ĪSUMĀ:
- Notekūdeņu monitorings atklāj jaunu kovida "Eris" paveidu sešās pašvaldībās.
- Tas konstatēts Salaspilī, Jēkabpilī, Daugavpilī, Jelgavā, Talsos un Limbažos.
- Eksperti lēš: Ar "Eris" saslimušo skaits nav liels.
- SPKC: "Eris" Latvijā, visticamāk, pēc kāda laika kļūs par dominējošu variantu.
- "Eris" atšķiras no citiem variantiem, bet nav pierādījumu, ka tas izraisītu smagāku slimību.
- Monitorings: Kopš augusta beigām Covid-19 izplatība Latvijā pieaug.
- No notekūdeņos esošajām kovida vīrusa daļiņām nav iespējams inficēties.
Notekūdeņu monitoringa sistēmu Covid-19 pandēmijas laikā izstrādāja RTU, “Bior” un Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs. Sistēma kļuvusi par oficiālu valsts notekūdeņu monitoringu, pierādot savu lietderību Covid-19 mutāciju konstatēšanā Latvijā un izplatības tendenču novērošanā.
Iecerēts, ka ilgtermiņā monitorings sniegs atbalstu arī citu infekcijas slimību izplatības novērojumiem Latvijā.
Notekūdeņu paraugus ievāc 16 pašvaldībās.
Patlaban jaunais vīrusa variants ir konstatēts Salaspilī, Jēkabpilī, Daugavpilī, Jelgavā, Talsos un Limbažos.
Balstoties uz vairāk nekā divos gados iegūtajām zināšanām par vīrusa izplatības tendencēm Latvijā, ekspertu komanda lēš, ka patlaban ar "Eris" saslimušo skaits nav liels, tāpēc atsevišķos gadījumus, kad pilsētā varētu būt sasirguši aptuveni 10 cilvēki, ir gana sarežģīti identificēt ar ierastajiem medicīniskajiem izmeklējumiem.
"Eris" Latvijā, visticamāk, pēc kāda laika kļūs par dominējošu variantu, norādīja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Kaut arī Covid-19 jaunās mutācijas nav tik postošas, kādas piedzīvotas vīrusa izplatības pašā sākumā, tomēr Pasaules Veselības organizācija šim variantam pievērš pastiprinātu uzmanību, jo tas ir citādāks salīdzinājumā ar iepriekšējiem vīrusa veidiem.
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka vidējā "Eris" izplatība Eiropas Savienības valstīs sasniedz 60%, taču nav pierādījumu, ka šis vīrusa paveids izraisītu smagāku slimību, skaidroja Perevoščikovs.
Perevoščikovs Latvijas Radio pauda, ka jaunais variants rada tādus pašus slimības simptomus kā citām elpceļu saslimšanām.
"Šis "Eris" ir pēcnācējs iepriekš izplatītākajam variantam. Tam pievienojas vēl viena mutācija. Un šis paveids kopš vasaras mēnešiem intensīvi izplatās vairākās valstīs, bet neviens nav novērojis, ka šis vīruss būtu izraisījis smagāku klīnisko gaitu," sacīja SPKC pārstāvis.
Latvijā pieaug Covid-19 izplatība
Kopumā notekūdeņu monitoringa dati rāda, ka kopš augusta beigām Covid-19 izplatība Latvijā pieaug, un to var izskaidrot gan ar mācību sākšanos skolās, gan cilvēku atgriešanos no laukiem pilsētās pēc vasaras atvaļinājumiem.
No notekūdeņos esošajām kovida vīrusa daļiņām nav iespējams inficēties, jo tās nav dzīvotspējīgas.
SPKC informēja, ka Latvijā kopumā pieaug Covid-19 izplatība. Lai arī saslimstības līmenis joprojām ir relatīvi neliels, veselības nozarē sabiedrību aicina būt piesardzīgiem un testēties, ja ir aizdomas par saslimšanu.
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) nu jau katrs piektais pacients, kuram ir kovida pazīmes, tiešām izrādās kovida pozitīvs. Pagaidām gan visiem saslimušajiem konstatēts vīrusa omikrona paveids, bet "Eris" vēl nav atklāts nevienam.
RAKUS Laboratorijas dienesta vadītājs Vadims Beļuns Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka šobrīd slimnīcā testē tikai simptomātiskos pacientus: "Redzam, ka kopējais pacientu skats ar katru nedēļu pieaug.
Pagājušajā nedēļā tie bija 75 paraugi. Un pozitīvo paraugu skaits testēto vidū jau ir 20%. Tātad katrs piektais paraugs ir bijis kovid pozitīvs."
Arī jaunā vīrusa paveida "Eris" pazīmes neatšķiras. Simptomi ir klepus, iesnas, drudzis, iekaisis kakls, arī garšas un smaržas zudums.
Pamata uztraukumam nav, bet piesardzība jāievēro
Valsts zinātniskā institūta "BIOR" Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Aivars Bērziņš Latvijas Televīzijai norādīja, ka šobrīd pamata lielam uztraukumam nav, tomēr šis esot pirmais signāls, ka sabiedrībai vajadzētu ievērot piesardzību. "Ar atgādinājumu, ka kovids nav pazudis, bet joprojām var parādīties lielāki vai mazāki uzliesmojumi," sacīja Bērziņš.
Tāpat arī ģimenes ārsti ievēro inficēšanās pieaugumu, Latvijas Radio atzina Liepājā praktizējošā ārste Linda Reitzle.
"Tas, kas mani ļoti satrauc, ka mēs esam psiholoģiski noguruši, esam izdeguši pa šiem gadiem. Mums negribas vairs ne dzirdēt, ne redzēt to kovidu. Ir daudz un dažādi gājis, bet fakti ir fakti.
Ir jāsakož zobi un jāsargā sevi un savus apkārtējos," aicināja ārste.
KONTEKSTS:
Kaut gan vasarā Covid-19 nekur nebija pazudis, pašlaik vērojams saslimstības pieaugums. Tā kā līdz ar skolas gada sākumu klasēs kopā sanāk skolēni un arī pieaugušie vairāk uzturas telpās, vīrusam ir lielākas iespējas vērsties plašumā. Arī sociālajos tīklos vīrusa izplatību sāk apspriest aktīvāk. Kādam šķiet, ka nonācis Covid-19 viļņa vidū, nupat paziņu vidū pirmais hospitalizētais, citam jau vairākiem kolēģiem testi pozitīvi.
Tikmēr pasaulē izplatās jauns Covid-19 paveids. Pasaules Veselības organizācija (PVO) to klasificējusi kā EG.5 jeb "Eris" un pašlaik uzskata, ka tas ir līdzīgs esošajiem vīrusa paveidiem. Visvairāk saslimšanas gadījumu līdz šim konstatēti Ķīnā un ASV. Vakcīnas, kas cilvēkus spēs labāk aizsargāt arī pret "Eris", visticamāk, pieejamas būs šoruden.