Pasaules diktāts ļauj ne vien atsvaidzināt valodas zināšanas, bet arī veidot iekļaujošāku sabiedrību. Darboties kopā ar cilvēkiem, kuri ikdienu redz un jūt citādāk, bet ar kuriem mūs vieno viena valoda.
Latvijas neredzīgo biedrības Strazdumuižas klubā šodien klabēja Braila rakstāmmašīnas un datoru taustiņi. Šeit pasaules diktātam latviešu valodā gatavojās neredzīgi un vājredzīgi cilvēki. Tā bija iespēja atgādināt, ka esam līdzvērtīgi, priecājas biedrības pārstāvji.
Latvijas Neredzīgo biedrības projektu vadītāja Sandra Šmaliņa norādīja, ka arī neredzīgs cilvēks var rakstīt – kā Braila rakstā, tā datorrakstā: "Mums arī būs, kas datorā rakstīs. Viņiem šāda iespēja iedota. Nav tā, ka viņi būtu izstumti vai nelīdzvērtīgi."
Interese par diktātu bija liela un visi rakstītājiem atvēlēti galdiņi drīz vien aizņemti.
Antons Pasaules diktātā piedalījies arī pirms četriem gadiem. "Bija ļoti interesants diktāts, tieši par ko, neatceros, laikam bija par sēņošanu, jo rudenī aktuāli sēņot," atminējās Antons.
Braila rakstāmmašīnai ir tikai 6 taustiņi. Ar tiem uz lapas tiek iesistas punktiņu kombinācijas, kuras pēc tam var "nolasīt" ar tausti. Katra kombinācija ir viens burts. Lai uzrakstītu burtu "L", jāspiež uzreiz trīs taustiņi, pastāstīja Antons.
Pēdējā laikā gan Braila rakstāmmašīnas arvien vairāk aizstāj īpašas datorprogrammas. Renātei, piemēram, ir programma, kas diktē tekstu. Ar tās palīdzību viņa var rakstīt.
Rakstnieka Māra Bērziņa sagatavoto tekstu Strazdumuižā diktēja Latvijas Leļļu teātra aktrise Dace Vītola. Viņa to darīja nedaudz lēnāk, pielāgojoties neredzīgo rakstītāju tempam. Un diktātā netrūka dažādu āķīgu vietu, nācās palauzīt galvu.
Pasaules diktāta dalībniece Alise atzina – kad paziņots, ka diktēs Māra Bērziņa rakstītu tekstu, viņa sapratusi, ka "nekāda pastaiga nebūs":
"Es sapratu, ka nebūs kā pirmajā vai otrajā klasītē, kad mums diktāts bija "Spoži spīd saule. Bērni iet uz skolu. Viņu sejā staro prieks!" Tā gluži nebūs, to es uzreiz sapratu."
Pasaules diktāta organizatori gan mierina – šīs nav ne sacensības, ne eksāmens. Iesūtītie darbi tiks vērtēti, lai dalībnieki uzzinātu, kā pareizi jāraksta kļūdainās vietas, bet nekādas atzīmes netiks liktas, skaidroja nodibinājuma "Pasaules valoda" valdes loceklis Toms Sadovskis: "Diktāts vienkārši ir latviešu valodas svētki, ko mēs kopīgi varam nosvinēt, vienkārši kopā uzrakstot diktātu. Kādam tā varbūt ir arī gremdēšanās nostalģijā."
Kopumā devītajā pasaules diktātā piedalījās 1500 interesenti no 17 valstīm. No tiem 1024 dalībnieki diktātu rakstīja klātienē, bet aptuveni 490 izmantoja iespēju rakstīt tiešsaistē.
Pēc diktāta beigām pareizais diktāta teksts pieejams raksti.org un LSM.lv salīdzināšanai ar savu veikumu.
KONTEKSTS:
Sestdien, 14. oktobrī, aizvadīts devītais pasaules diktāts latviešu valodā. Tekstu diktātam radījis rakstnieks Māris Bērziņš, un Rīgā – Gaismas pilī – to diktēja Latvijas Nacionālā teātra aktrise Agnese Budovska.
Pasaules diktāts latviešu valodā ir privāta iniciatīva, kuras mērķis ir attīstīt latviešu valodu un stiprināt tās saknes mūsdienu multikulturālajā vidē.
Deviņu gadu laikā no neliela valodas entuziastu rīkota pasākuma tas ir izaudzis par starptautisku projektu, kurā pērn piedalījās 2000 interesentu no 29 valstīm.