4. studija

4. studija. Mīlestība dzīvnieku pasaulē un virtuālās attiecības

4. studija

Kā, svinot Valentīna dienu, varam palīdzēt ļoti īpašiem jauniešiem?

Virtuālās attiecības: labticība, lētticība vai līdzatkarība?

Banka attur seniori no iekrišanas «romantiskā krāpnieka» nagos; sieviete sašutusi par konta bloķēšanu

Kāda sieviete sociālās saziņas vietnē "Facebook" iepazītam vīrietim, kurš it kā nonācis nelaimē, gatavojās samaksāt prasītos 1450 eiro par dokumentu paku, kuru šis vīrietis vēlējās viņai uzticēt, taču banka sievietei neļāva šo naudu pārskaitīt. Viņa vērsās Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" ar lūgumu palīdzēt atbloķēt kontu, taču, iedziļinoties šīs seniores problēmā, noskaidrojās, ka ir darīšana ar organizētu noziedzību, un banka Latvijā patiesībā ir izglābusi viņas naudu.

ĪSUMĀ:

  • Kāda sieviete LTV paudusi sašutumu, ka banka liedz viņai pārskaitīt naudu, lai palīdzētu nesen sociālajos tīklos iepazītam vīrietim.
  • Banka: Konta bloķēšana ir veids, kā mudinām cilvēku "atmosties".
  • Pēc izpētes secināts – sievietes "pielūdzējs" izmantojis amerikāņu politiķa bildes.
  • "Cert.lv": Sarakstē ir novērotas vairākas krāpniecības pazīmes.
  • Pērn Valsts policija izmeklējusi 10 "romantiskās krāpšanas" gadījumus.

Raidījumā "4. studija" vērsās seniore, kura dzīvo lauku pagastā, ir ar labu izglītību, taču ļoti vientuļa. Iespējams, tādēļ viņa platformā "Facebook" apstiprināja draudzību ar kādu Aleksandru Daugaviņu. Kundzei šķita, ka viņa kādreiz pazinusi personu ar šādu vārdu un uzvārdu, tāpēc arī uzticējusies. Viņa sarakstē noskaidrojusi jauniegūtā drauga Aleksandra Daugaviņa biogrāfiju: 65 gadus vecs atraitnis bez bērniem, visi ģimenes locekļi miruši, 16 gadus dzīvo Apvienotajā Karalistē, kuģniecības inženieris.

"Viņam bija jāizpilda pēdējais uzdevums, jādodas uz Austrāliju, tur jānopērk eļļas muca un jāaizved uz Meksiku," stāstīja sieviete.

Nolemj palīdzēt, pārskaitot 1450 eiro

Aleksandrs viņai rakstījis, ka kopā ar komandu devies tālajā ceļā un pēc trīs dienām kuģim esot sākušās problēmas ar dzinēju. Komanda esot strādājusi diennakti, lai to salabotu un nonāktu līdz Indijas okeāna krastam. Baidoties no pirātiem, Daugaviņa kungs esot iztukšojis seifu ar ļoti svarīgiem dokumentiem, sagatavojis paku un vēlējies to uzticēt seniorei Latvijā. Kundzei atsūtīti arī pierādījumi, ka visi maksājumi it kā veikti, taču vienu no starptautiskajiem maksājumiem 1450 eiro apmērā no kuģa veikt neesot bijis iespējams. 

"Tādēļ viņš to prasīja samaksāt man, lai paku varētu nogādāt Latvijā," atklāja sieviete.

Viņa, kā jau atbildīgs un līdzjūtīgs cilvēks, nolēmusi Daugaviņa kungam palīdzēt.

Turklāt, saņemot šo paku, viņai solīts iztērētās finanses atlīdzināt ar uzviju, un uzticēts arī īpašs kods – pieeja ietaupījumiem. 

Sieviete saņēmusi arī elektronisku apstiprinājumu e-pastā, it kā no kompānijas "TNT", ka viņi gatavi atsūtīt paku uz Latviju, tikai viena nianse – kundzei steidzami jāsamaksā prasītā summa. E-pasta ziņojumā norādīts, ka Daugaviņš ir kundzes vīrs. Sieviete skaidroja – tas tādēļ, ka izmantota neliela viltība, jo svešiniekam tik vērtīgu paku neviens nepiegādātu. 

Aleksandrs Daugaviņš sarakstē ar seniori izteicies ļoti daiļrunīgi: "Lūdzu, mīļā, izmēģiniet visu iespējamo, lai veiktu maksājumu piegādes uzņēmumam! Lūdzu, es lūdzu jūs Dieva vārdā!"

1450 eiro bija jāpārskaita uz kādas privātpersonas Ebhohimen Gloria Emuata kontu. Uzņēmums arī atsūtīja vēstuli no e-pasta adreses – [email protected] – ar skaidrojumu, kāpēc konts pieder nevis uzņēmumam jeb juridiskai personai, bet kādam citam.

"Es pārskaitīju un "WhatsApp" tūlīt aizsūtīju viņam šo pārskaitījumu, starptautisko, bet, atverot kontu, es momentā redzēju, ka banka, mani nebrīdinot, tūlīt nobloķēja man kontu," sacīja kundze.

Banka kundzei norādījusi, ka tas ir krāpniecisks darījums, tāpēc konta darbība ierobežota. 

Ar piegādes uzņēmumu kundze esot vienojusies par paku samaksāt piegādes brīdī. Kad šī vienošanās panākta, Aleksandrs pazudis. Bet ir saglabājies telefona numurs, caur kuru notikusi sarakste "WhatsApp" aplikācijā. Sazināties ar Aleksandru "4. studijai" gan neizdevās, jo zvans tika atvienots.

Banka: Mēģinām saprast krāpnieku rokrakstu

Raidījums nolēma izpētīt skatītājas stāstu sīkāk un vispirms devās uz banku, kurā tika apturēts kundzei tik svarīgais darījums. 

AS "Swedbank" mediju attiecību vadītājs Jānis Krops skaidroja: "Šī kliente nav vienīgā, kas iekrīt uz šādām krāpšanām. Līdz ar to mēs, kad saņemam ziņas par citiem krāpšanas gadījumiem, jau arī veicam savu analīzi. Mēs mēģinām saprast, kādi ir tie rokraksti, kādi ir tie atslēgu lielumi, kas palīdz krāpniekam iegūt, tikt klāt pie šīs naudas."

"4. studijas" skatītāja ir pārliecināta, ka viņa ir vienīgā, kurai persona uzticējusi it kā svarīgus dokumentus, taču patiesībā šādu sieviešu ir desmitiem, kuras noticējušas kāda noziedznieka saldajai mēlei un pasakainajiem solījumiem. 

"Tad viens no veidiem, kā dabūt šo cilvēku kaut nedaudz atmosties no tā visa, ir ierobežot noteiktus bankas pakalpojumus. Piemēram, uz laiku ierobežot pieeju internetbankai un sakot, ka to var atbloķēt, atnākot uz filiāli.

Jo šim cilvēkam, protams, mainās emocijas pa to laiku, kamēr viņš atnāk līdz tai filiālei, un otra lieta, tā ir dzīva saruna ar cilvēku, kas sēž pretim," norādīja Krops. 

Jauniegūtais "draugs" izmantojis ASV politiķa bildes

Internetā nav atrodams neviens Aleksandrs Daugaviņš, kurš būtu Latvijā kaut ko sasniedzis vai strādājis. Arī neviena valsts iestāde datu aizsardzības aizsegā par šāda Latvijas pilsoņa eksistenci nedrīkst sniegt informāciju, tāpēc raidījums devās pie kiberdrošības ekspertiem.

"Cert.lv" kiberdrošības eksperts Rūdolfs Kelle, apskatījis "Facebook" profilu, no kura sākās sarakste ar seniori Latvijā, skaidroja, ka bieži vien šādu viltus profilu veidotāji izvēlas izskatīgu cilvēku fotogrāfijas, kuras sameklētas vai nu tajā pašā sociālā medija vietnē, vai internetā.

"Ja mēs paņemam to pašu bildi un pameklējam viņu, izmantojot "Google", tad mēs redzam, ka šī Aleksandra Daugaviņa bilde ir redzama kaut kādā Sanpedro ziņu mājaslapā," atklāja Kelle. 

Izrādās, ka kāda persona, kura sevi dēvē par Aleksandru Daugaviņu, profila bildē ir ievietojusi amerikāņu politiķa, izbijuša policista Džuzepes Džo Buskaino fotogrāfiju. Džo ir divi bērni, sieva un suns, un 2022. gadā viņš kandidēja uz Losandželosas mēra amatu.

Viņš noteikti pat nenojauš, ka viņa bilde ir izmantota, lai izveidotu viltus profilu.

Ekrānuzņēmums no video
Ekrānuzņēmums no video

"Jebkurš cilvēks, kurš ieliek savu bildi internetā, vienmēr riskē, ka to bildi var izmantot kāds cits, jo tā ir pieejama visiem. Un šeit arī tas pats ir noticis," apstiprināja eksperts.

Arī uzņēmums, kurš it kā uzņēmās vērtīgas paciņas piegādi raidījuma skatītājai, izrādās, ir radīts krāpnieciskos nolūkos.

"Pati pirmā lieta, kas "lec" acīs, tas ir e-pasts. Tas ir ļoti garš, un diezgan tāds samežģīts tas nosaukums. Un adrese beigās ir "@gmail.com". Ja to būtu sūtījis, piemēram, Latvijā "DPD", tad beigās būtu "@DPD.LV" pavisam noteikti," norādīja Kelle.

"Cert.lv" kiberdrošības eksperts par Aleksandra Daugaviņa viltus profilu ziņoja policijai.

Pērn policijā 10 "romantiskās krāpšanas" gadījumu

Valsts policijas (VP) Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska rakstiskā atbildē "4. studijai" atzina, ka pārrobežu noziegumu izmeklēšana ir laikietilpīga un komplicēta; īpaši gadījumos, ja nauda ir pārskaitīta uz trešo pasaules valstu piederīgo banku kontiem. 

"Taču tas nenozīmē, ka šādus noziegumus nevarētu atklāt. VP sadarbībā ar ārvalstu tiesībsargājošajām iestādēm jau iepriekš ir aizturējusi organizētas krāpnieku grupas ārzemēs," apstiprināja Gžibovska.

Pērn VP izmeklēti desmit tā saucamās "romantiskās krāpšanas" gadījumi. Pieļaujams, ka ne visas sievietes un vīrieši, kuri noticējuši internetā iepazītu cilvēku meliem un pārskaitījuši prasītās naudas summas, ir meklējuši likumsargu palīdzību.

"4. studijas" skatītāja ar mistisko Daugaviņu saistītajos darījumos naudu pagaidām nav ieguldījusi.

Psihoterapeite: Labticība dažkārt robežojas ar naivumu

Psihoterapeite Ināra Vārpa uzsvēra, ka cilvēkam dabiskā vajadzība ir būt partnerībā, un tas ir svarīgi dažādos dzīves posmos, arī vecumdienās: "Tas viss ir cilvēcīgi saprotams – gribas būt mīlētam, gribas būt ievērotam, un vīrietis sievietei ir viens spogulis, kurā mēs gribam spoguļoties no mazām dienām, kad mēs bijām mazas princesītes savam tēvam, – ja bijām. Un tad mēs bijām mīļotās saviem vīriem, – ja bijām. Un vecumdienās mēs gribam būt mīļotās savam novecojošajam vīram. Es nerunāju par leiputriju un ideālo pasauli, es runāju par iekšējām vajadzībām un gaidām."

Psihoterapeite norādīja, ka tad, ja dažādu iemeslu dēļ šīs attiecības nav bijušas iespējamas, bieži vien zināmā vecuma posmā notiek regress – "krišana atpakaļ" bērna gaidās un vajadzībās būt vērtīgam, mīlētam un ieraudzītam. Un bērni, kā zināms ir piedodoši, mīloši un labticīgi.  

"Labticība dažkārt robežojas ar naivumu, lētticību. Ja viena pieaugusi sieviete dzīves laikā nav piepildījusi savu pašpietiekamību, savu vērtības apziņu, savu dzīves piepildījumu un jēgu, tad šīs traumas bieži vien peld uz augšu; tad es palieku – piedodiet! – bērna prātā bez kritiska, adekvāta izvērtējuma, un tad es iekrītu toksiskās attiecībās, vai šī mana lētticība vēršas pret mani pašu.

Es neesmu adekvāta, es pieņemu neadekvātu lēmumu, ticu pasakām ar laimīgām beigām, ka es daru labu darbu un mani par to mīlēs, cienīs un es būšu laimīga sieviete," skaidroja Vārpa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti