Tiesības anulēt mandātu pašvaldības deputātiem, kas bez attaisnojuma neapmeklē domes sēdes, ir jau pašlaik. Taču tas būtu jādara domei. Šāda kārtība nedarbotos Rēzeknes gadījumā, kur domes darbu sabotē daudzi koalīcijas deputāti. Ministres priekšlikums nozīmētu piešķirt šādas tiesības, proti, ļaut anulēt deputāta mandātu arī Centrālajai velēšanu komisijai (CVK). Saeimas atbildīgās komisijas sēdē šis priekšlikums izpelnījās gan uzslavas, gan iebildumus.
"Šādā veidā mēs radām iespēju izrēķināties ar visiem deputātiem, ar kuriem gribēs izrēķināties valdošā koalīcija, 100%.
Man rada bažas viena lieta, ka vienas pašvaldības problēmas mēģina attiecināt uz visām pašvaldībām. Man liekas, ka tas solis nav pareizs," sprieda Saeimas deputāts Uģis Mitrēvics (Nacionālā apvienība).
Piesardzību par savu iesaisti deputāta mandāta anulēšanā izteica arī CVK, lūdzot precizēt likuma normas piemērošanu. Tikmēr bijušais nozares ministrs, pašlaik opozīcijas deputāts Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") ierosināja ļaut domes sēdēm notikt pie mazāka kvoruma.
"Piemēram, ja kāda partija vai koalīcijas partija sabotē un nepiedalās sēdēs, vai arī sēdi var vadīt, piemēram, ministrs, šajā gadījumā ministre. Un nav vajadzīgs pilns kvorums, tātad viņa [dome] ir lemttiesīga.
Bet nevar izveidoties situācija, kad, uzsākot vai notiekot finanšu stabilizācijai, dome, piedodiet, iet mājās un nedara neko, tā nedrīkstētu būt," vērtēja Sprindžuks.
"Protams, tas viennozīmīgi ir risinājums. Komisijā dzirdam, ka to atbalsta arī Juridiskais birojs, kurš arī pieļauj iespēju šādi rīkoties. Tad, protams, mums jau mērķis ir viens – šo situāciju atrisināt," norādīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība").
Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas vadītājs Oļegs Burovs tikmēr aicināja Rēzeknes domes deputātus atsākt darbu, jo topošais lēmums būs ļoti neizdevīgs domes darba sabotētājiem.
Burovs norādīja, ka minētos likuma grozījumus varētu turpināt apspriest pēc nedēļas un virzīt izskatīšanai steidzamības kārtā, lai jau 30. novembrī likumu varētu pieņemt.