ĪSUMĀ:
- Par jaunieša piekaušanu Ukrainas karoga dēļ – 2 gadi nosacīti.
- Apsūdzētais pēdējā vārdā uzsvēra, ka nosoda savu rīcību.
- Tomēr viņš neatvainojas tiesas zālē esošajam piekautajam jaunietim.
- Cietušais atzina, ka cerējis uz reālu brīvības atņemšanu.
- Prokurore spriedumu nepārsūdzēs, cietušais vēl lems par to.
Teikt pēdējo vārdu Valērijs Lazarevs ieradās ar tās dienas notikumu līdzdalībnieci. Anastasija Cvirko bija gan automašīnā, no kuras viņš izkāpa sist jaunieti ar Ukrainas karogu uz pleciem, gan dzīvoklī, kurā specvienība meklēja noslēpušos Lazarevu. Jūrmalas kriminālpolicijas inspektorei tas maksāja amatu, un par notikušo viņai būs jāstājas tiesas priekšā arī pašai par amatpersonas bezdarbību.
Lazarevs pēdējā vārdā uzsvēra, ka nosoda savu rīcību.
"Gribu vērst jūsu uzmanību, ka man nebija iespēju sazināties un atvainoties cietušajam, jo man to uzstājīgi ieteica nedarīt arī izmeklētājs un prokurors. Jo to varētu tulkot kā cietušā ietekmēšanu," skaidroja Lazarevs.
Arī ceturtdien, kad cietušais atradās pusmetra attālumā, Lazarevs pret viņu pat nepagriezās un neatvainojās.
Pēc pēdējā vārda sekoja neliela pauze un spriedums: Valēriju Lazarevu atzīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un sodīt ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem, sodu noteikt nosacīti.
Tāpat Lazarevam ir jāpiesakās Valsts probācijas dienestā un jāiesaistās programmās, ja tā lems darbinieki.
Pēc sprieduma Lazarevs izskatījās atvieglots, smaidīja arī viņa dzīvesbiedre Anastasija.
Cietušais atzina, ka cerējis uz reālu brīvības atņemšanu.
"Es esmu vīlies mūsu tiesu sistēmā, ka nolēma nesodīt šo cilvēku par viņa pastrādāto noziegumu. Un es domāju, ka lielākā daļa Latvijas sabiedrības sapratīs manas emocijas, kuras man tagad ir," atzina cietušais jaunietis.
Cietušā advokāte Santa Oborenko no zvērinātu advokātu biroja "Rusanovs & partneri" rezumēja, ka atvainošanās neizskanēja, "neatvainojās. Bet izrādās, ka nemaz nevajadzēja. Tiesa tāpat viņam piemēroja nosacītu brīvības atņemšanu."
Prokurore spriedumu nepārsūdzēs. Cietušais gaidīs pilno spriedumu, lai lemtu par pārsūdzību.
KONTEKSTS:
2022. gada maijā Rīgā notika pasākums "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma", pēc kura kāds vīrietis uzbrucis jaunietim, kuram uz pleciem bija Ukrainas karogs. Vīrietis tika aizturēts, tiesa sākotnēji viņam piemēroja 200 piespiedu darba stundas. Viņš samaksāja visu prasīto morālo kompensāciju, bet cietušā advokāts uzsvēra, ka tikai reāls cietumsods mainīs izpratni par šādiem noziegumiem un prokurores lēmumu pārsūdzēja. Attiecīgais prokurora priekšraksts par sodu – 200 stundām sabiedriski derīgā darbā – tika atcelts un kriminālprocess atjaunots.