Dienas ziņas

Godina pirmo Valsts prezidentu 165 gadu jubilejā

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Arī senajās ēkās jāmazina siltuma zudumi

Arī senajās ēkās jāmazina siltuma zudumi  

Arvien aktuālāks kļūst temats, kā samazināt siltuma zudumus vēsturiskās ēkās, nenodarot pāri tās kultūrvēsturiskajām vērtībām. Nereti šādu ēku īpašniekiem trūkst zināšanu seno tradicionālo materiālu un konstrukciju uzturēšanai un atjaunošanai. Lai tās pilnveidotu, Kuldīgā notika seminārs par ilgtspējīgu seno ēku modernizāciju.

"Attaisot šīs durvis, redzam, ka energoefektivitāte. Lai saglabātu to, ka šīs ir amatnieku darinātas klēts durvis, un redzot šo specifiku un pakāpienus, mēs nevarējām iekšā ielikt vērtni, tad mums bija konceptuāli viss jāmaina. Risinājums bija šeit ielikt stikla vējtveri," stāstot par siltuma zudumu samazināšanu viesnīcā "Sīmanis Hotel", skaidro uzņēmējs, ēku īpašnieks Artis Rozītis.

Uzņēmējs neslēpj, ka energoefektivitātes uzlabošana ir izaicinājums.

"Ir parastie gropju logi. Mēs šo energoefektivitāti risinām ar ziemas logiem. Tas ir tāds laikietilpīgs un krāmīgs pasākums. Mēs tos pavasarī no pagrabstāva ņemam ārā, nomazgājam. Tie ir sanumurēti, un tad ieliekam iekšā un ar šiem klipšiem aiztaisām ciet," turpina Rozītis.

Kā sabalansēt mūsdienu cilvēka vajadzības pēc komforta, lai ar siltuma zudumu novēršanu senajās ēkās nesabojātu to kultūrvēsturisko vērtību, ir joprojām aktuāls diskusiju temats. Eiropas mēroga pētījumā par šo tēmu piedalījusies arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), izstrādājot vadlīnijas, kā labāk rīkoties. 

"Lai saglabātu vēsturisko ēku un nodrošinātu vienlaicīgi arī zemu enerģijas patēriņu, diemžēl nevar veikt klasiskos pasākumus,"

piebilst RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesore Andra Blumberga. 

Tikmēr būvfiziķis Andris Vulāns uzsver, ka mūsdienās ir arī moderni materiāli un pieejas siltuma zudumu novēršanai, ko var izmantot arī vēsturiskajās ēkās. 

Mūsdienās būvniecības nozare ir atbildīga par līdz pat 40% no pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijām.

Šis seminārs bija viens no starptautiska projekta "Ilgtspējīga seno ēku modernizācija" daļām. Projekta laikā taps arī zināšanu materiālu banka ar padomiem, kā labāk un pareizāk uzlabot energoefektivitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti