ĪSUMĀ:
- "Ģintermuižas" pacients Valdis regulāri dzert sācis jau 12 gadu vecumā.
- Sauc sevi par "funkcionālo alkoholiķi".
- Valdis atkarību dēļ zaudējis labu darbu ārzemēs un izsūtīts atpakaļ uz Latviju.
- Tas, kā dzer Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, "norauj jumtu", saka Valdis.
- Viņaprāt, alkoholam jāceļ cena, tirgot jāļauj no 25 gadu vecuma un tikai specializētajos veikalos.
Valdi Latvijas Televīzija satiek "Ģintermuižas" teritorijā, un visu sarunas laiku pie viņa glaužas kaķene Minesota. Ne velti tāds vārds, jo ārstēšana te notiek arī pēc Minesotas programmas. Sociālās rehabilitācijas programma atkarīgām personām te ilgst 12 mēnešus. Kad tā beigsies, Valdim būs 30 gadu.
Sācis regulāri dzert jau 12 gadu vecumā
"Šodien ir 85 dienas. Man ilgākais, kad biju skaidrā, bija 3 gadi un 9 mēneši. Laulība, pirmais bērns, otrais," pastāstīja Valdis. "Pirms dzeršanas es vēl sāku pīpēt. Man bija tāda atkarību pilna dvēsele, un es spēlēju futbolu. Un bija populāri krūmos uzpīpēt. Tas gāja roku rokā ar to, ka piektdienās, sestdienās visi savācas iedzert."
Dzert viņš regulāri sācis no 12 gadu vecuma, kā pats saka, bara instinkta dēļ. "Uz to vecumu tu mēģini saprast, kas tu pats esi. Un caur lietošanu tu atveries," viņš sacīja.
Arī dusmīgais tētis vai treneris neatturēja. Kad Valdis sāka strādāt ārzemēs, viņš jau dzēra katru dienu.
"Diendienā sāku lietot. Biju funkcionāls alkoholiķis. Piecēlos no rīta, aizgāju uz darbu, līdz vakaram jau bija fiziski slikti. Un vienmēr pēc darba iedzer. Lai vispār sakopotu domas. 21, 22 gadu vecumā man vispār vajadzēja jau katru dienu dzert, lai es justos normāli," atklāja Valdis. "Es biju maiņas vadītājs. Darbs bija labs. Es taču ar šlipsi gāju."
Latvijā dzeršana "norauj jumtu"
Kad viņš atkarību dēļ nonācis cietumā un izsūtīts no ārzemēm, dzīve bija jāsāk no jauna. Valda gadījumā tā bija 12 soļu programma atkarības ārstēšanai. Caur programmu sākusies viņa atdzimšana. Tagad viņš iesaistījies jau ilgtermiņa programmā.
"Vajag būt bezbailīgam. Godīgam. Atklātam. Tas ir, ja tu to nepiekop, tev piezagsies. Jo alkohols ir uz katra stūra. Un ir pamats katram norāvienam," sacīja Valdis,paužot – tas, kā dzer Latvijā, "norauj jumtu". Amerikā, kur viņš dzīvoja līdz 21 gada vecumam, tikt pie dziras ir ļoti grūti.
"Amerikā ar alkoholu cilvēki kārtīgi saskaras universitātē. Tu iemācies no 16 gadiem braukt ar auto, tad pabeidz videni. Man tas 18 gadu slieksnis liekas smieklīgs. Utopiskā pasaulē alkohola vispār nebūtu. Bet es teiktu – nu, ja ir, tad no 25 gadu vecuma," viņš sacīja. Turklāt Latvijā alkoholu varot nopirkt visur, un tas ļoti krītot acīs. "Un tas ir liels bizness.
Lielu lomu spēlē tas, ka visos svētkos lieto. Jāņi, Ziemassvētki, Jaunais gads. Ja jebkurš aiziet uz centru piektdienas vakarā... tur visi piedzērušies. Ko jūs visi svinat?"
Jāceļ gan vecuma slieksnis, gan cena
Lai alkohola patēriņu samazinātu, Valdis uzskata, ir jāceļ vecuma slieksnis, no kura to atļauts pirkt, un alkoholu būtu jāpārdod tikai specializētos veikalos. Valdis uzskata, ka arī cenu celšana ir izcils risinājums. Tieši tāpat kā cigarešu paciņām.
"Londonā [maksā] 15 mārciņu, ASV cigaretes [maksā] 25 dolāri. Jā, ir jāmēģina. Kā Jaunzēlandē. Tiem, kas dzimuši pēc konkrēta gada, viņiem nepārdot," sacīja Valdis.
Šī programma, kurā tagad dzīvo Valdis, ilgst gadu. Tā laikā atkarīgie dzīvo uz vietas programmas ēkā. Iet uz terapiju, raksta dienasgrāmatu, iemācās savā uzvedībā pamanīt signālus, kas liecina par trauksmi.
Valda nākotnes plānos ir atvērt motoklubu. Viņš gribētu iet pirtī, doties piknikos un dzīvot bez alkohola. "Es ticu, ka man sanāks. Un es centīšos to vēsti izplatīt," pauž Valdis.
Plānotajiem likuma grozījumiem par alkohola apriti viņš seko no Ģintermuižas. Jautājums – kādā vidē viņš atgriezīsies – uztrauc arī Valdi.
Celt akcīzes nodokli alkoholam Latvijā plānots no nākamā gada 1. marta. Bažas, ka akcīzes nodokļa palielināšana un līdz ar to produkta gala cenas pieaugums stimulēs patērētājus iegādāties grādīgās dziras nelegālajā tirgū, ne vienmēr ir pamatotas, norāda sabiedrības veselības eksperti.