LIZDA mājaslapā atrodami 2019. gada dati, ka arodbiedrībā esot ap 24 000 biedru. 2021. gada izskaņā tika vēstīts, ka kopumā valstī esot vairāk nekā 27 000 pedagogu.
LIZDA vadītāja Inga Vanaga informēja, ka gājienā piedalīsies arī augstskolu un zinātnes institūciju pārstāvji, jo streika prasības par pedagogu atalgojumu un slodzes grafiku attiecas arī uz viņiem. Šobrīd savu dalību ir apstiprinājuši darbinieki no Latvijas Zinātņu akadēmijas, Daugavpils Universitātes, Liepājas Universitātes, Latvijas Universitātes, Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas Kultūras akadēmijas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un citām augstskolām.
Vanaga klāstīja, ka arodbiedrība prasot rast papildu finansējumu, nevis pārdalīt esošo, jo tas nozīmēšot kādu sākotnēji paredzēto mērķu neizpildi. Aprēķināts, ka pedagogu algu paaugstinājumam augstākās izglītības iestādēs 2023. gadā būtu nepieciešams 2,8 miljoni eiro, bet 2024. gadā – 9 miljoni eiro.
Viņa neizslēdza iespēju, ka streika vienošanās varētu tikt izpildīta arī līdz 24. aprīlim. Ja tā notiks, tad streiks tiks atcelts.
Arodbiedrībā uzsver, ka gājiens tiks organizēts arī gadījumā, ja streika sarunu vienošanās tiks pilnībā izpildīta, jo gājiena mērķis esot prasīt "cieņpilnu un atbildīgu attieksmi" pret izglītības un zinātnes nozari.
Kā vēstīts, LIZDA padome nolēmusi 24. aprīlī rīkot protesta akciju, kā arī sākt trīs dienu pedagogu streiku.
Tikmēr Valsts kanceleja informēja, ka premjers ar Izglītības un Finanšu ministrijām vienojās par pedagogu algu celšanas grafiku turpmākajiem trim gadiem un par finanšu avotiem, kas nodrošinās pedagogu zemākās darba samaksas stundas likmes kāpumu no šī gada 1. septembra.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") Latvijas Radio teica, ka algu kāpumam šajā rudenī līdz gada beigām būs nepieciešami papildu 9 miljoni eiro. Čakša atzina, ka līdzekļi ir atrasti no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
KONTEKSTS:
Nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, pedagogu arodbiedrības padome nolēma 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu.