Panorāma

Kopenhāgenā deg 400 gadu senais biržas nams

Panorāma

Panorāma

Ukrainā divkāršojies tuberkulozes pacientu skaits

Ukrainā divkāršojies tuberkulozes slimnieku skaits

Karš Ukrainā nav atcēlis citas saslimšanas, bet īpaši smagi klājas tuberkulozes jomā. Aukstos pagrabos, slēpjoties no uzlidojumiem, divkāršojies tuberkulozes pacientu skaits. Slimo gan pieaugušie, gan bērni. Spītējot uzlidojumiem Harkivas apgabalā, pie viņiem dodas ārstu izbraukumu brigādes, lai paņemtu analīzes un sāktu ārstēšanu. Un tieši par to, kā organizēt ārstēšanu ambulatori, ukraiņu kolēģi šajās dienās mācās Rīgā no Latvijas kolēģiem.

Pēc Harkivas gaisa trauksmēm Biķernieku meža ieskautajā slimnīcā valda neticams miers. Bet ukraiņu plaušu ārstes godīgi atzina, ka vairs pat nemēģina slēpties pagrabā. Jo Krievijas izšautās raķetes Harkivu sasniedz ātrāk nekā atskan gaisa trauksmes spalgā sirēna.

"Harkivā gaisa trauksmes ir jau pēc uzlidojuma. Esam tādā zonā, kur brīdinājumi skan par vēlu. Raķetes no Krievijas uz Harkivu lido tieši 57 sekundes," zināja teikt ģimenes ārste Svitlana Sumeca no Harkivas.

Viņu tuberkulozes slimnīcas un dispanseri nav pārstājuši strādāt nevienu dienu. Un, lai gan tūkstošiem cilvēku ir pametuši apkaimi, saslimstība dramatiski pieaug.

"Harkivas apgabalā saslimstība ar tuberkulozi ir pieaugusi divas ar pusi reizes, tas ir tieši 2023. gada laikā," pauda Harkivas tuberkulozes dispansera medicīnas direktore Tatjana Siņenko.

160 pieaugušie un desmit bērni vienā slimnīcā. Vēl vairāk – citā. Simtiem cilvēku tikai tagad uzzina šo diagnozi, jo karā ilgstoši dzīvo ļoti smagos apstākļos.

"Cilvēki mūsu teritorijā ilgu laiku dzīvoja nopostītās mājās. Pēc deokupācijas tika traucēta loģistika, bija problēmas ar sabiedrisko transportu un sadzīves apstākļi bija smagi. Cilvēki atgriežas, lai gan gadu dzīvojuši bez elektrības, ūdens apgādes vai gāzes," stāstīja Sumeca.

"Ir ļoti daudz cilvēku, kuri netika izmeklēti divus gadus. Un tagad ir daudz cilvēku no okupētajām teritorijām, kuri arī ir neizmeklēti. Mēs veicam pārbaudes speciālos izbraukumos. Ņemam krēpas un palīdzam, cik varam. Atklājam saslimušus pieaugušos un bērnus. Veicam arī rentgenu ar portatīvo ierīci," teica Ambulatorās nodaļas vecākā māsa Jūlija Timošenko.

Rīgā no kolēģiem ukraiņu ārsti vēlas pārņemt pieredzi, kā vislabāk ārstēt ambulatori, bez slimnīcas posma.

"Tuberkulozi uzsāk ārstēt uzreiz ambulatori, un es zinu, ka kolēģi to jau dara," pauda Pasaules Veselības organizācijas sadarbības centra vadītāja Līga Kukša.

"Gan ārsta pieņemšana, paskatīties māsas darbu, ko māsiņas dara, uzraugāmo terapiju, pielietojot "Skype", jau 10 gadus. Tā mūsu vēlme ir parādīt iespējas, kas izdodas, ko šie ukraiņu kolēģi var pārņemt sev," piebilda Tuberkulozes un plaušu slimību centra Rīgas ambulatorās nodaļas atbildīgā māsa Evita Biraua. 

Ukraiņu ārstēm šīs intensīvās mācības tomēr ir arī neliels atelpas brīdis no saspringtās situācijas Harkivas apgabalā, kurā viņām tūlīt jāatgriežas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti