Bērnu zobārstniecībā maz speciālistu; valsts finansējums šim gadam – nepietiekams

Latvijā ir nepilni divi tūkstoši sertificētu zobārstu, no kuriem tieši bērnu zobārstniecībā specializējušies vien 25, bet par valsts naudu bērnu zobus labo 301 praksē. Vidējais gaidīšanas laiks uz valsts apmaksātu zobārstniecību bērniem ir 53 dienas, īsākais – 10 dienas. Kāpēc tikai neliela daļa zobārstu strādā ar bērniem, un ko dara valsts, lai nodrošinātu pieejamību un saīsinātu rindas?

ĪSUMĀ:

  • Latvijā no teju 2000 zobārstiem bērnu zobārstniecībā specializējušies tikai 25.
  • Ne visiem zobārstiem strādāt ar bērniem ir pa spēkam, turklāt bērnu zobārstniecībā nopelna mazāk.
  • Daudzās klīnikās īpaši bailīgu bērnu ārstēšana ir maksas pakalpojums.
  • Valsts finansējums šim gadam ir nepietiekams; daudzviet kvotas jau beigušās.

Bērnu zobārstam jāpievērš īpaša uzmanība pacientam, un darbs ir niansētāks nekā ar pieaugušajiem, tā atzīst profesionāļi. Piemēram, jāprot strādāt arī ar bailīgiem bērniem, kuri atsakās sēdēt zobārsta krēslā. Arī ārsti ir dažādi, un ne visiem tas ir pa spēkam. Turklāt bērnu zobārstiem jāsamierinās ar mazāku peļņu nekā pieaugušo ārstiem.

Sertificēta bērnu zobārste Veronika Tupijčenko
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

"Ir manipulācijas, kuras valsts apmaksā pilnībā. Ir arī tādas procedūras, kur valsts samaksā tikai minimālo summu, bet darba devējam jāapmaksā viss pārējais – ārsta un māsiņas alga, elektrības un ūdens rēķini, kā arī jānosedz paša materiāla vērtība. Nav tā, ka tā summa ir pietiekami liela, lai visiem būtu ērti un izdevīgi to sniegt," tā stāsta sertificēta bērnu zobārste Veronika Tupčijenko.

Ir arī gadījumi, kad zobārsts izvēlas izmantot lētākus materiālus tiem pacientiem, kuri ārstējas par valsts naudu. Taču strādāt ar šiem materiāliem ir grūtāk un tie nav tik kvalitatīvi, kas tālāk rada citas problēmas, uzsver zobārste.

Apgrūtināta ārstēšana bērnam – maksas pakalpojums

Latvijas Radio izpētīja, ka lielā daļā zobārstniecības klīniku apgrūtināta ārstēšana bērniem ir maksas pakalpojums. Piemēram, kādā ārstniecības iestādē tas maksā nepilnus 35 eiro. Ārste Veronika Tupijčenko skaidro, ka arī viņas zobārstniecības klīnikā ir šāds pakalpojums. Tas domāts ir bērniem, kas nav sagatavoti ārstēšanai, kuri baidās. Šādiem mazajiem pacientiem ir iespēja ārstēties, izmantojot smieklu gāzi vai vispārējo narkozi.

Citreiz vecāki atsakās no ārstu ieteikumiem izmantot nomierinošos līdzekļus un vēlas, lai bērnu ārstē kā pieaugušo. Tādos gadījumos ārsti mēģina mazo pacientu pierunāt un dara visu iespējamo, lai varētu veikt ārstēšanu. Ja tas neizdodas un bērns procedūrai neļaujas, samaksātā summa tiek ieturēta kā drošības nauda. Proti, vecāks samaksā par ārstēšanu, kas nav notikusi.

Ar valsts piešķirto finansējumu nepietiek

Šim gadam zobārstniecības pakalpojumu nodrošināšanā ir plānoti 34 miljoni eiro, taču vēl papildus piešķirti 10 miljoni eiro.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Daiga Vulfa
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

 "Jaunajām manipulācijām, kuras ar šo gadu tiek apmaksātas, kā, piemēram, darbs ar mikroskopu, arī endodontijas pakalpojumi, silantu pārklāšana, tādiem mērķiem mums ir novirzīti 5,5 miljoni eiro. Tarifu celšanai, pārrēķināšanai, pārskatīšanai mums tika novirzīti no tiem nepilniem 10 miljoniem eiro 1,5 miljoni. Tieši pakalpojumu apjoma palielināšanai, lai mazinātu rindas, ir novirzīti nepilni 3 miljoni eiro," stāsta Nacionālā veselības dienesta pārstāve Daiga Vulfa.

Lai gan šogad ir piešķirts papildu finansējums zobārstniecības pakalpojumu nodrošināšanai bērniem, ārsti uzskata, ka ar to esot par maz, jo daudzviet jau šobrīd ir iztērētas visas kvotas.

Bet lielāku finansējumu valsts nevar piešķirt. Viens no risinājumiem būtu arī jauno zobārstu rezidentu prakses vietu novirzīšana vairāk uz reģioniem, tā uzsver profesionāļi.

Pieteikties valsts finansējumam var jebkurš sertificēts zobārsts vai zobārstu prakse, kura ir reģistrēta ārstniecības personu reģistrā vai ārstniecības iestāžu reģistrā. Ir jāaizpilda iesniegums, kas ir pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapā vai brīvā formā, tad šī persona vai iestāde nokļūst gaidīšanas sarakstā. NVD tad zobārstniecības līgumu slēdz ar zobārstniecības iestādi, izvēloties to no gaidīšanas saraksta. Dažu mēnešu laikā tiek noslēgts līgums, tas atkarīgs no līdzekļu pārskatīšanas un pieejamības.

Patlaban gaidīšanas sarakstā uz valsts naudu ārpus Rīgas ir 10 iestādes, vairums no tām piedāvās gan zobārsta, gan zobu higiēnista pakalpojumus, savukārt Siguldas novadā būs 2. Divi pretendenti ir arī no Latgales reģiona – Rēzeknē un Daugavpilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti