13. decembrī Rīgas pašvaldības policija saņēma informāciju, ka Rīgā, Latgales priekšpilsētā, no privātīpašniekam piederošas ēkas jumta krītoša ledus dēļ dzīvību zaudējis kāds vīrietis.
Traģiskais negadījums notika trešdien dienas vidū pie ēkas Kalna ielā 62. Namīpašnieks gan ietvi pie mājas bija marķējis ar brīdinošām lentēm, ko bojāgājušais neievēroja.
Par notikušo Valsts policijā sākts kriminālprocess un notiek izmeklēšana, kuras laikā tiks vērtēta ēkas īpašnieka atbildība.
Policija brīdina ēku īpašniekus, ka nekādā gadījumā nedrīkst paļauties uz to, ka ledus pats ar laiku nokusīs, tāpat nav jāgaida brīdis, kad policija zvanīs vai piemēros sodu.
Ja ēka rada bīstamību, namīpašniekam ir nekavējoties jārīkojas, lai bīstamība tiktu novērsta, uzsvēra policijā.
Kopumā novembra pēdējās dienās un decembra pirmajās divās nedēļās policija Rīgā konstatējusi 289 gadījumus, kuros no jumtiem nav notīrītas lāstekas, un 279 gadījumus, kuros uz jumtu korēm veidojas bīstami ledus un sniega vaļņi. Par konstatētajiem pārkāpumiem policija sāk administratīvo pārkāpumu procesus vai izdod aktu, kas paredz steidzami notīrīt jumtus. Tomēr policija atgādina, ka namīpašniekiem par jumtu tīrīšanu jārūpējas, lai nenotiktu nelaime, nevis soda dēļ.
Vienlaikus kārtības sargi aicina arī iedzīvotājus ne tikai ziņot par bīstamām vietām, bet arī, pārvietojoties pa pilsētu, pa laikam palūkoties augšup, lai izvairītos no bīstamajām vietām. Policijai pieejamie likumiskie instrumenti paredz iespēju pret namīpašnieku uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu vai izdot aktu par pienākumu notīrīt jumtu noteiktā termiņā, taču ar vai bez soda saņemšanas notīrīšanu organizē nama īpašnieks vai apsaimniekotājs.
Šosezon Rīgas pašvaldības policijā saņemtas ziņas par vienu bojāgājušo, diviem cietušajiem un vairāk nekā 31 bojātu transportlīdzekli no jumtiem krītoša ledus dēļ.
"Viennozīmīgi varam teikt, ka bīstamu ēku skaits ir ievērojami lielāks, nekā tas ir bijis iepriekšējos gados. Arī mūsu pieredzē neatceros tādu gadījumu, kad kāda persona gājusi bojā," sacīja Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.
Par nenotīrītu sniegu, ledu un lāstekām sods namīpašniekiem var sasniegt līdz 1400 eiro. Taču, ja tas radījis smagas sekas, tad soda apmērs var būt arī lielāks un, kā Kalna ielas traģiskajā gadījumā, draud arī kriminālatbildība.
Apdrošinātāji: Atlīdzību par zaudējumiem šoziem cilvēki pieprasa līdz pat 20% vairāk
Atlīdzību par zaudējumiem šoziem cilvēki pieprasījuši līdz pat 20% vairāk nekā pagājušās ziemas sākumā. Savukārt par nelaimes gadījumiem sniegotajās dienās pieteikumu skaits pieaudzis vidēji par pusi salīdzinājumā ar dienām bez sniega, Latvijas Radio teica Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.
"Lauztas rokas, kājas. Kritieni. Galvas traumas, smadzeņu satricinājumi. Tā tendence būtībā ir tāda, ka šajās sniegotajās dienās ir vidēji par 10–25% pieteikumu skaita pieaugums, salīdzinot ar nesniegoto un pagājušā gada laiku," sacīja Abāšins.
Jāņem vērā, ka risku rada arī no sniega nenotīrīti transportlīdzekļi. Par to policija var piemērot sodu.
Latvijas Radio Rīgas ielās uzrunātie cilvēki par lāstekām sacīja:
"Staigājot pa ielām, es vienmēr no attāluma novērtēju māju jumtus un skatos, vai tur ir bīstamas lāstekas. Protams, iet pa Vecrīgu šobrīd ir mazliet grūtāk, jo ir sniegs. Lūdzu Dievu, lai man nekas neuzkrīt uz galvas."
"Pirms divām dienām man priekšā nokrita ļoti daudz sniega. Tas ir bīstami."
"Viss kārtībā. Šad un tad paskatos [uz augšu] un turpinu savu gaitu."
"Man ir svarīgākas lietas, par ko domāt. Es uzticos tur, kur ir novilktas tās brīdinošās lentes."