Sabiedriskajā apspriešanā 83% dalībnieku atbalsta Baltijā modernākā spa centra būvi Liepājā

Noslēgusies sabiedriskā apspriešana Lietuvas investoru iecerei par 30 miljoniem eiro Liepājā būvēt modernu veselības spa centru. Projekta laikā paredzēts atjaunot arī seno Vannu mājas ēku, ko projektējis slavenais arhitekts Pauls Makss Berči un kas bijusi iecienīta Eiropas un Krievijas aristokrātu atpūtas vieta. Vairāk nekā 80% būvniecības ieceri atbalsta. Daļēji ņemti vērā arī iebildumi, jo paredzēts restaurēt vienu autentisko Vannu mājas istabu, kā arī tiks meklēti risinājumi samazināt jaunbūves augstumu par vairāk nekā vienu metru. 

ĪSUMĀ: 

  • Otrdien Liepājā būvniecības padomē skatīs jautājumu par Vannu mājas būvniecības ieceri. 
  • Sabiedriskajā apspriešanā saņemtas 202 atsauksmes, no kurām 168 jeb 83% iedzīvotāju ieceri atbalsta.
  • Galvenās iebildes ir par apbūves noteikumu pārkāpšanu un ēkas augstumu, jo ir atļauti divi stāvi.
  • Būvprojekta arhitekts skaidro, ka dažas atkāpes no sākotnējās ieceres ir iespējamas.
  • Ja būvatļauju izsniegs šogad, tad reāli būvniecības darbi sāktos nākamgad. 

Ieceri Liepājā būvēt Baltijā modernāko spa centru atbalsta vairāk nekā 80% liepājnieku
00:00 / 04:34
Lejuplādēt

Otrdien Liepājā būvniecības padomē skatīs jautājumu par Vannu mājas būvniecības ieceri. 

Liepājā sabiedriskā apspriešana par veselības centra un spa būvniecību notika no 4. līdz 31. oktobrim. Tās laikā notikusi arī klātienes prezentācija, kad izvērtušās asas un plašas diskusijas par šo tematu, atzina Liepājas pilsētas arhitekts Uģis Kaugurs. 

Kopumā ir saņemtas 202 atsauksmes, no kurām 168 jeb 83% iedzīvotāju ieceri atbalsta, bet 34 cilvēki iebilst tādā vai citādā veidā. Galvenās iebildes ir par apbūves noteikumu pārkāpšanu un ēkas augstumu, jo ir atļauti divi stāvi.

"Jā, tā ir augstāka par to iepriekšējo, kas ir divi stāvi, bet noteikumi nav absolūti. Tas ir pārņemts no vēsturiskās apbūves, kas savā ziņā ir loģiski, faktiski šie divi stāvi attiecas uz koka apbūvi, kas ir lielā mērā saistīti ar Karostas noteikumiem, kas neļāva tuvu piekrastei būvēt fundamentālas un augstākas mājas," atzīmēja Kaugurs.

Pilsētas galvenais arhitekts uzsvēra, ka atkāpes ir iespējamas, vienlaikus esot skaidrs, ka visu intereses vai vēlmes nebūs iespējams ņemt vērā, tāpēc šajā projektā būs jārod kompromisi, kas paredz labāko iespējamo variantu, lai saglabātu vēl to, kas senajā Vannu mājā ir, un uzņēmējam būtu ekonomisks pamats būvēt arī jauno spa ēku, skaidroja Kaugurs. Projekta kopējās investīcijas paredzētas 30 miljonu apmērā.

"Tas uzdevums ir atrast labāko iespējamo variantu, kompromisu variantu, lai tiktu uz priekšu, lai visi nav neapmierināti. Pilna pasaule ir ar ēkām, piemēram, sākot ar Eifeļa torni, neatceros, kurš tur sēdēja, jo tā bija vienīgā vieta Parīzē, no kuras to nevar redzēt, bet citiem tā ir Parīzes ikona. Ar teju katru nozīmīgu ēku ir tā, ka kādam kaut kas nepatīk," sacīja Kaugurs.

Būvprojekta izstrādātājs, arhitekts Andris Kokins, apskatot seno Vannu māju jeb peldu iestādes ēku klātienē, žurnālistiem skaidroja, ka blakus iecerētajai jaunajai spa ēkai, ko būvēs aiz senās Vannu mājas, izdosies augstumu samazināt vairāk nekā par vienu metru.

"Ja mēs skatāmies uz senās ēkas kupolu, tad ceturtā stāva dzega ir tieši šī kupola augstumā, fiziski nepaceļamies augstāk par šo ēku. Sabiedriskās apspriešanās laikā – vēlams maksimāli saglabāt, tāda doma mums arī, kaut arī mēs mainām ēkas iekšējo funkciju, tas ir neizbēgami, iekštelpās tiek nojauktas starpsienas, bet 100% tiek saglabātas vēsturiskās grīdas ar mozaīku. Tiek saglabātas vairākas sienas, kur ir flīžu mozaīkas, bet tās visas ir spēcīgi bojātas, bet mēģināsim sakārtot, cik var," norādīja Kokins.

Jau iepriekš iedzīvotāji un būvniecības eksperts Juris Zviedrāns, kurš bija piesaistīts senās Vannu mājas izpētei, atzina, ka būtu nepieciešams vairāk saglabāt vēsturiskās detaļas, kas, viņaprāt, projekta laikā tiks būtiski ietekmētas vai zaudētas. Daļa no iebildumiem ir sadzirdēti.

Būvprojekta arhitekts Kokins skaidroja, ka dažas atkāpes no sākotnējās ieceres ir iespējamas.

"Vienu telpu mēs nolēmām atjaunot tādu, kāda tā ir, ar visu grīdā iebūvēto veco vannu. Daudzi liepājnieki ir redzējuši vēsturisku fotogrāfiju. Tur ir kušetīte, krēsls stāv, ar pasūtītāju izlēmām, ka varam vienu saglabāt, bet saprotams, ka mazgāties tur nevarēs," sacīja Kokins.

Peldu iestādes iekšpusē šobrīd valda liela postaža un vienā ēkas daļā sienās redzamas lielas plaisas. Kokins skaidroja, ka visai ēkai tiek saglabāti vēsturiskie logi un palodzes, maksimāli autentiska palikšot arī Vannu mājas dāmu zāle, kā arī citas detaļas. Dažādu ornamentu flīzes, kas dekoratīvi izdaiļojušas grīdā iebūvētās vannas, kad notika ūdens procedūras gan aristokrātu laikā, gan padomju gados, ir cerība saglabāt.

"Sešu krāsu un ornamentu grupas, tā ir ļoti veca vācu firma. Cik es zinu, ja ir vēlēšanās, var pasūtīt no jauna, jo viņiem ir absolūti visu flīžu paraugi, ko viņi jebkad ir ražojuši, bet doma ir tāda, nevis likt jaunas, bet saglabāt, kā ir, citādi mēs ņemam ārā šīs vannas, jo mums vajag brīvu telpu, uz sienas arī tās pašas vēsturiskās flīzes," sacīja Kokins.

Drīzumā publiskos viedokļu apkopojumu par būvniecības ieceres sabiedrisko apspriešanu un tur izskanējušiem iebildumiem. Ja būvatļauju izsniegs šogad, tad reāli būvniecības darbi sāktos nākamgad. Jādomā arī par skaņas izolāciju, jo spa ēka atrastos blakus koncertdārzam "Pūt, vējiņi!", kur vasarās notiek brīvdabas koncerti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti