Vienlaikus ar jaunumiem par to, ka Spānijā iesprūdušie jaunieši veiksmīgi atgriezušies mājās, medijos parādījās kāda Ekonomikas ministrijas ierēdņa aplēses, ka repatriācija varētu izmaksāt ap 100 000 eiro.
Šie jaunumi sacēla īstu neizpratnes vētru sociālajos tīklos, daļai paužot – kādēļ šāda izšķērdība ar nodokļu maksātāju naudu? Par tādu naudu taču viņus visus varētu atvest mājās lidmašīnas biznesa klasē. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), kas organizēja repatriāciju, uzsvēra – izskanējušais apgalvojums par 100 000 eiro nav gluži patiess.
"Es varu nomierināt – pašlaik mēs tikai aplēšam šīs izmaksas, mēs nevaram runāt par gala skaitli. Tas noteikti būs mazāks nekā iepriekš izskanējušās tādas... ļoti... ļoti... maksimālās aplēses," skaidroja PTAC pārstāve Sanita Gertmane.
Līdzekļus ņems no īpaša fonda
Galīgo skaitli PTAC sola sarēķināt tuvāko nedēļu laikā un iesniegt Ekonomikas ministrijai, kas par to ziņos valdībai. Jau tagad skaidrs, ka kopējās izmaksas būs vairākos desmitos tūkstošu eiro.
Bet tie netiks ņemti no nodokļos samaksātā, bet gan īpaša fonda, kas sastāv no tūrisma operatoru ikgadējām licences maksām un tiek uzkrāts tieši šādām ārkārtas situācijām.
"Tas viss savā ziņā veido tādu uzkrājumu. Tā ir valsts nodeva, kas tiek samaksāta valsts budžetā, un šo piecu gadu laikā kopš 2018. gada, kopš ir šāds regulējums, repatriācijas gadījumu nav bijis, tādēļ iemaksas savā veidā ir uzkrājušās. Šobrīd tur ir vairāk nekā 80 000 eiro," skaidroja Gertmane.
Tūrisma nozares komersanti, no kuru maksājumiem repatriācija veikta, uzskata – šajā gadījumā valsts ar viņu iemaksām rīkojusies adekvāti un operatīvi, apstiprināja Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas valdes locekle Inga Kavaca:
"Ja mēs rēķinām, ka ir apmēram 100 000 [eiro] un 120 cilvēki, tās izmaksas ir aptuveni 800–900 eiro cilvēkam.
Adekvāti tas ir šajā situācijā, kad viss notiek ātri, kad ir viskarstākā sezona, visaizņemtākie gan autobusi, gan viesnīcas, gan cilvēkresursi, kas to dara."
Laika posmā no brīža, kad firmas "Fisom" vadītājs pazuda, līdz brīdim, kad valsts uzsāka repatriāciju, jauniešu ēdināšanu un naktsmītni apmaksāja AAS "Balta", kaut arī šādi riski neietilpa apdrošināšanas segumā, kopumā samaksājot 2500 eiro.
"Ceļojumu apdrošināšanas segums šajā gadījumā nestrādāja. Mēs sapratām, ka šis gadījums ir neparasts, un uzskatījām par nepieciešamu iesaistīties un palīdzēt šai grupai, kas atradās Spānijā," norādīja AAS "Balta" valdes loceklis Mārtiņš Rozentāls. "Šie 2500 eiro principā ir uz mums, uz apdrošināšanas kompāniju "Balta," un ne no viena mēs negrasāmies viņus piedzīt."
Vienlaikus gan PTAC, gan apdrošinātāji un tūroperatori iesaka ceļotājiem izvērtēt izvēlētā tūroperatora reputāciju, rūpīgi izlasīt līgumu un ceļojumā ņemt līdzi papildu līdzekļus neplānotām krīzes situācijām.
KONTEKSTS:
Spānijā iestrēga vairāk nekā 100 bērni un jaunieši, kam apsolītā sērfošanas nometne Portugālē beidzās, vēl neiesākusies. Daļa vecāku devās pēc bērniem ar automašīnām, citi brauc mājup ar tuvinieku vai apdrošinātāju iegādātām aviobiļetēm. Pārējiem Latvijas valsts palīdzēja atgriezties ar autobusiem.
Tūroperators "Fisom", kurš bija atstājis savus klientus likteņa varā, faktiski ir organizējis nelegālu "nometni" ārzemēs, atzina Bērnu aizsardzības centrā, kura praksē šis ir pirmais tāds gadījums.