ĪSUMĀ:
- Elektrības cenas lēciens biržā daudzām pašvaldībām lika domāt par taupīšanu.
- Bet lielāko daļu Vidzemes pašvaldību tas neskar, jo ir līgumi par fiksētajām cenām.
- Valmieras novadā taupa uz ielu apgaismojuma, uzstādot LED lampas vai atslēdzot katru trešo laternu.
- Gulbenes novadā apgaismojumu atslēdz daļēji, līdzīgi ir arī Smiltenes novadā.
- Madonas pašvaldība plāno visu ielu apgaismojamu nomainīt uz energoefektīvu.
Elektrības cenu ievērojamais kāpums biržā lielāko daļu Vidzemes pašvaldību neskar, jo ir noslēgti līgumi par fiksētajām cenām. Tomēr ziemā elektrības rēķins tik un tā kļūst lielāks, tāpēc tiek meklēti risinājumi, kur ekonomēt.
Valmieras novada energopārvaldnieks Mārtiņš Jānis Milovankins stāstīja, ka novada iestādēs ir ieviesti dažādi energotaupības pasākumi, gan attiecībā uz apgaismojumu, gan uz elektroierīču izmantošanu, tiek ekonomēts uz ielu apgaismojumu, kas veido lielāko daļu elektrības patēriņa.
"Valmieras novadā lielākā daļa gaismekļu ir LED, arī apvienībās lēnām tiek pāriets uz LED gaismekļiem. Šiem gaismekļiem ir funkcija, ka arī nakts stundās šos gaismekļus ir iespējams aptumšot, līdz ar to tiek iegūts ietaupījums. Tur, kur nav šie LED gaismekļi, tiek atslēgta katra trešā laterna," stāstīja Milovankins.
Gulbenes novada pašvaldība informēja, ka elektrības cenu kāpums ir būtiski ietekmējis pašvaldības pieejamo līdzekļu apjomu, un Gulbenē sākotnēji tika apspriesta ideja par ielu apgaismojuma pilnīgu atslēgšanu mazāk apdzīvotās vietās, tomēr no tā atteicās – apgaismojumu atslēgts vien daļēji.
Līdzīgi ir arī Smiltenē. Smiltenes novada pašvaldība norādīja, ka ir "daļēji atslēgts ielu apgaismojums vietās, kur tiek izmantotas energoneefektīvās nātrija lampas. Vietās, kur tas iespējams, ielu apgaismojums nakts stundās tiek izslēgts pavisam."
Savukārt Madonas pašvaldībā šobrīd vēl tikai notiek iepirkuma procedūra, lai visu ielu apgaismojamu varētu nomainīt uz energoefektīvu.
"Elektrības cenu kāpums biržā, protams, ietekmē pašvaldības budžetu, jo lielākā daļa pašvaldības iestāžu – bērnudārzi, skolas, sociālie aprūpes centri – elektrības patēriņu nevar pielāgot aktuālajai situācijai biržā, t.i. apgaismojums jānodrošina skolās, kad notiek mācības, ēdiena gatavošana notiek atbilstīgi grafikam utt.," norādīja Madonas pašvaldībā.
Tomēr vietvarās atzīst, ka situācija ar elektrības cenām pēdējā gada laikā ir stabilizējusies, lai arī izmaksas ir lielas.
"Valmieras novads šobrīd ir otrs lielākais novads, tad arī šo objektu skaits ir ļoti liels, kopējais energopatēriņš ir 9000 megavatstundas (gadā)," sacīja Mārtiņš Jānis Milovankins.
Latvijas Pašvaldību savienībā stāstīja, ka lielākā daļa vietvaru ir slēgušas līgumu par fiksētām cenām un arī sūdzību par elektrības augsto cenu dēļ radītām problēmām neesot.
"Tām pašvaldībām, kuras norēķinās pēc biržas cenām, protams, ka tas lēciens bija milzīgs; arī privātpersonām. Kaut vai Ventspils – pašvaldība uzreiz eglīšu vai Ziemassvētku rotājumus izslēdza. Pašvaldības seko līdzi šiem lēcieniem, tas noteikti pozitīvu piemēru neatstāj," stāstīja Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis.
Vērojot pašreizējo situāciju un to, ka cenas biržās var uzskriet debesīs, pašvaldības arī turpmāk plāno saglabāt fiksēto cenu, lai arī saprot, ka būs brīži, kad šāda veida līgums var nest arī zaudējumus.