Dienas ziņas

Japānā gatavojas spēcīgam taifūnam

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ar elektroskrejriteņiem joprojām pārvietojas pārgalvīgi

«Mana rīcība nevienam netraucē» – policija reidā ķer iereibušus skūteru un velosipēdu vadītājus

Valsts policija ceturtdien vēlu vakarā rīkoja kārtējo reidu, lai pārbaudītu elektroskūteru un velosipēdu vadītājus. Īsā laikā pieķerti vairāki iereibuši braucēji, kuriem par šo pārkāpumu jāatvadās no likumā noteiktās naudas summas, tomēr ne visi savu rīcību vērtē kā kļūdainu. Uzmanību braucēju disciplinēšanai cenšas pievērst arī nomas braucamo pakalpojuma sniedzēji.

ĪSUMĀ:

  • Iereibušie braucēji reizēm neuzskata, ka viņu rīcība ir nepareiza un var kādu apdraudēt.
  • Ja alkometrs uzrāda virs 1,5 promilēm – maksimālais naudas sods.
  • Atbildīgi šoferi pie policistiem uz pārbaudi mēdz ierasties paši.
  • Divās stundās policija noķer septiņus iereibušus braucējus.
  • Reidos dodas arī pakalpojumu sniedzēji; pārkāpumus fiksē arī ar tehnoloģiju palīdzību.

Elektrisko skrejriteņu satiksmes sakārtošanai veltīts daudz uzmanības. Likumsargi un arī pakalpojuma nodrošinātāji šoreiz galveno vērību pievērsa braukšanai reibumā. Siltais vasaras vakars daudzus pakļāvis šim grēkam. Policija ik pa brīdim rīko reidus, cenšoties izķert šādus arī citiem potenciāli bīstamus braucējus.

«Mana rīcība nevienam netraucē» – policija reidā ķer iereibušus skūteru un velosipēdu vadītājus
00:00 / 05:56
Lejuplādēt

Iereibušais apdraudējumu citu dzīvībai nesaskata

Ceturtdienas vakarā kopā ar vienu no vairākām ekipāžām dodas arī Latvijas Radio un Latvijas Televīzija. Rīgas centrā ap 23.00 vakarā uz Akmens tilta policijas ekipāža nolemj pārbaudīt divus "Ride" elektrisko velosipēdu braucējus.

Policisti apstādina braucējus, sasveicinās, pastāsta, ka veiks alkohola pārbaudi izelpā. Apturētie jau atzīstas. Iereibušie braucēji no centra devušies uz Iļģuciemu.

Braucējs: "Aliņu, protams, dzērām."

Policists: "Ai, ai, ai! Vai daudz?"

Braucējs: "Ai, ai, ai! Domāju, ka ne. Skatīsimies tagad. Uzzināsim!"

Runātīgākajam no abiem alkometrs uzrāda 0,23 promiles – nav nulle, taču par to nesoda. Otram – 1,39 promiles.

Tagad sanākšot padārgs brauciens, bet ieradumus tas nemainīšot un apdraudējumu citiem šādā rīcībā viņš nesaskatot.

Braucējs: "Tā es daru visu laiku, tas ir normāli. Es braucu visu laiku pa trotuāru, nekādas problēmas nebija. Līdz šim brīdim. Mana rīcība nevienam netraucē. Es daru visu, lai to nepieļautu. Es turpināšu tā braukt. Darīšu tāpat."

Skrejriteņus izmanto braucieniem no ballītēm Vecrīgā

Sods par braukšanu ar elektroskrejriteni reibumā no puspromiles līdz vienai promilei ir 70 eiro, no vienas līdz pusotrai promilei – 120 eiro, bet virs pusotras promiles – 170 eiro.

Pēc 15 minūtēm nākamajā pārbaudē kādam jaunietim alkometrs rāda jau 1,65 promiles. Tātad – maksimālais naudas sods. Nomas braucamais jāatstāj ielas malā.

Ap plkst. 23 skrejriteņu un velosipēdu satiksme pāri Akmens tiltam ir itin blīva, bet braucam atpakaļ uz Rīgas centru. Nākamajam, ko pārbauda Matīsa ielā, nulle promiļu. Nedzerot vispār. "Malacis," nosaka policists.

Brauciena turpinājumā gar Vecrīgu, Centrālās stacijas apkaimi neilgi pirms pusnakts atgriežamies uz Akmens tilta.

Šoreiz kādam apturētam "Bolt" skrejriteņa braucējam 0,79 promiles. Ar draugiem iedzēris vīnu. Publiski izteikties negrib, bet piekrīt, ka kontrole vajadzīga.

Tikmēr cits skrejriteņa braucējs pie policijas piestāj pats. Mērījums promiles neuzrāda. Guntis novēl, kaut šādu reidu būtu vairāk.

"Protams, visi šos braucamos izmanto tikai vienam mērķim, lai no Vecrīgas aizbrauktu mājās. Tā ka droši vajag taisīt reidus, īpaši Akmens tilta galā. Es teiktu, ka šie reidi ir pārāk reti. Es parasti braucu [ar skrejriteni] līdz pirmajam sniegam, reidus esmu redzējis varbūt kādas piecas reizes pusgada laikā. Droši varētu pārbaudīt biežāk," saka Guntis.

Divās stundās noķer septiņus iereibušus vadītājus

Nākamie uzmanību piesaista četri jaunieši, kuri brauc ar diviem elektroskrejriteņiem. Policisti viņiem izsaka mutisku aizrādījumu, ka divatā ar vienu braucamo pārvietoties nedrīkst. Puiši ir ārzemnieki un atkārto, ka par to neaizdomājās.

"Esam amerikāņi. Nezinājām. Jau pabraucām garām diviem citiem policistiem. Viņi par to neko neteica," atzīst satiktie braucēji.

Vakara izskaņā – policistu redzeslokā parādījās arī kāds velosipēdists, kuram ir vakara lielākais reibums – gandrīz 3 promiles. Viņš uz mājām devās kājām un 170 eiro sodu. Policija šī reida iznākumu raksturo kā graujošu.

"Graujoši! Nu, divarpus stundu laikā 7 reibumi noformēti. Tas ir daudz. +  Reibums ir ietekmējošais faktors. Kāpēc viņi krīt un kāpēc neievēro, šķērsojot krustojumu... Iebrauc šķēršļos un tāpat saduras ar gājējiem vai kādu velosipēda vadītāju, vai mašīnu," skaidro likumsargs Verners Vangravs no Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes.

Reids noslēdzas ap plkst. 1. Divu ar pusi stundu laikā ekipāžas pieķērušas vismaz septiņus elektroskūteru un velosipēdu braucējus alkohola reibumā. Nedēļas nogalēs bieži gadoties vairāk šādu pārkāpēju. Policija reidus rīko ik pa laikam, taču to būtiski ietekmē pieejamo cilvēku skaits, atzīst Valsts policijā. Runājot par elektroskrejriteņu braucējiem, sodu ieviešana nav pārāk mazinājusi patvaļu.

"Tur jau ir tā lieta, ka viņš neapzinās sekas, piemēram, ja krīt, braucot ar 20–25 kilometriem stundā. Alkohola ietekmē ir arī mazināta koordinācija. Vai jūs domājat, ka viņi bieži lasa tos noteikumus? Viņiem pat neliekas, ka kaut ko pārkāpj," pauž Vangars.

Kontrolē iesaistās arī pakalpojumu sniedzēji

Vairāk uzmanības braucēju uzvedībai uz ceļa pievērš arī pakalpojuma sniedzēji. Reids šoreiz notika kopā ar skrejriteņu nomas operatoru "Bolt". Pēdējā laikā pievērsta uzmanība tam, lai vecāki nevestu ar skrejriteni bērnus, kuri kritiena brīdī var gūt smagas traumas.

Savukārt jēdzīgākai braukšanas uzvedībai ieviests pārgalvīgas braukšanas rādītājs, ko palīdz fiksēt elektronika. Arī braukšanu ar elektroskūteri divatā fiksē ar sensoru palīdzību.

"Svara pieaugumu ir iespējams fiksēt. Mēs fiksējam arī straujus pagriezienus, strauju bremzēšanu, skrejriteņu nepareizu novietošanu. Tādā veidā lietotājs uzkrāj punktus pārgalvīgas braukšanas rādītājam. Šis rādītājs sadalās trīs līmeņos. Pirmajā līmenī lietotnē tiek uzrādīti informatīvi materiāli ar ieteikumiem, kā uzlabot braukšanas paradumus," stāsta "Bolt" vecākais skrejriteņu operāciju speciālists Latvijā Valts Marga.

Ja nākamo piecu braucienu laikā pārgalvīgās braukšanas rādītājs neuzlabojas, tad lietotāja profilam ierobežo maksimālo ātrumu līdz 15 km stundā. Ja arī tas nelīdz, tad pēc vēl pieciem braucieniem lietotājam tiek bloķēta piekļuve platformai.  

Salīdzinot ar 2023. gadu, pirmajos 7 mēnešos reibumā pieķerti par apmēram 60 skrejriteņu braucēju mazāk, bet par braukšanu divatā policija pērn izrakstījusi 151 sodu, taču šogad – 68.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti