Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Panorāma

Veic sarežģītu sejas audzēja izņemšanu

Panorāma

Panorāma

"Dod pieci!" riska pusaudžiem: būt blakus daudzus gadus

Grūtībās nonākuša jaunieša mentore Santa – atbalsta plecs vairāku gadu garumā

Cik svarīgs ir drošs pieaugušais, kuram jaunietis var uzticēties kritiskā dzīves situācijā un kurš viņu uzklausa un palīdz, nevis cenšas pāraudzināt, to šogad aktualizē labdarības maratons "Dod pieci!". Jau gandrīz septiņus gadus Santa Logina ir atbalsta persona un drauga plecs Tomam Vitenbergam, kas audzis ārpus ģimenes aprūpes. Viņu draudzības stāsts sākās 2017. gada februārī, kad Toms dzīvoja Jelgavas "SOS jauniešu mājā", bet Santa pieteicās kā brīvprātīgā programmā "Mentor Latvia". Tagad Toma dzīve sakārtojusies, jau pats kļuvis par tēti, bet Santa – joprojām būtiska persona viņa dzīvē.

Atbalsta plecs vairākus gadus

Ar Santu Loginu un Tomu Vitenbergu LTV satikās Rīgā darba dienas pusdienas laikā, jo tagad abu darba dzīve rit galvaspilsētā. Pirms gandrīz septiņiem gadiem, kad viņi iepazinās, abu dzīvesvieta bija Jelgava. Tomam tobrīd bija 17 gadu, Santai – 27. Viņus kopā saveda organizācija "Mentor Latvia".

"Līdz šim iepazīšanās pasākumam mēs viens otru nepazinām. Es atceros ļoti labi to brīdi, kad iepazīšanās pasākumā es saņēmu mapīti un tajā bija arī Toma anketa, kurā viņš raksta, ka viņš mentoru gribētu vīrieti, kuram patīk mašīnas. Un beigās viņš saņēma mani, kam mašīnas galīgi nav sirdslieta," atminas Santa.

"Neesmu es bijis perfektais. Bet visu, ko jaunieši ir darījuši, es arī esmu darījis. Bet salīdzinoši es biju tāds adekvāts, kā saka, savos gados," sacīja Toms.

Savulaik vēl nepilngadīgajam puisim Santa ierādīja praktiskās dzīves iemaņas, atbalstīja arī emocionāli, vienkārši uzklausot. Toms, kurš dzīvojis gan audžuģimenēs, gan institūcijās, saka – parādīja, kā dzīvot pareizāk.

"Viņa ir palīdzējusi gan man darbu atrast, gan palīdzēja ēnu dienās tikt Jelgavā uz kravas mašīnu apskati, kas bija ļoti interesanti. Tad mēs paši arī divatā esam visur kur braukājuši. Gan uz Siguldu, gan vienkārši aizgājuši paēst, pastaigāties. Diezgan daudz mēs laiku esam pavadījuši kopā," pastāstīja Toms.

"Man šo gadu laikā ir bijusi iespēja pieredzēt, kā viņš satiek Diānu. Varbūt ne konkrēti to notikumu, bet uzzināt, ka viņam ir draudzene Diāna. Tagad viņš jau ir kļuvis par tēti divām jaukām meitiņām. Personības izaugsme noteikti ir bijusi šajā laikā," sacīja Santa.

Santa nenoliedz, ka ir bijis arī emocionāli grūti. Īpaši sākumā, kad tikusi iemesta "citā realitātē".

Ziedojumi un brīvprātīgais darbs

"Mentor Latvija" ir starp tām organizācijām, kas piedāvā atbalsta programmu riska jauniešiem un kura saņems daļu "Dod pieci!" maratonā saziedoto līdzekļu. "Mentor Latvija" piedāvā atbalsta programmu vesela gada garumā un strādā, tikai pateicoties sabiedrības ziedojumiem. Pieaugušie brīvprātīgi palīdz jauniešiem, un mentoru atbalstu var saņemt gandrīz visā Latvijā.

Šīs programmas mērķauditorija ir tādi jaunieši kā Toms. Jaunieši no sociālā riska grupām, tādi, kuriem pietrūkst ģimenes atbalsta. Individuālu atbalstu var saņemt "sistēmas bērni" un 12–21 gadu veci jaunieši, kas bērnībā nav iepazinuši ģimenes sadzīvi un rūpes.

13 gadu darba pieredzē "Mentor Latvia" secināts, ka lielākā problēma ir pieaugušo uzmanības trūkums un sadrumstalotā valsts atbalsta sistēma. Reizēm atbalstu sniedz pārāk īsu mirkli. Galvenais mentora uzdevums – būt sasniedzamam, kad vajag, tāpēc arī katri pieci eiro "Dod pieci!" laikā kādam noteikti palīdzēs.

"Par pieciem eiro var izdarīt ļoti daudz. Mentors ar jaunieti var aiziet paēst kopā. Un paēst ir daļa no mentora pāra komunikācijas. Pats galvenais ir tas, ka šis mentors ar jaunieti atrodas drošā, siltā vietā, kur viņi var izrunāt jauniešu vajadzības. Un katri pieci eiro ir tā vērti, lai palīdzētu," skaidroja "Mentor Latvia" izpilddirektore Edīte Zvirbule.

Tikmēr Toma un Santas draudzība turpinās, un visbiežāk tieši Toms ir tas, kurš piezvana un uzaicina ciemos. Jo, kā pats saka, septiņi gadi ir ilgs laiks, un viņam ļoti negribētos, lai mentore un viņš aiziet katrs uz savu pusi.

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
  • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
  • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
  • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
  • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
  • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
  • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
  • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

UZZIŅAI:

Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti