Saeimas vēlēšanām šogad reģistrēti 19 partiju un to apvienību saraksti, uz 100 deputātu vietām parlamentā pretendējot 1832 deputātu kandidātiem. Visas partijas un to apvienības, kuras vēlas iekļūt 14. Saeimā, vēlēšanām pieteikušas sarakstus visos piecos vēlēšanu apgabalos.
Patiesā labuma guvēja statuss visvairāk uzņēmumos – Vilim Krištopanam
Izpētot personas, kas vēlēšanu apgabalos izvirzītas sarakstu pirmajā vietā, "Lursoft" secināja, ka visvairāk uzņēmumos patiesā labuma guvēja statuss šobrīd reģistrēts Vilim Krištopanam no "Latvija pirmajā vietā". Visi uzņēmumi, izņemot SIA "Krievupes golfa klubs", saistīti ar nekustamā īpašuma jomu.
Lai arī "Krievupes golfa klubs" jaunākajā vadības ziņojumā norādījis, ka sporta objektu darbības jomā tas strādāja arī 2021. gadā un savu darbības jomu iecerēts attīstīt arī turpmāk, attīstot golfa laukumu, gada pārskatā redzams, ka uzņēmums pērn nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības. "Krievupes golfa kluba" peļņas vai zaudējumu aprēķinā publiskota vien informācija par uzņēmuma pārējām saimnieciskās darbības izmaksām, un, galu galā, pagājušo gadu Vilim Krištopanam piederošais golfa klubs noslēdzis ar 6,75 tūkstošu eiro zaudējumiem. "Lursoft" dati rāda, ka ar zaudējumiem 2014. gadā reģistrētais "Krievupes golfa klubs" strādājis visus tā darbības gadus, nevienu gadu neuzrādot ieņēmumus no saimnieciskās darbības.
No uzņēmumiem, kuru patiesais labuma guvējs ir Krištopans, pārskatu par 2021. gadu vēl iesniedzis vien Aizkraukles novadā reģistrētais SIA "Upes-Plostiņi", taču arī šis uzņēmums pērn nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības, bet gadu tas pabeidzis ar 103 eiro zaudējumiem. "Lursoft" norādīja – visi seši uzņēmumi, kuru patiesais labuma guvējs ir Krištopans, pagājušajā gadā kopā nodarbinājuši vien 9 darbiniekus. Atsevišķi uzņēmumi pērn saņēmuši valsts atbalstu Covid-19 krīzes seku mazināšanai, tostarp grantus apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, atbalstu algu subsīdijām. Savulaik Krištopans bijis saistīts arī ar dažādām sporta organizācijām un citiem uzņēmumiem. Viens no tādiem ir AS "Berģu Terases 1", kas gan 2020. gadā likvidēts. Uzņēmumam 2016. gada beigās bija ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas izbeigts jau pēc dažiem mēnešiem, jo procesa pasākuma plānu nebija atbalstījis likumā noteiktais kreditoru vairākums. Ar peļņu "Berģu Terases 1" strādāja vien pirmajā saimnieciskās darbības gadā, kā arī pēdējā, kad gads noslēgts ar 1,14 miljonu eiro peļņu.
No "Latvija pirmajā vietā" vēlēšanu sarakstu pirmajās vietās izvirzītajiem Saeimas deputātu kandidātiem dalības uzņēmumos un patiesā labuma guvēju statusi reģistrēti arī Lindai Liepiņai un Ainaram Šleseram.
Oficiāli Šleseram dalība un patiesā labuma guvēja statuss ir tikai vienā uzņēmumā – SIA "AVADEL" –, kas pagājušajā gadā strādājis ar salīdzinoši pieticīgiem rezultātiem, apgrozot 19,99 tūkstošus eiro un gadu noslēdzot ar 18,81 tūkstoša eiro zaudējumiem.
Uzņēmējdarbībā aktīva ir arī "Latvija pirmajā vietā" Vidzemes saraksta līdere Linda Liepiņa, kura ir pērn dibinātā SIA "LAFARMA" valdes locekle un līdzīpašniece (40%). Pērn sešu mēnešu periodā uzņēmums apgrozījis 9 tūkstošus eiro, gadu noslēdzot ar 2,22 tūkstošiem eiro peļņu. Saeimas deputāta amata kandidātei pieder arī 0,75% daļu ēdināšanas uzņēmumā SIA "Wok Rīga", kā arī viņa izveidojusi Lindas Liepiņas biedrību "Sabiedrībai.lv", kuras mērķis ir pilsoniskās sabiedrības veidošana. Pēc "Lursoft" pieejamās informācijas, pērn jūlijā biedrībai atņemts sabiedriskā labuma statuss.
Arī maksātnespējīgu, likvidācijas procesā esošu uzņēmumu īpašnieki
Ne visi potenciālo Saeimas deputātu uzņēmumi strādā ar vērā ņemamiem rezultātiem. Sarakstu līderi atrodami arī starp patiesajiem labuma guvējiem, dalībniekiem un amatpersonām uzņēmumiem, kuriem ir likvidācijas procesi, maksātnespēja vai arī nodokļu parādi.
Viens no tādiem ir izdevējdarbības nozarē strādājošais SIA "Audzinātājs", kura 51% kapitāldaļas pieder Edgaram Kramiņam. Viņš ir partijas "Tautas kalpi Latvijai" līderis Rīgas sarakstā. Uzņēmuma likvidācijas process sākts jau pirms pieciem gadiem, savukārt 2020. gadā VID pieņēmis lēmumu par uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšanu, vienlaikus VID arī reģistrējis aizliegumu uzņēmumam veikt reorganizāciju vai dalībnieku maiņu.
Nodrošinājumi pētījuma sagatavošanas brīdī reģistrēti vēl diviem ar "Tautas kalpi Latvijai" līderiem saistītiem uzņēmumiem. Tāds ir arī Andra Lubiņa vadītais SIA "Grandeg", kurā potenciālajam Saeimas deputātam pieder 42% kapitāldaļu. Uzņēmumam kopš aizvadītā gada maija ilgst tiesiskās aizsardzības process, savukārt jau 2019. gada izskaņā VID Nodokļu parādu piedziņas pārvalde tam piemērojusi aizliegumu reģistrēt komercķīlas, tās pārjaunot vai grozīt. VID publiskotā informācija rāda, ka uz 9. septembri SIA "Grandeg" bija uzkrāts 197,25 tūkstošus eiro liels nodokļu parāds.
"Lursoft" dati rāda, ka "Tautas kalpi Latvijai" Latgales saraksta līderim Aivaram Smanam pieder pat divi uzņēmumi – zemnieku saimniecība "Smanu sēta" Aglonas pagastā, kā arī SIA "Ukrainas Tirdzniecības Centrs". Šī gada maijā VID apķīlājis Smanam piederošās SIA "Ukrainas Tirdzniecības Centrs" kapitāldaļas (Saeimas deputāta kandidātam pieder 50% uzņēmuma). Pēdējos divus gadus minētais uzņēmums strādājis ar zaudējumiem, pērn tā apgrozījums bija vien 745 eiro.
Sekmīgāk 2021. gadā strādājusi partijas Zemgales saraksta līdera Jāņa Dzeņa zemnieku saimniecība "Kalnavoti". Saimniecības apgrozījums 2021.gadā bija 49,65 tūkstoši eiro, taču vēl 264,01 tūkstoša eiro lielie pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi tai ļāva gadu noslēgt ar 93,84 tūkstošu eiro peļņu.
Arī veiksmīgi piemēri
Pelnošākais uzņēmums un vienlaikus arī viens no lielākajiem darba devējiem starp kandidātu sarakstu pirmajās vietās esošajām personām piederošajiem uzņēmumiem ir SIA "LIC GOTUS". Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir Atis Švinka, kurš uz deputāta vietu jaunajā Saeimas sasaukumā kandidē no "Progresīvie" Zemgales saraksta 1. pozīcijas.
Pagājušajā gadā līmju, krāsu, instrumentu, tīrīšanas līdzekļu un grilu vairumtirgotājs "LIC GOTUS" turpināja stabilu izaugsmi, attīstot jaunas produktu kategorijas un atrodot jaunus izplatīšanas kanālus. Tas uzņēmumam ļāva kompensēt atsevišķu tirgus segmentu kritumu Covid-19 izraisītās pandēmijas dēļ. "Lursoft" pieejamie dati rāda, ka 2021. gadā "LIC GOTUS" palielināja apgrozījumu par 25,59%, rādītājam pieaugot līdz 11,12 miljoniem eiro. Vienlaikus arī augusi vairumtirgotāja peļņa, tai pēc nodokļu nomaksas sasniedzot 747,59 tūkstošus eiro.
Švinkam patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts piecos uzņēmumos, no tiem ne tikai "LIC GOTUS" var lepoties ar apgrozījuma un peļņas pieaugumu pagājušajā gadā. Šajos uzņēmumos pērn kopā bija nodarbināti aptuveni 60 darbinieki, savukārt nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā šie uzņēmumi 2021. gadā samaksājuši 1,8 miljonus eiro.
Ne Liene Gātere, ne Antoņina Ņenaševa, ne arī Leila Rasima, kas arī "Progresīvo" vēlēšanu apgabalu sarakstos atrodas 1. pozīcijā, nav patiesā labuma guvējas Latvijas uzņēmumos, savukārt Kaspars Briškens, kurš ar 1. pozīciju startē no "Progresīvo" Vidzemes vēlēšanu saraksta, ir AS "Pasažieru vilciens" padomes loceklis.
"Lursoft" dati rāda, ka pašreizējās Saeimas deputāti un ministri, kuri izvirzīti par līderiem savu partiju sarakstos arī 14. Saeimas vēlēšanās, lielākoties nav atrodami starp Latvijas uzņēmumu dalībniekiem vai arī patiesajiem labuma guvējiem. Runa šajā gadījumā ir par "Jaunās Vienotības", Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/ LNNK", kā arī "Konservatīvo" vēlēšanu sarakstu pirmajiem numuriem.
Uzņēmēju sarakstos nav atrodami arī tie pašreizējie ministri no "Attīstībai/ Par!", kuri kandidē uz vietu Saeimā, taču kādreizējā iekšlietu ministre, pašreizējās Saeimas deputāte Marija Golubeva jau 2010. gadā reģistrējusi savu pētniecības uzņēmumu SIA "RHC Consulting", kurā viņai šobrīd pieder 50% daļu. Pagājušajā gadā "RHC Consulting" apgrozīja 22,31 tūkstoti eiro, gadu noslēdzot ar 3,6 tūkstošiem eiro zaudējumiem.
No skaistumkopšanas līdz lopkopībai
Analizējot informāciju par nozarēm, kurās strādā partiju un to apvienību sarakstu līderu vadītie un tiem piederošie uzņēmumi, redzams, ka līderos pēc uzņēmumu skaita izvirzījusies nekustamo īpašumu nozare. Aiz tās popularitātes ziņā seko dažādi pakalpojumi – juridiskie, reklāmas aģentūru, sabiedrisko attiecību. Vienlaikus ir arī deputātu amatu kandidāti, kuri savu biznesu saistījuši ar citām nozarēm, piemēram, lauksaimniecību, mazumtirdzniecību un citām.
Šie, kopskaitā 68 uzņēmumi, kuros vēlēšanu sarakstu līderi ir amatpersonas vai dalībnieki, patiesie labuma guvēji, 2021. gadā kopā apgrozījuši 65,49 miljonus eiro, pēc nodokļu nomaksas nopelnījuši 1,76 miljonus eiro un nodokļu maksājumos samaksājuši 8,7 miljonus eiro. Lielāko daļu no iepriekšminētās apgrozījuma summas veido AS "Pasažieru vilciens", kas pērn apgrozīja 44,13 miljonus eiro, nopelnīja 0,59 miljonus eiro un nodokļos samaksāja 5,46 miljonus eiro. Kā jau iepriekš minēts, AS "Pasažieru vilciens" padomes loceklis Kaspars Briškens kandidē uz vietu Saeimā no "Progresīvo" Vidzemes saraksta 1. pozīcijas.
"Lursoft" izpētījis, ka ne tikai Atis Švinka no "Progresīvajiem" vienlaikus ieņem amatus vairākos uzņēmumos. "Suverēnās varas" Latgales saraksta līderis Vjačeslavs Stepaņenko ieņem amatus vienlaikus četros uzņēmumos, savukārt vienā no tiem – juridisko pakalpojumu uzņēmumā SIA "ZAB ABSOLVO" – Saeimas deputāta amata kandidāts ir arī dalībnieks un patiesais labuma guvējs. Juridisko pakalpojumu birojs reģistrēts pagājušā gada izskaņā. Tikmēr Jūlija Stepaņenko, kura vēlēšanās startē no Rīgas saraksta 1. pozīcijas, ir dalībniece divos uzņēmumos – SIA "WAVE MEDIA" un SIA "Valmieras 28". Abi uzņēmumi saistīti ar nekustamo īpašumu nozari. Veiksmīgākais no tiem 2021. gadā bijis SIA "WAVE MEDIA", kas pērn apgrozījis 165,31 tūkstoti eiro un nopelnījis 81,42 tūkstošus eiro.
Saeimas deputātu kandidāti, kuri vienlaikus ir dalībnieki arī vairākos uzņēmumos, ir arī vairākās citās partijās. Piemēram, politiskās partijas "Stabilitātei!" Vidzemes saraksta līderis Amils Saļimovs, kuram pieder gan SIA "Euro Trade Lv", gan arī SIA "Mārupes apartamenti". Abu uzņēmumu finanšu rezultāti par 2021. gadu ir samērā pieticīgi. SIA "Mārupes apartamenti" strādājis ar 600 eiro apgrozījumu un 1,7 tūkstošiem eiro zaudējumiem, savukārt SIA "Euro Trade Lv" apgrozījums 2021. gadā bijis 7,11 tūkstoši eiro, bet peļņa – 432 eiro. Pārējie partijas "Stabilitātei!" sarakstu līderi šobrīd nav iesaistījušies uzņēmējdarbībā.
Vienlaikus dalībnieks divos uzņēmumos ir arī partijas "Tautas varas spēks" Rīgas saraksta līderis Valentīns Jeremejevs. Pēc "Lursoft" pieejamās informācijas, Jeremejevs ir arī valdes amatpersona trīs uzņēmumos, tostarp SIA "Beauty Retail". "Lursoft" dati rāda, ka minētajam kosmētikas preču tirgotājam ir divi interneta veikali, abos tiek tirgoti dažādu zīmolu dūņu kosmētika. "Beauty Retail" aizvadītajā gadā piedzīvoja apgrozījuma kritumu, rādītājam samazinoties līdz 91,09 tūkstošiem eiro (2020. gada apgrozījums – 274,69 tūkstoši eiro), un strādāja ar 13,9 tūkstošiem eiro zaudējumiem. No "Tautas varas spēka" sarakstu līderiem ar biznesu saistīts arī partijas Kurzemes saraksta 1. pozīcijā esošais Vladislavs Valentins, kuram Dobeles novadā reģistrēts individuālais uzņēmums.
Biznesā aktīvi iesaistījušies arī "Apvienībai Latvijai" sarakstu līderi Jānis Riņķis, kas ir dalībnieks un amatpersona trīs uzņēmumos, kā arī Māris Možvillo, kuram pieder zemnieku saimniecība "Mežsētas" Limbažu novadā un valdes priekšsēdētāja amats 2018. gadā dibinātajā kooperatīvu krājaizdevu sabiedrībā "Metsepole". Partijas "Apvienība Latvijai" 1. numuram Rīgā Jānim Riņķim visi trīs piederošie uzņēmumi strādā sabiedrisko attiecību nozarē. To apgrozījums pagājušajā gadā bijis pieticīgs, lielākais Riņķim piederošais uzņēmums 2021. gadā bijis SIA "Synergy PR", kas pērn apgrozīja 14,75 tūkstošus eiro un nopelnīja 4,35 tūkstošus eiro.
"Lursoft" izpētījis, ka arī partijas "Vienoti Latvijai" rindās ir sarakstu līderi, kas aktīvi iesaistījušies biznesā. Partijas Vidzemes saraksta līderei Ivetai Lauciņai pieder zemnieku saimniecība Smiltenes novadā, kā arī 2019. gadā dibinātais SIA "Izvēles iespēja", kas norādījis, ka darbojas interneta portāla darbību jomā. Uzņēmumā aizvadītajā gadā bija nodarbināti 4 darbinieki. SIA "Izvēles iespēja" 2021. gadā apgrozīja 10,21 tūkstoti eiro un gadu noslēdza ar 6,25 tūkstošiem eiro zaudējumiem.
Daudz sekmīgāki rezultāti pagājušajā gadā bijuši "Zaļo un Zemnieku savienības" Latgales saraksta līderim Kasparam Melnim piederošajiem uzņēmumiem. "Lursoft" aprēķinājis, ka visi trīs uzņēmumi, kuros Melnim reģistrēta dalība, 2021. gadā kopā apgrozīja 6,14 miljonus eiro, pēc nodokļu nomaksas gūstot 236,38 tūkstošus eiro peļņu. Apgrozījuma un arī darbinieku skaita ziņā lielākais no tiem ir piena lopkopības jomā strādājošais SIA "Sprūževa M", kam 2021. gadā izdevies palielināt apgrozījumu līdz 3,92 miljoniem eiro. Uzņēmumā pērn bija nodarbināti 64 darbinieki.
Vairākums bez amatiem un dalībām uzņēmumos
Pētījuma dati rāda, ka no 95 Saeimas deputātu kandidātiem, kuri no saviem partiju un to apvienību sarakstiem kandidē ar 1. numuru, 61 personai šobrīd nav reģistrēts patiesā labuma guvēja statuss nevienā uzņēmumā, 64 personas arī nav reģistrētas starp uzņēmumu amatpersonām.
"Lursoft" apkopotā informācija atklāj, ka 25 personām ir patiesā labuma guvēja statuss vienā uzņēmumā. To vidū ir arī Edvards Smiltēns un Edgars Tavars no "Apvienotā saraksta – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija". Tiesa, Smiltēnam piederošais SIA "ES Law Consulting" jau kopš 2020. gada novembra ir bez aktuālām amatpersonām, savukārt šogad augustā Uzņēmumu reģistrs pieņēmis lēmumu par uzņēmuma darbības izbeigšanu. "Apvienotā saraksta" Zemgales līderim Tavaram pieder zemnieku saimniecība, savukārt nekustamā īpašuma jomas uzņēmumā SIA "M10" uz Tavara vārda reģistrēta kopprokūra.
Pa vienam uzņēmumam pieder arī vairākiem Saeimas deputāta kandidātiem no "Latvijas Krievu savienības", "Saskaņas", "Kristīgi Progresīvās Partijas", "Katram un katrai". Kamēr "Katrai un katram" skaļākajam līderim Aldim Gobzemam nav reģistrēti ne amati, ne arī dalības Latvijas uzņēmumos, partijas Vidzemes saraksta līderei Karinai Sprūdei pieder skaistumkopšanas nozarē strādājošais SIA "DIKAZ", kam Rīgas centrā reģistrēts skaistumkopšanas salons. Pārskatu par 2021. gadu uzņēmums vēl nav iesniedzis, taču "Lursoft" datos redzams, ka jau kopš 2016. gada uzņēmumam nav bijuši ieņēmumi no saimnieciskās darbības. Visus gadus kopš tā reģistrācijas 2014. gadā "DIKAZ" strādājis ar zaudējumiem.
Sarakstu līderos arī bezdarbnieki
"Lursoft" apkopotie dati atklāj, ka starp uzņēmējiem, ministriem, deputātiem, pašvaldību vadītājiem, dažāda līmeņa uzņēmumu vadītājiem atsevišķas partijas savu sarakstu priekšgalā izvirzījušas arī kandidātus, kuri norādījuši, ka šobrīd viņi ir bezdarbnieki.
Piemēram, "Tautas kalpi Latvijai" Kurzemes saraksta pirmajā vietā esošais Normunds Zernis norādījis, ka ir bezdarbnieks, tāpat arī partijas "Vienoti Latvijai" Latgales un Kurzemes sarakstu 1. pozīcijā ierindojušās divas potenciālās Saeimas deputātes, kuras vēlēšanu sarakstu reģistrēšanas posmā bijušas bez darba.