Panorāma

NVD: Kompensējamo zāļu budžetā vajag vēl 150 miljonus eiro

Panorāma

Vai tiešām 100 000 eiro? Jauniešu repatriācijas izmaksas

Latvija pagaidām brīva no pērtiķu bakām

SPKC uzrauga situāciju ar pērtiķu bakām arī Latvijā; pašlaik saslimšanas gadījumu nav

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) brīdinājuma par pērtiķu baku uzliesmojumu Kongo Demokrātiskajā Republikā (KDR), kas uzskatāms par starptautiskas nozīmes ārkārtas situāciju sabiedrības veselības jomā, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) stingri uzrauga situāciju arī Latvijā.

Šogad Latvijā nav reģistrēts neviens gadījums, tai skaitā nav bijušas arī aizdomas. Taču SPKC pauž gatavību strādāt, ja saslimšanas gadījumi parādīsies.

Pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālās  un Rietumāfrikas valstīs. SPKC norāda, ka visi apstiprināto saslimšanu infekcijas avoti šobrīd ir ārpus Latvijas un vietējā pērtiķu baku transmisija valstī šobrīd nav konstatēta. Inficēšanās ar pērtiķu baku vīrusu notiek, kad cilvēks nonāk saskarē ar vīrusu, kontaktējoties ar inficēto dzīvnieku, cilvēku vai pieskaroties bioloģiskajiem materiāliem.

SPKC vecākā epidemioloģe Sigita Geida.
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Infekcija galvenokārt izplatās seksuālo kontaktu ceļā. 95% gadījumu, nevar izslēgt, ka inficēties var arī sadzīves ceļā ar priekšmetiem, kas satur šī vīrusa daļiņas. Nav tā, ka paskatoties, vai sarokojoties cilvēks saslimst," stāsta SPKC vecākā epidemioloģe Sigita Geida.

2022.gadā Latvijā tika reģistrēti seši pērtiķu baku inficēšanās gadījumi. Visi toreiz konstatētie gadījumi bija epidemioloģiski pārvaldīti.

Visas iesaistītās puses – ģimenes ārsti, ārsti speciālisti, stacionāri un laboratorijas – tiek atkārtoti informētas. Ir publicēti un regulāri atjaunoti norādījumi gadījuma atpazīšanai ārstniecības personām, aktualizēta informācija ceļotājiem. Latvijā ir pieejama vakcīna riska grupām – ārstniecības personām, kas var nonākt ciešā kontaktā, inficētām personām un kontaktpersonām.

Pērtiķu baku infekcijas pārnešana notiek no cilvēka uz cilvēku cieša fiziska kontakta, tai skaitā seksuāla kontakta ceļā. SPKC atgādina, ka pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība.

Simptomi parasti parādās 6–13 dienas (līdz 21 dienai) pēc inficēšanās. Klīniskās izpausmes ietver vispārējus drudža simptomus, izteiktus izsitumus (papulas) uz ādas un čūlas uz gļotādas, muguras sāpes un muskuļu sāpes. Izsitumi var ātri izplatīties pa visu ķermeni trīs dienu laikā pēc sākotnējo simptomu parādīšanās. Lielākajai daļai cilvēku ir viegli vai vidēji smagi simptomi, kas parasti ilgst divas līdz četras nedēļas, kam seko pilnīga atveseļošanās.

Ieteikumi ceļotājiem:

  • palikt mājās, ja esat slims (ir infekcijas slimības pazīmes);
  • atlikt ceļojumu, ja jums ir pērtiķu baku simptomi, un meklēt  ārsta palīdzību;
  • izvairīties no cieša fiziska kontakta, tostarp seksuāla kontakta, ar cilvēkiem, kuriem ir vai var būt pērtiķu bakas;
  • ievērot klepošanas/šķaudīšanas etiķeti (piemēram, izmantojot rokas izliekumu vai salveti vai valkājot labi pieguļošu masku);
  • bieži mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni vismaz 20 sekundes vai izmantot spirtu saturošu roku dezinfekcijas līdzekli, īpaši pirms ēšanas vai pieskaršanās sejai un pēc tualetes apmeklējuma;
  • ja rokas ir acīmredzami netīras, tās jānomazgā ar ziepēm un ūdeni, nevis jālieto roku dezinfekcijas līdzeklis;
  • ceļojot ir ieteicams vienmēr ņemt līdzi roku dezinfekcijas līdzekli.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti