapitālā, tādējādi palielinot prognozējamās nākotnes pensijas apmēru. Tikmēr pretējās domās ir finanšu nozare.

Izmaiņas pensiju līmeņu iemaksās ir daļa no plānotās nodokļu reformas, kuras rezultātā iecerēts uzlabot ap 95% strādājošo finansiālo stāvokli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti