Lai paplašinātu veselības pakalpojumu pieejamību, Kuldīgas slimnīca izveidojusi jaunu struktūrvienību – ģimenes ārsta praksi. Pēc studiju beigšanas nepilnu mēnesi tajā strādā Linda Jansone ar ārsta palīdzi Gundegu Lodi. Reizi nedēļā ārste ir arī dežūrterapeite slimnīcas Uzņemšanas nodaļā.
"Pagaidām es redzu tikai vienus vienīgus plusus, jo, pirmkārt, man ir šeit apkārt daudzi kolēģi, kuri var mani konsultēt, – gan speciālisti, gan arī ģimenes ārsti. Otrkārt, visi izmeklējumi, piemēram, radioloģiskie, rentgens, šeit ir ultrasonogrāfijas speciālists, arī laboratoriju analīzes. Nu tā ka es varu diezgan brīvi strādāt, varu nosūtīt pacientu," stāstīja Jansone.
Pacienti te piesakās pamazām, pagaidām ir nedaudz vairāk par 110 ne tikai no Kuldīgas novada, bet no visas Kurzemes. Gunārs Bergmanis ir no Skrundas, pārrakstījies te, jo nav apmierinājusi viņa iepriekš izvēlētā ārsta darba kvalitāte.
"Internetā meita atrada, avīzē arī bija, Kuldīgas avīzītē. Pirmā diena, normāli. Pagaidām [esmu apmierināts], jā. Vēlāk manīs," sacīja skrundenieks Gunārs Bergmanis.
"Reģionos ļoti pateicīgs modelis kā pašiem ģimenes ārstiem gan slimnīcā, gan arī pacientiem. Šobrīd mācāmies daudz, jau startā redzam, ka tas ir ar plusa zīmi," teica Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Andris Aniņš.
Šobrīd Kuldīgas novadā ir 16 ģimenes ārstu, no kuriem pieci ir pensijas vecumā. Brīva prakses vieta ir Skrundā. Ar Kuldīgas novada pašvaldības stipendiju šobrīd rezidentūrā studē trīs topošās ģimenes ārstes un jau praktizē ar pieredzējušo kolēģu atbalstu. Divas no viņām Rūtas Eglītes doktorātā, kuras savu praksi varēs reģistrēt no 1. oktobra. Pamazām veidojies arī pacientu loks. Katrai ir jau ap 500. Uzrunātie atzina, ka vēlas tieši jaunos ārstus.
Kuldīdznieks Mārtiņš Rudovskis: "Man tas rada lielāku uzticēšanos mūsdienīgiem dakteriem nekā iepriekš. Redz, ka ir zināšanu loks plašs, un pieredzes arī jau veidojas, esmu ļoti apmierināts."
Topošā ģimenes ārste Linda Ikauniece: "Galvenais, ka es jūtu, ka tā ir īstā vieta, man patīk tiešām darbs ar cilvēkiem un nāku ar prieku, un ka ir tā izaugsme."
Plānots, ka no nākamā gada šis doktorāts pārcelsies uz jaunu ēku, kas tiek būvēta tieši ģimenes ārstu vajadzībām.
NVD atzina, ka labāka situācija ar jaunu ģimenes ārstu ienākšanu ir vietās, kur ir liels pašvaldības atbalsts un ieinteresētība, piemēram, tāds ir arī Tukuma novads.
"Šobrīd viskritiskākā vieta ir Sabile, Talsu novads, ar oktobri ģimenes ārsts darbu pārtrauc, jo dodas pensijā, un tur aizvietotāju nav. Tas nozīmē, ka Sabiles iedzīvotājiem būs jādodas uz Talsiem vai kaut kur, kur viņiem ir tuvāk," atzina NVD Kurzemes nodaļas vadītāja Anita Zolmane.
Kurzemē šobrīd ir 176 ģimenes ārsti, no kuriem vairāk nekā 70 ir pensijas vecumā.